Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Fico:Hazardujeme s európskym projektom pre vnútropolitické rozhodnutia

Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR/AP

Premiér vyzval národných lídrov v členských štátoch EÚ, aby neriešili svoje vnútropolitické problémy na úkor európskych tém. Dodal, že dôsledky britského a talianskeho referenda pociťuje celá Európa.

Štrasburg/Brusel 13. decembra (TASR) – S unikátnym projektom, akým je Európska únia, trestuhodne hazardujeme, vyhlásil dnes v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu predseda vlády SR Robert Fico. Podľa slovenského premiéra Úniu ohrozujú vnútropolitické záležitosti členských štátov, napríklad referendá.

"S unikátnym projektom, ktorý nikde na svete neexistuje, dnes trestuhodne hazardujeme," skonštatoval Fico. Vyzval národných lídrov v členských štátoch EÚ, aby neriešili svoje vnútropolitické problémy na úkor európskym tém. Dodal, že dôsledky britského a talianskeho referenda pociťuje celá Európa.



"Európska únia je v najťažšej kríze od svojho vzniku, nie je to však kríza z vonkajšieho ohrozenia, je to kríza zvnútra, vyjadrená predovšetkým nedôverou ľudí a stratou autority európskych elít," vyhlásil Fico. Na skepsu občanov navrhuje reagovať ponúknutím konkrétnych politických výsledkov.

Slovenský premiér vyjadril názor, že Únia by sa mala vrátiť ku koreňom, konkrétne k ekonomickej spolupráci, spoločnej bezpečnosti a udržiavaniu mieru. "Nevnucujme, prosím, ľuďom iné ako tieto zásadné témy, inak sa otočia Únii nadobro chrbtom," povedal.

Pozastavil sa pri rokovaniach o odchode Británie z EÚ. "Rokovania musia viesť k záverom, že sa oplatí zostať členským štátom EÚ," uviedol s tým, že opačný výsledok by prospel euroskeptickým politikom.

Fico vymenoval úspechy slovenského predsedníctva v Rade EÚ – napríklad ratifikáciu parížskej klimatickej dohody, schválenie budúcoročného rozpočtu EÚ, alebo spustenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. Vyjadril nádej, že koncept tzv. efektívnej solidarity, ktorý Slovensko predložilo počas svojho predsedníctva, sa stane súčasťou reformy únijného azylového systému.

Robert Fico o migračných kvótach, sankciách proti Rusku a plynovode Nordstream 2.


"Zorganizovanie summitu v Bratislave bola výnimočná udalosť, pretože naozaj sme potrebovali povedať ako dvadsaťsedmička, že chceme pokračovať v tomto projekte. Keby takéto jasné posolstvo tak rýchlo po rozhodnutí voličov vo Veľkej Británii neprišlo, kríza nedôvery by mohla byť ešte podstatne horšia," vyhlásil Fico.

Hoci z pléna europarlamentu zaznalo viacero pozitívnych hodnotení na adresu slovenského predsedníctva, našli sa aj kritické hlasy. Tie súviseli s kauzou údajne predražených zákaziek pri organizácii podujatí v rámci predsedníctva a postojom slovenskej vlády k riešeniu migračnej krízy.

Na tlačovej konferencii sa Fico vyjadroval aj k obvineniam bývalej pracovníčky ministerstva zahraničných vecí SR Zuzany Hlávkovej. Považuje ich za osobný útok na ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.



"Čakám na moment, keď sa postavíme pred vás so všetkými papiermi, všetkými vyjadreniami kontrolných orgánov, a potom budeme očakávať ospravedlnenie od ľudí, ktorí spôsobili takýto špinavý útok na slovenské predsedníctvo," avizoval Fico.

Premiér sa opäť ohradil voči politickej korektnosti a odmietol, že by sa niekedy neprijateľne vyjadril na adresu migrantov alebo moslimov. "Ja chcem, aby každé jedno slovo, ktoré použijem, bolo zrozumiteľné pre ľudí. Nebudem používať byrokratickú bruselskú hantírku, ktorej nerozumie už nikto na svete. Chcem veci pomenovávať tak, ako ich cítim a ako ich vnímam," zhrnul Fico.