Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

VIDEO: Generálny tajomník OSN sa stretol aj so slovenským prezidentom

Na snímke vpravo prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a vľavo generálny tajomník OSN Pan Ki-mun počas stretnutia na Štrbskom vo Vysokých Tatrách 18. októbra 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

V pondelok 19. októbra bude návšteva generálneho tajomníka pokračovať v Bratislave.

Štrbské Pleso 18. októbra (TASR) – Viac ako jednodňová návšteva generálneho tajomníka Organizácie spojených národov (OSN) Pan Ki-muna dnes večer vyvrcholila stretnutím s prezidentom SR Andrejom Kiskom na Štrbskom Plese. „Stretnutie generálneho tajomníka OSN s prezidentom republiky je do istej miery najvyššia schôdzka počas jeho návštevy na Slovensku, pretože prišiel práve na pozvanie prezidenta,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.

Témou diskusií generálneho tajomníka so všetkými slovenskými partnermi je vklad a názor Slovenska na tie témy, v ktorých sa OSN angažuje a ktoré považuje za dôležité. „To znamená otázka klimatických zmien, otázka udržateľného rozvoja, boja proti terorizmu, migračnej krízy a, samozrejme, aj aktívna účasť Slovenska napríklad v mierových operáciách OSN alebo aktívna úloha Slovenska pri presadzovaní reformy bezpečnostného sektora, čo je veľmi dôležitá agenda OSN,“ vymenoval Stano.



Prezident dnes vyzdvihol dôležitosť OSN v súčasnom svete. "Je v životnom záujme Slovenska, aby sa pravidlá a princípy, na ktorých je OSN založená, dodržiavali, osobitne v čase zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete, vrátane nášho blízkeho susedstva," uviedol Kiska. "Musíme si byť vedomí, že pravidlá, ktorými sa riadime, a rozhodnutia, ktoré prijímame alebo neprijímame, ovplyvňujú ľudské životy po celom svete," zdôraznil Kiska.



Pan Ki-mun dnes počas pobytu vo Vysokých Tatrách navštívil Lomnický štít, historické mesto Levoča, ale aj Spišský hrad. Regiónom Spiša ho od soboty (17.10.) večer, keď vládnym špeciálom priletel na popradské letisko, sprevádzal minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. „Destinácie sme vyberali my, chceli sme, aby videl aj niečo iné ako Bratislavu. Rozhodli sme sa, že ho vezmeme do Vysokých Tatier a okolia, program sme organizovali tak, aby bol spojený aj s jeho agendou. Ráno sme hovorili o klimatických zmenách, následne sa k nám na obed pridal aj minister životného prostredia a hovorili sme o príprave blížiaceho sa summitu o klimatických zmenách v Paríži. Dnešné popoludnie bolo zase venované téme UNESCO, takže sme sa rozhodli ho vziať do Levoče a na Spišský hrad,“ zdôvodnil výber destinácií Lajčák.



V pondelok 19. októbra bude návšteva generálneho tajomníka pokračovať v Bratislave, kde sa stretne so študentmi Diplomatickej akadémie – Inštitútu medzinárodných vzťahov Karola Rybárika a vystúpi s prednáškou o implementácii udržateľných rozvojových cieľov. Okrem toho sa zúčastní slávnostného zasadnutia Vedeckej rady Univerzity Komenského v Bratislave, kde mu bude udelený čestný titul doctor honoris causa. Jeho návšteva bude pokračovať v Univerzitnej knižnici v Bratislave, kde mu odprezentujú unikátnu Bašagičovú zbierku islamských rukopisov, ktorá je na zozname UNESCO, zároveň sa zúčastní otvorenia výstavy k 70. výročiu OSN a stretne sa s predsedom vlády SR Robertom Ficom i predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim.

Fico: Rezort dopravy naplnil 40 % z cieľov v programovom vyhlásení

Fico ocenil prijatie zákona o strategických investíciách, ktorý je podľa neho prelomový.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.

- V blízkosti sídla americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Langley v štáte Virgínia postrelili vo štvrtok členovia ochranky jednu osobu, informovali miestne médiá.

- Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici rozhodol o vzatí do väzby troch obvinených v súvislosti s podozrením z činnosti neonacistickej skupiny pôsobiacej na území Bratislavy. Vyhovel tak návrhu prokurátora.

- Predseda SNS Andrej Danko nemá problém so zvýšením volebnej kaucie pre kandidujúce strany, podporuje tzv. demokratizáciu politických strán. Kvórum potrebné na vstup strany do parlamentu vo výške päť percent považuje za štandardné.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra (SLC). Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Chorvátsky futbalista Luka Modrič po sezóne ukončí svoje pôsobenie v Reale Madrid. Svoj posledný duel na štadióne Santiago Bernabeu odohrá v sobotu v stretnutí záverečného 38. kola La Ligy proti Realu Sociedad San Sebastian.

- Ak by sa znížil počet poslancov Národnej rady (NR) SR zo súčasných 150 na 100, na zmenu Ústavy SR by stačilo len 60 poslancov. Problém slabej ochrany ústavy by sa tak stal ešte vypuklejším.

- Moskva vo štvrtok vyhlásila, že počas noci vypálila na mesto Pokrov v Dnepropetrovskej oblasti na východe Ukrajiny balistickú strelu Iskander-M a zasiahla dva systémy Patriot a jeden radar typu AN/MPQ-65.

- Polícia upozorňuje na nové formy podvodov, ktoré v poslednom období zaznamenala na území Bratislavského kraja. Podvodníci sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp snažia od obetí pod viacerými zámienkami vylákať finančné prostriedky.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) navrhne ministerstvu financií, aby vláda krajom kompenzovala schválené 800-eurové odmeny pre zamestnancov verejnej správy.

- Združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) povedie aj počas ďalšieho obdobia predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR za jeden a pol roka pôsobenia súčasnej vlády splnilo ciele z programového vyhlásenia vlády (PVV) na 40 %. Zhodnotil to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru-SD).

- Počas 29. ročníka celoslovenskej zbierky Deň narcisov sa vyzbieralo viac ako 1,34 milióna eur. Definitívna suma bude známa až po sčítaní SMS zbierky. Financie sú určené pre pacientov s rakovinou a ich blízkych.

- Vo Francúzsku tento týždeň zadržali 55 mužov v rámci operácie zameranej na rozbitie predpokladaného pedofilného gangu, ktorý pôsobil prostredníctvom platformy Telegram. Medzi podozrivými je kňaz, učiteľ hudby i záchranár.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zamietol vo štvrtok návrh Patrika Pachingera, odsúdeného v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest a nepovolil obnovu konania.

- V úseku Podbiel - Dlhá nad Oravou bola v stredu (21.5.) v kilometri 36,360 nahlásená uvoľnená skala vo svahu. Z bezpečnostných dôvodov bola od 7.50 h železničná doprava v tomto úseku prerušená a zavedená bola náhradná autobusová doprava.

- Predsedníčku strany Za ľudí a opozičnú poslankyňu parlamentu Veroniku Remišovú predvolala polícia na výsluch pre trestné oznámenie podané ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) v súvislosti so zverejnením informácií o nepriznanej nehnuteľnosti v Chorvátsku.

- ČR od nadchádzajúcej polnoci zruší kontroly a dezinfekcie automobilov nad 3,5 tony na hranici se Slovenskom, ktoré zaviedla ako prevenciu pred zavlečením nákazy slintačky a krívačky.