Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. január 2025Meniny má Zora
< sekcia Slovensko

KONFERENCIA: Klimatické zmeny predstavujú jednu z najväčších hrozieb

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Gestorka vedeckej konferencie v Košiciach J. Mojžišová povedala, že do Európy sa dostávajú nové druhy patogénov a vektorov, ktoré prenášajú nové choroby.

Košice 6. mája (TASR) - Zničená úroda, vyschnuté vodné zdroje, obmedzené možnosti rybolovu, šírenie chorôb, ekonomické dôsledky, nárast počtu utečencov. To sú niektoré z dosahov klimatických zmien, ktoré už v súčasnosti negatívne ovplyvňujú život na Zemi. V podstatnej miere si však za to môže ľudstvo samo. Aj k týmto záverom dospeli účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie Vplyv globálnych zmien na životné prostredie, zdravie ľudí a zvierat, ktorá sa tento týždeň konala v Košiciach. Ako informovali organizátori z košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF), zúčastnilo sa na nej viac ako 110 odborníkov z 13 krajín štyroch kontinentov.

"Dnes existuje 95-percentná istota, že človekom spôsobená zmena má väčší podiel na všetkých zmenách, než zmeny klímy prirodzeného charakteru," konštatoval slovenský klimatológ Milan Lapin z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Varoval pred vážnou hrozbou, ktorú pre život na Zemi predstavuje nárast teplôt. "Aby sme sa vyhli ničivým dôsledkom globálnych a teda aj klimatických zmien, musíme udržať rast priemernej globálnej teploty pod dva stupne Celzia za 100 rokov. Avšak dva stupne Celzia sú kritickou hodnotou, ktorej prekročenie vyvolá nezvládnuteľné zmeny," pokračoval.

Otepľovanie a zmena klímy súvisí s množstvom a rozdelením zrážok na celej planéte, roztápaním snehu a ľadu, zvyšovaním priemernej hladiny morí, znižovaním poľnohospodárskej produkcie. Následkom je okrem iného nedostatok pitnej a úžitkovej vody, ako aj rozširovanie infekčných chorôb. "Myslím, že sa máme čoho báť. Globálne zmeny prinášajú obrovské zmeny v epidemiologickej situácii v Európe. Dostávajú sa k nám nové druhy patogénov a vektorov, ktoré prenášajú nové choroby, na ktoré nie sme pripravení. Ovplyvňuje to nielen zdravie zvierat, ale predovšetkým ľudí," povedala gestorka konferencie a rektorka UVLF Jana Mojžišová. Za výzvu pre humánnu a veterinárnu medicínu, a biológov označila to, ako tieto následky spracovať a ako vytvárať účinný systém prevencie.

Globálne zmeny však nezahŕňajú iba otepľovanie, ale aj migráciu obyvateľstva a živočíšstva, obchodovanie s rôznym tovarom a zvieratami, a teda majú epidemiologické, epizotologické a sociálno-ekonomické dosahy. Preto jedným z cieľov organizátorov z košickej UVLF a nórskej Nord University v Bodo bolo prepojiť komunitu odborníkov z rôznych oblastí. "Bol to prvý pokus spojiť biológov, ekológov, humánnych a veterinárnych lekárov s fyzikmi, ekonómami a výskumníkmi sociálnych vied a pokúsiť sa, aby komplexne posúdili dopady, ktoré tieto zmeny prinášajú. Konferencie o globálnych zmenách sa organizujú často, ale doteraz nebol vytvorený priestor na prienik všetkých vied tak, ako na tejto konferencii," zhodnotil predseda organizačného výboru konferencie a prorektor UVLF pre zahraničné štúdium Martin Tomko. Dodal, že košická univerzita tak položila nielen základ pre ich pravidelné stretávanie a vymieňanie si poznatkov, ale aj pre vytváranie pracovných skupín a podávanie vysoko aktuálnych medzinárodných projektov.

Podľa vedúcej ústavu parazitológie UVLF Alice Kočišovej na konferencii odzneli poznatky, ktoré upriamujú pozornosť odbornej verejnosti na vysoko aktuálne problémy. "Okrem iného potvrdili, že z Ázie a Afriky sa do Európy presúvajú nové druhy komárov, kútoviek, kliešťov alebo pakomárikov, ktoré nesú rôzne patogény. U nás nachádzajú dostatočné teplo a vlhko, a ak nájdu aj vhodných hostiteľov, môžu rozširovať choroby, ktoré sme doteraz poznali len ako choroby trópov a subtrópov," uviedla. Pripomenula, že na Slovensku už bol potvrdený výskyt tzv. tigrieho komára Aedes albopictus, ktorého pôvod je v Ázii a ktorý prenáša vírusy a parazity.

