Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

M. GAJDOŠ: Majoritné množstvo informácií zo spisu Gorila sa potvrdzuje

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vpravo) prijal šéfa vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Mareka Gajdoša (vľavo) 3. novembra 2016 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Odchodom Gajdoša a vyšetrovaním kauzy Gorila sa minulý týždeň zaoberal aj mimoriadny Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Bratislava 3. novembra (TASR) - Stále platí, že majoritné množstvo informácií z údajného spisu SIS Gorila, ktorý unikol na verejnosť, sa potvrdzuje. Sú aj také, ktoré sa nepotvrdzujú. Novinárom to dnes povedal končiaci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš, ktorého v úrade prijal prezident SR Andrej Kiska.

"Práve teraz pracujem na tom, aby som výsledky dokazovania dal dokopy v podobe, v ktorej budú odovzdané môjmu nástupcovi. Potom budem mať lepší prehľad, aby som sa k tomu vyjadril," povedal Gajdoš.

Na otázku, prečo nebol dodnes vypočutý aj premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý podľa spisu osobne navštívil konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, Gajdoš odvetil, že nejaký pokus o jeho vypočutie bol, "ale z dôvodu, že prokurátor vykonával previerku spisu, tak nejaký čas sa v tomto nedalo pokračovať". Či bude premiér ešte vypočutý, Gajdoš nepovedal, podľa neho by však vypočutý byť mal. Či bol Fico naozaj v spomínanom byte, "to sme zatiaľ nedokazovali".

Prezident SR Andrej Kiska prijal šéfa vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Mareka Gajdoša 3. novembra 2016 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Na snímke šéf vyšetrovacieho tímu kauza Gorila Marek Gajdoš počas brífingu s novinármi.
Foto: TASR/Martin Baumann


Vyšetrovatelia sa zaujímali aj o to, odkiaľ spis Gorila unikol na verejnosť. Či sa to dá zistiť, je podľa Gajdoša otázka vyšetrovania. "Všetko je možné za predpokladu, že by niekto, kto tie dôkazy má, chcel rozprávať. Môžeme vyzvať svedkov, ktorí o tom niečo vedia: Prosíme vás, poďte nám pomôcť," apeloval.

Na otázku, či sa niekedy kauza Gorila vyšetrí, Gajdoš odvetil, že je to trestnoprávne komplikovaná vec a nerád by to zjednodušoval. "V tejto otázke som otvorený. Dokazovanie korupcie je veľmi komplikované, je prakticky nemožné niektoré veci dokázať. Korupcia sa úspešne vyšetruje vtedy, keď je dokumentovaná online," vysvetlil.

Prezident SR Andrej Kiska prijal šéfa vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Mareka Gajdoša 3. novembra 2016 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Na snímke uprostred šéf vyšetrovacieho tímu kauza Gorila Marek Gajdoš počas brífingu s novinármi.
Foto: TASR/Martin Baumann


Prezidentovi Kiskovi dnes žiadne konkrétnosti Gajdoš nehovoril. "V rámci mlčanlivosti som musel dbať na to, aby sa nepovedali veci, ktoré nie sú dodnes ustálené," vysvetlil.

Na margo svojho odchodu do civilu Gajdoš povedal, že si s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) nejaké veci už vyargumentovali. "Žiadosť o odchod mám podanú, plynie výpovedná lehota, nemám v pláne ju vziať späť. Neľutujem nič, ale som rád, že končím, mám toho určite dosť," dodal.

Podľa poradcu prezidenta pre komunikáciu Romana Krpelana si Kiska pozval Gajdoša, aby sa ho spýtal, prečo sa rozhodol vo funkcii skončiť. "Pán Gajdoš ho informoval, že v podmienkach, za ktorých vykonával svoju prácu, už nemôže pracovať," povedal.

Prezident sa podľa Krpelana na budúci týždeň stretne aj s policajným prezidentom Tiborom Gašparom a potom sa k celému vyšetrovaniu Gorily vyjadrí konkrétnejšie. Nie je tiež vylúčené, že sa Kiska stretne aj so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý vyšetrovanie Gorily dozoruje.

Odchodom Gajdoša a vyšetrovaním kauzy Gorila sa minulý týždeň zaoberal aj mimoriadny Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Policajný šéf Gašpar vtedy novinárom povedal, že podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za prekážky, ktoré boli údajne kladené Marekovi Gajdošovi pri jeho práci. Gajdošov spor mal byť najmä so špeciálnym prokurátorom Kováčikom. "Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné. Úprimne, aj bez týchto dôvodov po 17 rokoch štátnej služby cítim potrebu zmeny pracovného prostredia," uviedol Gajdoš.

Gašpar povedal, že ak došlo k nejakým prekážkam zo strany osôb, ktoré na to majú vplyv, čo môžu byť aj policajti, treba to preveriť. "Aby pán Gajdoš konkretizoval, či došlo, alebo nedošlo k nejakému ovplyvňovaniu," vysvetlil šéf policajtov.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.