Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

Reakcie slovenských politikov na udalosti z augusta 1968

Dokumentárne snímky z Bratislavy 22.augusta 1968, deň po vstupe sovietskych tankov do mesta. Na snímke nápisy a symboly vyjadrujúce pocity Bratislavčanov. Foto: TASR/Miroslav Vojtek

August 1968 je podľa opozície temným míľnikom v histórii Slovenska.

Bratislava 21. augusta (TASR) - August 1968 by sa nikdy nemal vytratiť z historickej pamäte Slovenska a jeho občanov. Vo svojom stanovisku to dnes vyhlásil premiér Robert Fico v súvislosti s dnešným výročím vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa (21. august 1968).

Fakt, že udalosti Pražskej jari z roku 1968 patria k najvýznamnejším a súčasne najpozitívnejšie hodnoteným historickým míľnikom našej krajiny, má podľa Fica svoje opodstatnené dôvody.

"Idea, ktorá sa niesla vtedajšou Pražskou jarou a ktorú stelesňoval nositeľ obrodného procesu Alexander Dubček, vízia spoločnosti, ktorá bude občiansky slobodná a súčasne sociálne spravodlivá, je v podstate nesmrteľná a jej podpora vo väčšine nielen slovenskej spoločnosti nijako neklesá, ba práve naopak," uviedol premiér.

Podľa predsedu vlády je zrejmé, že ak by obrodný proces v auguste 1968 nebol násilne zastavený vojskami štátov Varšavskej zmluvy, malo by vtedajšie Československo šancu približovať sa práve k ideálu takejto spravodlivej spoločnosti.

"V tomto zmysle je pre nás obrodný proces aj jeho násilné zastavenie odkazom, z ktorého by sme mali čerpať poznanie aj pre naše dnešné kroky a rozhodnutia," uzavrel.

Opozícia: August 1968 je temným míľnikom v histórii Slovenska

Opozičné parlamentné strany SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd sa zhodujú, že 21. august 1968, kedy na naše územie vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, je temným míľnikom v histórii Slovenska.

SDKÚ-DS a Most-Híd vidia v tomto dátume podobnosť so situáciou na Ukrajine, a preto kritizujú postoj premiéra Roberta Fica (SMER-SD). "Pre krajinu, ktorá si vytrpela okupáciu sovietskou armádou, sú nepochopiteľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica, ktorý v súvislosti s okupáciou časti územia Ukrajiny robí všetko preto, aby nekritizoval agresora, Ruskú federáciu," myslí si šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Šéf Mostu-Híd Béla Bugár v súvislosti s okupáciou a Ukrajinou na svojom blogu píše, že na august'68 musíme spomínať. Pripomína, ako mu v čase príchodu vojsk na naše územie hovorili, že "všetci sa na nás vykašľali a nikto nám nepomáha". "Aj preto neviem akceptovať postoj premiéra a členov vlády tejto krajiny, ktorí najprv zdvihnú ruku za sankcie v Bruseli a keď sú od neho dostatočne ďaleko, tak tieto sankcie kritizujú," napísal Bugár.

SaS dnešný dátum považuje za "koniec ilúzií, že komunistický teror riadený aparátčikmi z Kremľa je na konci s dychom". Liberáli pohŕdajú tými, ktorí si na aktívnom udržiavaní tejto neslobody budovali svoje kariéry. "A s obdivom hľadíme na tých, ktorí doma či za hranicami zasvätili svoje životy boju s boľševikmi," povedal dnes predseda SaS Richard Sulík.

Predseda KDH Ján Figeľ tvrdí, že na rok 1968 treba spomínať, pretože je odkazom do budúcnosti. "Dnes sú tu krajiny, kde majú oveľa menej nádeje a šancí, ako máme my, preto nie je dôvod na skepsu. Musíme byť vďační za našu slobodu, vážiť si ju a byť voči nej zodpovední," konštatoval Figeľ.

SNS: Deficit slobody pociťujeme aj 46 rokov po vstupe Sovietov do Československa

Deficit slobody pociťujeme aj 46 rokov po vstupe Sovietov do Československa. Na margo dnešného výročia okupácie Československa v roku 1968 to podľa prvého podpredsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafaela Rafaja konštatovalo predsedníctvo strany.

"Pre Slovenskú národnú stranu, najstaršiu a štátotvornú stranu, je sloboda trvalou hodnotou, ktorá je dnes síce deklarovaná na každom rohu, ale ľudia pociťujú jej reálny deficit takmer vo všetkých oblastiach života, vrátane novodobého ekonomického vazalstva a otroctva vo východných štátoch EÚ," konštatovalo podľa Rafaja Predsedníctvo SNS.

Dodal, že predsedníctvo sa dnes okrem iného zaoberalo aj aktuálnou medzinárodnou situáciou a vyjadrilo vážne znepokojenie nad vyhrocovaním napätia medzi EÚ, NATO a Ruskom pre vnútroukrajinskú krízu.

Podľa Predsedníctva SNS dnes opäť, ale sofistikovanejšie, vládne v spoločenskom aj politickom živote internacionalizmus, medzinárodné doktríny moci a ideológie multikulturalizmu. "Cítiť tlak na autocenzúru a propagovanie jedného správneho názoru, prejavuje sa potláčanie slobody a zvrchovanosti národných štátov, vládne mediálna a informačná uniformita a ekonomická aj politická nadvláda cudzích záujmov, vplyvov a kolaborácia domácich politikov," vyhlásili členovia Predsedníctva SNS.

"Keďže Slovensko zažilo dôsledky okupácie a stratu suverenity, vláda, politické sily a ľudia by mali podľa SNS razantne odmietnuť akúkoľvek prítomnosť akýchkoľvek cudzích vojsk na slovenskom území, ako aj ekonomické sankcie poškodzujúce vzájomne ekonomicky výhodnú spoluprácu EÚ s Ruskom," vyzývajú členovia Predsedníctva SNS.