Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. máj 2025Meniny má Dušan
< sekcia Slovensko

Europoslanci chcú od summitu konkrétne kroky, no sú skeptickí

Na ilustračnej foto europarlament. Foto: TASR/AP

Slovenskí europoslanci by prijali konkrétne závery a kroky k ochrane schengenských hraníc, k migračnej a azylovej európskej politike či k zmenám v únii.

Bratislava 15. septembra (TASR) - Lídri členských krajín Európskej únie (EÚ) budú mať na bratislavskom summite šancu vyjasniť si postoje k ďalšiemu smerovaniu únie. Zhodujú sa oslovení slovenskí europoslanci, ktorí by prijali konkrétne závery a kroky k ochrane schengenských hraníc, k migračnej a azylovej európskej politike či k zmenám v únii. Veľa konkrétnych riešení však europoslanci neočakávajú.

Monika Flašíková Beňová (Smer-SD) pripomína, že summit mal byť o budúcnosti EÚ, o tom, čo po brexite, o sfunkčnení rozhodovacích procesov aj o tom, ako priblížiť EÚ viac ľuďom. "Neviem, čo z týchto konkrétnych ambícií ostalo a čo Slovensko ako predsedajúca krajina nakoniec počas summitu predstaví. Ťažko očakávať nejaké konkrétne závery. Verím však, že aspoň riešenie pre azylovú a migračnú európsku politiku prijmú. Lebo situácia sa zhoršuje a Rada sa už vyše roka nevie dohodnúť a brzdí akékoľvek riešenia," uviedla pre TASR europoslankyňa.

Monika Flašíková-Beňová
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Podľa Ivana Štefanca (KDH) si európski lídri musia na summite ujasniť postoje svojich krajín k ďalšiemu smerovaniu EÚ. "Nebudú sa môcť vyhnúť témam ako terorizmus a bezpečnosť občanov, ochrana vonkajších hraníc, vzrastajúci extrémizmus, ale aj budúcnosť obchodných dohôd s USA a Kanadou. Vzhľadom na neformálnu povahu summitu určite nemôžeme očakávať nejaké záväzné stanoviská," povedal TASR Štefanec.

Pripomenul, že Francúzsko naznačilo záujem hovoriť o pokračovaní rozhovorov o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve so Spojenými štátmi (TTIP). "Niektoré štáty volajú po novom nastavení vzťahov medzi národnými parlamentmi a vládami a európskymi inštitúciami. Považujem za dôležité aj vyjasnenie si postojov k ekonomickému riadeniu a už dohodnutým veciam, ktoré sa ešte nezrealizovali," doplnil.

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Branislav Škripek (OľaNO) očakáva začiatok diskusie o budúcnosti EÚ a názory, ako reagovať na výzvy, ktorým čelí Európa. "Hlbšiu diskusiu a reflexiu dnes v EÚ naozaj potrebujeme," poznamenal. Myslí si, že na summite bude viac počuť Vyšehradskú štvorku (V4). Dúfa, že lídri prídu s niečím konkrétnym a odštartujú zmenu. "Očakávam, že prídu s návrhmi, ako reagovať na krízu dôvery, ktorá sa ukázala vo vzťahu verejnosti k projektu európskej integrácie po referende, v ktorom Briti odhlasovali odchod krajiny z EÚ," uviedol pre TASR.

Návrhy by podľa neho mali smerovať k zachovaniu suverenity členských štátov v kľúčových otázkach, k zaisteniu ochrany vonkajších hraníc a k zaisteniu bezpečnosti občanov EÚ. Škripek spomenul aj názory na vytvorenie európskej armády. "Nejde o novú myšlienku a nepovažujem ju v súčasnosti za realizovateľnú pri dlhodobom zanedbávaní výdavkov na obranu a navyše bez Veľkej Británie, ktorá by po vystúpení z EÚ nebola jej súčasťou," upozornil.

Jana Žitňanská
Foto: TASR


Jana Žitňanská (NOVA) považuje summit za celoeurópsky mimoriadne prestížnu udalosť. "Bratislava sa stane miestom, kde sa odohrajú prvé vážne diskusie o tom, ako zvyšovať dôveru ľudí v spoločnú Európu, ako postupovať pri blížiacom sa brexite a ako lepšie ochrániť občanov a hranice únie. September je pre všetkých šanca povedať si, kde únia ľuďom neslúži, ako by mala, no zároveň predostrieť realistické riešenia. Veľmi by som si želala, aby Slovensko pomohlo nielen pri diagnostike problémov, ale najmä pri návrhoch riešení," povedala pre TASR.

József Nagy z Mosta-Híd očakáva konkrétne kroky v otázke migračnej krízy, zvlášť pokiaľ ide o vytvorenie spoločnej ochrany vonkajších hraníc EÚ, o zastavenie rozpadu Schengenu a obhájenie pozície "zdravého rozumu" zo strany V4.

"Že nebudeme nasilu premiestňovať migrantov do iných štátov. Som presvedčený, že by bolo aj protiprávne z ľudskoprávneho hľadiska, aby boli nasilu presídľovaní utečenci a migranti, ktorí boli už niekde prijatí," vysvetlil Nagy. Europoslanec by tiež rád počul od lídrov V4 politický signál o ich ústretovejšom prístupe k pomoci utečencom, ktorými nie sú ilegálni migranti.

