Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

E. KUKAN: Podpísanie základnej zmluvy s Maďarskom bol európsky moment

Eduard Kukan Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Bývalý minister zahraničných vecí v roku 1994 participoval na rokovaniach o zmluve.

Bratislava 14. marca (TASR) – Podpísanie základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou pred 20 rokmi bolo európskym momentom v slovenskej histórii. Pre TASR to uviedol bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. V roku 1994 participoval od marca do decembra ako minister na rokovaniach o zmluve.



V Paríži ju 19. marca 1995 podpísali slovenský premiér Vladimír Mečiar a jeho maďarský partner Gyula Horn. Vtedy slovenskej diplomacii už šéfoval Juraj Schenk. Stalo sa tak deň pred parížskou konferenciou o stabilite v Európe. Francúzsko totiž v roku 1993 prišlo s návrhom o pakte stability, známym ako Balladurov plán. Jeho hlavnou ideou bolo, aby štáty strednej a východnej Európy podpísali bilaterálne dohody, ktorými by si vyriešili vzájomné problémy či už s národnostnými menšinami, alebo pohraničné vzťahy, aby potom nimi nezaťažovali európsku politiku.

"Išlo o celkom dobrý pozitívny plán, pričom naša slovensko-maďarská dohoda presne zapadala do tejto koncepcie. Preto, keď sa v roku 1995 podpísala v parížskom Matignonskom paláci, tak to bolo vo svetle európskych kamier a bleskov, pretože Francúzi mali záujem na tom, aby spropagovali, že v rámci tejto iniciatívy prišlo k uzatvoreniu takejto zmluvy," priblížil Kukan.

Ako poznamenal, súviselo to aj s vnútropolitickou situáciou vo Francúzsku. Vtedajší premiér Edouard Balladur, ktorý v tom čase kandidoval do prezidentského úradu, chcel túto iniciatívu využiť na posilnenie svojho postavenia vo francúzskej spoločnosti ako uznávanej medzinárodnej figúry, ktorej sa podarilo vniesť pokoj a stabilitu do regiónu strednej a východnej Európy.

"Mal záujem na tom, aby sa podpísalo čo najviac takýchto dohôd," dodal Kukan. Okrem Slovenska rokovalo Maďarsko o podobnom dokumente aj s Rumunskom. V prípade maďarsko-rumunskej bilaterálnej dohody sa tak stalo v septembri 1996. "Takže sme v Paríži boli jediní, a preto sme boli takí slávni. Sledovala nás celá Európa, lebo Francúzi tomu chceli dať patričný mediálny ohlas," ozrejmil.

Keď Kukan nastúpil v marci 1994 na ministerstvo, o zmluve sa intenzívne rokovalo. "Mnohé veci už boli dohodnuté," poznamenal. Za najväčší kameň úrazu označil diskusie o územnej autonómii. "Chceli sme sa vyhnúť akýmkoľvek formuláciám, ktoré by ju umožnili," vysvetlil s tým, že najviac sa v tejto súvislosti skloňovalo odporúčanie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy číslo 1201 z roku 1993. Jeden z jeho článkov totiž dával výhľad príslušníkom národnostných menšín na prípadné získanie kolektívnych autonómnych práv. "Naši maďarskí kolegovia to chceli zaradiť do základnej zmluvy, lebo predmetné odporúčanie pri veľmi sofistikovanej interpretácii by vlastne územnú autonómiu umožňovalo," priblížil s tým, že tieto rokovania dokončil až jeho nástupca Juraj Schenk.

Slovenskému parlamentu po búrlivých diskusiách a niekoľkých odkladoch trvalo až rok od Paríža, kým zmluvu o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci nakoniec schválil. Jej súčasťou totiž bolo pre mnohých sporné odporúčanie Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Na to, aby Mečiar získal podporu koaličnej SNS, musel zmluvu doplniť dodatkom. Poslanci tak 26. marca 1996 zároveň schválili dodatočné vyhlásenie, ktoré vopred vylúčilo kolektívne práva menšín vrátane vytvárania autonómnych štruktúr.

Súhlas s ratifikáciou zmluvy vtedy vyslovilo 119 poslancov, medzi nimi aj Kukan, ktorý v tom čase pôsobil v opozičnej Demokratickej únii. "Do poslednej chvíle sme zvažovali, či ju podporíme," priblížil s tým, že on sám v rozprave kritizoval nejasnú formuláciu, ktorou by sa vylúčili akékoľvek interpretácie o územnej autonómii na Slovensku. "Nakoniec som hlasoval za jej prijatie, lebo podpis takejto zmluvy vo vtedajšej medzinárodnej atmosfére sa vnímal pozitívne, čo pre mňa bolo z hľadiska záujmu Slovenska a jeho medzinárodného postavenia rozhodujúce," konštatoval.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.