Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

E. Jurinová: Orgány štátnej moci sa bránia akejkoľvek kritike

Na archívnej snímke podpredsedníčka Národnej rady SR a poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Erika Jurinová. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Vidieť to najmä podľa toho, akú spätnú väzbu mali odporúčania verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na zlepšenie súčasného stavu, tvrdí poslankyňa OĽaNO-NOVA.

Bratislava 22. marca (TASR) - Orgány štátnej moci sa bránia voči akejkoľvek kritike, často je to len agresívna obrana. Vidieť to najmä podľa toho, akú spätnú väzbu mali odporúčania verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na zlepšenie súčasného stavu. V pléne Národnej rady (NR) SR to dnes vyhlásila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) počas diskusie k výročnej správe ombudsmanky za minulý rok.

"Je hanebné, že správy verejnej ochrankyne práv nedokázal parlament ani len zobrať na vedomie. Je na mieste otázka, prečo tento štát platí inštitúciu, ktorú vlastne nechce. Možno to predsa považovať za plytvanie verejnými prostriedkami a ľudským potenciálom. Je to aj výsmech pre ľudí, ktorí vlastne pracujú zbytočne. Je smutné, ak aj samotná NR SR znevažuje túto funkciu," povedala Jurinová.

Ani poslancovi Ondrejovi Dostálovi (SaS) sa nepáči, že odporúčania Dubovcovej ostávajú nevypočuté. "Samozrejme, že nie všetko, čo ombudsmanka navrhuje, musí vláda a parlament bezo zvyšku realizovať. Je možné, že poslanci a vláda majú na niektoré otázky iný názor. Jej odporúčania by však nemali ostať bez akéhokoľvek povšimnutia a reakcie. Najmä také, kde je možné dosiahnuť nápravu úplne jednoducho bez miliónových investícií či zložitých zmien zákonov," povedal.

V rokovacej sále NR SR je podľa Dostála smutným zvykom, že Dubovcová prednáša svoje správy pred poloprázdnym plénom. "A parlamentná väčšina odmieta jej správy čo i len zobrať na vedomie," dodal s tým, že opozícia sa bude snažiť, aby sa jej odporúčania premietli do legislatívy.

Dubovcová v správe okrem iného pripomína, že úrad verejného ochrancu práv je tu už 15 rokov, ale v porovnaní so zahraničím je zanedbaný a zaostalý. "Bolo by už treba riešiť aj to, aby mohol verejný ochranca práv vykonávať svoju činnosť čo najlepšie," poznamenala Dubovcová. Svojej nástupkyni Márii Patakyovej želá, aby jej vláda, ktorá ju nominovala, zabezpečila lepšie podmienky na prácu. Zdôrazňuje však, že verejný ochranca práv nemá byť priateľom vlády. "Ak by bol s vládou zadobre, neplnil by si svoju kontrolnú funkciu," podotkla.

Jane Dubovcovej sa končí funkčné obdobie 28. marca, vo funkcii ju vystrieda Patakyová. Kandidátku koaličného Mosta-Híd zvolil parlament 8. februára.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.