Slovenský europoslanec Richard Sulík
Foto: TASR/Michal Svítok


Richard Sulík z SaS považuje konanie summitu v Bratislave za organizačný úspech Slovenska. "Konkrétnejšie ministra Lajčáka, ktorý odviedol kultivovanú koalično-opozičnú spoluprácu. Summit v Bratislave je výsledkom dobre pripraveného predsedníctva," poznamenal pre TASR Sulík.

Američania získali zlato, v predĺžení rozhodol Thompson

Pre Američanov to bolo historicky tretie zlato, no prvé od roku 1960.

,aktualizované 

- Hokejisti USA sa stali majstrami sveta. Vo finále 88. svetového šampionátu zvíťazili nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení. Víťazný gól strelil útočník Tage Thompson. Bronzové medaily si odniesli reprezentanti domáceho Švédska po víťazstve nad Dánskom 6:2.

- V Spojených štátoch si v nedeľu pripomenuli piate výročie smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorého 25. mája 2020 pri zásahu usmrtil belošský policajt Derek Chauvin. Tragický incident viedol k vzniku politického a sociálneho hnutia Black Lives Matter.

- Izraelská armáda zintenzívňuje svoje operácie v Pásme Gazy, oznámil v nedeľu náčelník jej generálneho štábu Ejal Zamir. Správu o tom priniesla agentúra DPA, píše TASR.

- Ruské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že medzi 13:00 h a 20:00 h moskovského času zneškodnilo nad územím Ruska 51 ukrajinských dronov: šesť z nich nad Moskovskou oblasťou, zvyšné nad Kurskou, Oriolskou, Tulskou a Kalužskou oblasťou.

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu informoval, že pri útoku na dom v meste Chán Júnis v palestínskom Pásme Gazy prišli o život dvaja pracovníci Červeného kríža. K útoku došlo v sobotu, dodal MVČK bez toho, aby uviedol, kto útok spáchal.

- Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v nedeľu vyhlásil, že spojenci Kyjeva musia dať ráznu odpoveď na najväčšiu vlnu ruských útokov od začiatku vojny, ktorej Ukrajina čelila v noci na nedeľu.

- Grécka pobrežná stráž za posledné dni pri južnom pobreží ostrova Kréta zachránila viac než 500 migrantov, uviedli v nedeľu vo vyhlásení grécke úrady. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.

- Spolu osem inšpiratívnych rodín a detí si v Košiciach v nedeľu prezvalo ocenenie Zlatý dáždnik 2025. Podľa Úradu komisára pre deti (ÚKPD) ide o symbol uznania pre rodiny, ktoré prispievajú k ochrane detí a ich práv, ako aj pre deti.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v nedeľu do Vietnamu, ktorý je prvou zastávkou jeho cesty po juhovýchodnej Ázii. V jej rámci zavíta aj do Indonézie a Singapuru, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Uganda v nedeľu oznámila, že „pozastavila“ všetky formy vojenskej spolupráce s Nemeckom, pretože jeho veľvyslanec Mathias Schauer sa údajne „zapája do podvratných aktivít“ v tejto východoafrickej krajine, informovala agentúra AFP.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestoval v nedeľu popoludní na oficiálnu návštevu Arménska. V Jerevane sa stretne s prezidentom krajiny Vahagnom Chačaturjanom aj s tamojším premiérom Nikolom Pašinjanom.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce prostredníctvom novej vyhlášky zaviesť organizovaný skríning onkologických ochorení. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú rezort predložil.

- Kvôli požiaru v rozvodni sa v nedeľu ráno v juhofrancúzskom meste Nice bez dodávok elektriny ocitlo takmer 45.000 domácností. Primátor mesta Christian Estrosi v príspevku na sociálnej sieti X napísal, že incident bol „úmyselným činom.“

- V poľskej metropole Varšave sa v nedeľu na dvoch rôznych demonštráciách zhromaždili desaťtisíce ľudí, aby pred druhým kolom prezidentských volieb vyjadrili podporu kandidátom, Rafalovi Trzaskowskému z vládnej Občianskej koalície a Karolovi Nawrockému.

- Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ) urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností. Peniaze, ktoré v rámci konsolidácie vybrala od občanov, míňa neefektívne.

- Poslanci koaličného Hlasu-SD v parlamente nezahlasujú podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) za prelomenie veta prezidenta Petra Pellegriniho k návrhom legislatívy o takzvaných covidových amnestiách a rente pre generálneho prokurátora.

- Štát vykompenzuje mestám, obciam a krajom náklady na 800-eurové odmeny pre zamestnancov vo verejnej správe. Garantované sú aj zdroje na zamestnancov, ktorí vykonávajú prenesený výkon štátnej správy.

- Bývalý slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dočkal veľkej pocty. Víťaza Stanleyho pohára z roku 2011, dlhoročného reprezentanta a kapitána strieborných medailistov z MS 2012 uviedli v nedeľu do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)..

- Nočný útok Ruska, ktorý cielil na metropolu Kyjev a ďalšie ukrajinské oblasti, si podľa tamojších úradov vyžiadal najmenej 12 obetí vrátane troch detí.

- Aprílové zrútenie strechy v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky si vyžiadalo ďalšiu obeť. V noci na nedeľu po 46 dňoch v nemocnici podľahla zraneniam 33-ročná žena. Celkový počet obetí tragédie tak stúpol na 234.