Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

Rodina ako základná bunka spoločnosti je podľa Figeľa pod tlakom

Na snímke občianski aktivisti Hrdí na rodinu, ktorí pred budovou Národnej rady SR v Bratislave, archívne foto Foto: TASR/Eduard Fašung

Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil šéf KDH Ján Figeľ, ktorý ako podpredseda NR SR prijal líderku chorvátskeho referenda zameraného na ochranu manželstva Željku Markič.

Bratislava 19. januára (TASR) - Rodina je základná bunka spoločnosti a dnes je pod obrovským tlakom. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil šéf KDH Ján Figeľ, ktorý ako podpredseda Národnej rady SR prijal líderku chorvátskeho referenda zameraného na ochranu manželstva Željku Markič.

"Rodina je často spochybňovaná z hľadiska svojej definície, poslania a postavenia. Práve chorvátsky príklad referenda z decembra 2013, kde iniciatíva pomohla zmeniť ústavu, bol veľkou inšpiráciou aj pre Slovensko," tvrdí Figeľ. Podľa jeho slov po tom, ako sa vlani zmenila ústava s cieľom chrániť manželstvo, téma rodiny rezonuje vďaka referendu naďalej. "Referendum je podobne ako voľby sviatkom demokracie, preto je dôležité, aby prinieslo dobré ovocie," myslí si.

Figeľ pripomenul, že SR má od 1. septembra doplnenú ústavu o definíciu manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy. "Toto je základ, na ktorom chceme ďalej stavať. Táto zmena bola dôležitá," poznamenal.

Markič, ktorá je na niekoľkodňovej ceste po Slovensku, vyzdvihla zámer organizátorov a podporovateľov februárového referenda ochraňovať rodinu a deti. "Som rada, že poslanci parlamentu rešpektujú, čo im ľudia hovoria. A tí im hovoria, že rodina je pre nich dôležitá. Som rada, že politici rôzneho smerovania rešpektujú a ochraňujú rodinu," odkázala.

Referendum, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu, sa uskutoční 7. februára a na hlasovacích lístkoch budú tri otázky z pôvodných štyroch. Jednu zamietol Ústavný súd SR. Budeme sa vyjadrovať k otázkam - či ľudia súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy; či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.