Nebezpečenstvo predstavujú aj ďalšie organizmy, ktoré sa dosiaľ vyskytovali iba v teplejších oblastiach. Z Poľska napríklad pochádza informácia o zachytenom výskyte sparganózy. Ide o vzácnu parazitárnu infekciu pásomnicou z rodu Spirometra, ktorá sa pôvodne vyskytovala iba v Ázii a Južnej Amerike.

Šutaj Eštok: Hrozba pripravovaného prevratu je skutočná

Minister tvrdí, že udalosti uplynulých mesiacov neboli náhodné.

- Futbalisti Lipska dosiahli v stredajšom zápase 7. kola základnej fázy Ligy majstrov prvú výhru v tomto ročníku súťaže. Na domácom štadióne zdolali Sporting Lisabon 2:1 a poskočili na 30. miesto, no už pred stretnutím nemali šancu na postup.

- Trnavská automobilka Stellantis zrušila pre neočakávaný výpadok výrobu na nočnej zmene zo stredy na štvrtok 23. januára.

- Česká vláda sa v stredu zaoberala dokumentom ministerstva vnútra, ktorý komplexne vyhodnocuje reakciu štátu a ďalších zložiek na strelecký útok na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) v decembri 2023.

- Sýrsky minister obrany Murháf abú Kasra v stredu vyhlásil, že sýrska prechodná vláda je otvorená rokovaniam s kurdskými jednotkami o ich začlenení do národnej armády.

- Od štvrtka (23. 1.) začnú poskytovať služby katastrálne odbory ďalších okresných úradov. Fungovať by mali začať v okrese Zlaté Moravce a Nové Zámky. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.

- Na celom Slovensku naďalej platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Počítať s ňou treba aj vo štvrtok (23. 1.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Nový americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že jeho rezort sa odkloní od záležitostí klímy a kultúrnych otázok.

- Zápas basketbalovej NBA New Orleans Pelicans - Milwaukee Bucks sa v noci na štvrtok neodohral. Príčinou je snehová búrka v New Orleanse.

- Hrozba pripravovaného štátneho prevratu je podľa ministra vnútra a lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka skutočná.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na svoje územia, ktoré sú momentálne okupované Ruskom.

- Hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru Trstená v obci Liesek v okrese Tvrdošín zastavila a kontrolovala 31-ročného vodiča osobného motorového vozidla Peugeot 206. Vodič odmietol dychovú skúšku a prišiel o auto.

- Americký prezident Donald Trump v stredu na sociálnej sieti Truth Social vyzval svojho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby čo najskôr pristúpil na dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Kostarický futbalový brankár Keylor Navas sa sťahuje do Argentíny. Tridsaťosemročný gólman, ktorý bol od leta voľným hráčom, podpísal ročný kontrakt s tamojším Newell's Old Boys.

- Premiér Robert Fico podľa Progresívneho Slovenska straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania. Podľa SaS má strach zo slobodne prejaveného názoru občanov. Opozičné strany to uviedli to v reakcii na Ficove vyjadrenia v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby.

- Britské námorníctvo monitoruje údajnú ruskú špionážnu loď Jantar, ktorá v pondelok preplávala vodami Spojeného kráľovstva.

- Žiak základnej školy v obci Hranovnica neďaleko Popradu sa podľa polície vyhrážal pedagógovi zabitím.

- Francúzsko a Nemecko sa musia zasadzovať o silnú Európu, zhodli sa prezident Emmanuel Macron a spolkový kancelár Olaf Scholz v stredu na stretnutí v Paríži pri príležitosti 62. výročia podpísania Elyzejskej zmluvy.

- Univerzitná nemocnica Martin (UNM) zrealizovala ako prvá na Slovensku úspešnú simultánnu transplantáciu dvoch orgánov od jedného darcu tomu istému príjemcovi.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že akákoľvek mierová dohoda uzavretá s Ruskom by vyžadovala, aby na jej implementáciu dohliadalo najmenej 200.000 príslušníkov európskych mierových síl, píše TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

- V čase konsolidácie nie je priestor na znižovanie spotrebnej dane na benzín. Znamenalo by to výpadky v rozpočte vo výške niekoľko sto miliónov eur. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).