Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

Fico v Bielorusku:Za prioritu považujeme spoluprácu v oblasti farmácie

Na snímke vľavo premiér SR Robert Fico a vpravo premiér Bieloruska Andrej Kobjakov pri podpise spoločného komuniké o spolupráci počas oficiálnej návštevy v Minsku 25. novembra 2016. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenský premiér počas svojej pracovnej návštevy Bieloruska podpísal komuniké o spolupráci medzi SR a Bieloruskom a medzivládnu dohodu medzi rezortmi vnútra o spolupráci pri mimoriadnych situáciách.

Minsk 25. novembra (TASR) - Ako absolútnu prioritu sme označili spoluprácu v oblasti farmaceutického priemyslu. Slovenský premiér Robert Fico to dnes vyhlásil v Minsku na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom bieloruskej vlády Andrejom Kobjakovom. Premiér Fico rokoval taktiež s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

"Ide predovšetkým o výskum, ale aj samotnú produkciu liečiv, ktoré sa budú používať ako na liečbu onkologických chorôb, tak aj ďalších ťažkých ochorení," vysvetlil Fico.

Slovensko ponúkalo ďalej spoluprácu slovenských firiem, ktoré vyrábajú špeciálne laserové zariadenia na spracovanie veľmi tvrdého a mokrého dreva, spoluprácu v oblasti gumárenského priemyslu a oblasti energetiky.

"Piatou oblasťou je oblasť petrochemických výrobkov. Predovšetkým je tu záujem niektorých bieloruských firiem dovážať na územie Slovenska petrochemické výrobky, ako napríklad v podobe skvapalneného plynu," uviedol Fico.

Ďalej uviedol, že Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ má záujem sa podieľať na diskusiách týkajúcich sa vzťahov medzi Bieloruskom a Úniou. "Vítam, že vo februári tohto roku bola zrušená absolútna väčšina sankcií voči Bielorusku. Sankcie sú škodlivé a nikomu neslúžia," konštatoval slovenský premiér, pričom dodal, že jeho postoj voči sankciám je otvorene kritický.

Na snímke prvý vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, druhý vľavo premiér SR Robert Fico a druhý vpravo premiér Bieloruska Andrej Kobjakov počas oficiálnej návštevy 25. novembra 2016 v Minsku. Štvrtý zľava Dušan Galis, piaty zľava Róber Madej (obaja poslanci SMER-SD) a šiesta zľava hlavná štátna radkyňa Mária Trošková.
Foto: TASR - Martin Baumann


Taktiež dnes sa viedli konkrétne rozhovory o možnom obsahu programu Východné partnerstvo. Premiér Fico upozornil, že nemôžu byť iba formálnymi deklaráciami, ale musia mať svoj konkrétny obsah.

Slovenský premiér zároveň ocenil, že v dialógu, ktorý sa začal v roku 2003, keď krajinu navštívil ako opozičný poslanec prvýkrát, pokračovala jeho vláda, keď v roku 2009 navštívil Bielorusko minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Pripustil, že po roku 2010 došlo k ochladeniu vzájomných vzťahov.

Slovensko považuje podľa premiérových slov Bielorusko za spriatelenú krajinu. "Mrzí ma jedna vec, že kvalitu vzťahov, ktorá sa postupne budovala a do ktorých Slovensko investovalo, sa nám doteraz nepodarilo pretaviť do lepších ekonomických vzťahov," uviedol.

Bieloruského premiéra Fico oficiálne pozval na návštevu Slovenska. Privítal by, ak by sa táto návšteva prelínala so zasadnutím Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu.

Bieloruský premiér uviedol, že návštevu slovenskej delegácie považuje za presvedčivé svedectvo priateľského postoja Slovenska a jeho pripravenosti ku konštruktívnemu a spoločnému hľadaniu možností oživenia vzájomnej spolupráce. "Vo vzájomných vzťahoch sme už dosiahli veľa, aktívne rozvíjame obchodné a ekonomické väzby, vytvorili sme zmluvno-právny základ, posilňujeme regionálne, kultúrne, vzdelávacie ale aj vedecké kontakty," povedal Kobjakov.

Výsledky z roku 2015 svedčia podľa neho o tom, že obchodná výmena medzi Bieloruskom a Slovenskom činila asi 170 miliónov dolárov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi to bolo 270 miliónov dolárov. "Domnievam sa, že sa stotožníte so mnou v tom, že pokiaľ ide o bielorusko-slovenské ekonomické a obchodné väzby, potrebujeme urobiť maximum, aby sme zvýšili nielen kvantitatívnu zložku našej obchodnej výmeny, ale aj kvalitatívnu," dodal bieloruský premiér.

Slovenský premiér počas svojej pracovnej návštevy Bieloruska podpísal komuniké o spolupráci medzi SR a Bieloruskom a medzivládnu dohodu medzi rezortmi vnútra o spolupráci pri mimoriadnych situáciách. V Minsku zároveň slávnostne otvoril nové priestory slovenského zastupiteľského úradu v Bielorusku a zúčastnil sa kladenia vencov pri Pomníku víťazstva na Námestí víťazstva.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).