Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Slovensko

Od havárie lietadla pri maďarskej obci Hejce uplynulo desať rokov

Pietna spomienka pri príležitosti 8. výročia leteckého nešťastia pri obci Hejce na vrchu Borsó 19. januára 2014. Snímka z miesta nešťastia na vrchu Borsó. Foto: TASR/Milan Kapusta
Záchranári zbierajú telesné pozostatky obetí havárie slovenského vojenského lietadla AN-24 na kopci Borsó pri obci Hejce, asi 250 km severovýchodne od Budapešti 20.januára 2006. Foto: TASR/AP

Nešťastie si vyžiadalo životy 42 ľudí.

Bratislava 19. januára (TASR) - Slovenská republika (SR) si každý rok 19. januára pripomína tragickú haváriu vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce. Nešťastie si pred desiatimi rokmi vyžiadalo životy 42 príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí sa vracali z misie v Kosove. Nehodu prežil iba jeden z vojakov - nadporučík Martin Farkaš.

TASR vydáva výberovú chronológiu havárie vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce.

19. januára 2006 - Z letiska v kosovskej Prištine odštartovalo o 17.15 h SEČ vojenské lietadlo so slovenskými príslušníkmi kontingentu KFOR a nabralo smer letu do slovenských Košíc, kde malo pristáť o 19.40 h.

- Slovenské vojenské lietadlo AN-24 havarovalo na východe Maďarska. Maďarskí letoví dispečeri stratili radarový kontakt so strojom krátko po 19.30 h. Lietadlo spadlo a začalo horieť neďaleko slovenských hraníc pri maďarskej obci Hejce.

- Záchranné jednotky našli jednu osobu, ktorá prežila haváriu stroja. Išlo o vojaka - nadporučíka Martina Farkaša.

- Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda oznámil, že v lietadle bolo 28 vojakov, sedem osôb, ktoré poskytovali metodickú pomoc a osem členov posádky.

20. januára 2006 - Takmer 100 maďarských vojakov z Egeru a Szolnoku vyslali na záchranné a zabezpečovacie práce na miesto nehody. Z lietadla, ktoré po páde zachvátil požiar, ostala len časť kabíny, zadná časť trupu a obhorené rozptýlené trosky. Telesné pozostatky obetí nešťastia boli v okruhu približne 100 metrov.

21. januára 2006 - Všetky identifikované telá obetí havárie vojenského lietadla previezli na Slovensko.

22. januára 2006 - Všetky trosky z havarovaného lietadla AN-24 previezli na Slovensko a uložili na Leteckej základni v Prešove.

23. januára 2006 - Zvukom sirén sa o 12.00 h na Slovensku začal 24-hodinový štátny smútok. Vyhlásila ho vláda SR v súvislosti s haváriou slovenského vojenského lietadla.

25. januára 2006 - Nadporučík Martin Farkaš, ktorý jediný prežil pád lietadla, šesť dní po tragédii predstúpil pred novinárov.

26. januára 2006 - V prešovskej mestskej hale sa uskutočnila smútočná rozlúčka s najvyššími vojenskými poctami so 42 obeťami havárie slovenského vojenského lietadla. Prítomní boli aj traja najvyšší ústavní predstavitelia SR prezident Ivan Gašparovič, premiér Mikuláš Dzurinda a predseda NR SR Pavol Hrušovský, ďalej generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer a maďarský prezident László Sólyom. Vojaci, ktorí zahynuli pri havárii, boli vyznamenaní in memoriam odznakmi vojenského veterána a medailami Za službu v mierových a pozorovateľských misiách alebo Za vernosť ozbrojeným silám.

27. januára 2006 - Minister obrany SR Juraj Liška po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom oznámil, že sa rozhodol pre tragickú haváriu lietadla abdikovať. Prezident SR Ivan Gašparovič abdikačný list prevzal, jeho odstúpenie neprijal.

1. februára 2006 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Juraja Lišku a za jeho nástupcu vymenoval Martina Fedora.

1. marca 2006 - Vládny kabinet vzal na vedomie správu, že piloti havarovaného vojenského lietadla AN-24 pravdepodobne podcenili výšku terénu pod lietadlom a v jeho bezprostrednej blízkosti.

11. apríla 2006 - Minister obrany SR Martin Fedor na vojenskej základni v kosovskom Šajkovci odhalil pamätník obetiam leteckej katastrofy z 19. januára 2006.

16. mája 2006 - Vojenský letecký technický a skúšobný ústav v Košiciach vyhlásil, že pod haváriu lietadla AN-24 sa podľa expertíz nepodpísala technická porucha.

2. júna 2006 - Pamätnú tabuľu obetiam havárie vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce odhalil na mieste katastrofy minister obrany SR Martin Fedor za účasti štátneho tajomníka ministerstva obrany Maďarskej republiky Lászlóa Fapála.

12. júla 2006 - Vyšetrovacia komisia potvrdila, že technická porucha nemala vplyv na januárovú haváriu vojenského dopravného lietadla. Tragédiu zapríčinilo s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhanie ľudského faktora.

25. októbra 2006 - Minister obrany SR František Kašický uviedol, že pravdepodobnou príčinou havárie bolo zlyhanie posádky, ktorá nevyužila prístrojové vybavenie a prešla na manuálne riadenie. Príčina nemohla byť jednoznačne určená.

19. mája 2007 - Minister obrany SR František Kašický v severomaďarskej obci Hejce odhalil pamätník venovaný obetiam nešťastia vojenského špeciálu AN-24. Na slávnosť bol pozvaný aj Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil.

6. januára 2009 - V priestoroch leteckej základne generála Milana Rastislava Štefánika v Kuchyni odhalili pamätník venovaný 42 príslušníkom Ozbrojených síl (OS) SR, ktorí zahynuli pri katastrofe vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce.

MICHELKO: Matovič nedovládol, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Slovenská národná strana si podľa poslanca NR SR R. Michelka (SNS) každoročne pripomína oba májové sviatky, 1. mája sviatok práce a 8. mája Deň víťazstva nad fašizmom (správa, PODCAST, VIDEO)

- V japonskom meste Osaka vo štvrtok zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

- Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

- Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

- Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenskej republiky a diskutovali o vystúpení z Únie. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši.

- Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy (CEE) by mal v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 zrýchliť na 3 %.

- Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

- Futbalisti Interu Miláno sa postarali v stredajšom zápase Ligy majstrov o najrýchlejší semifinálový gól, domáca Barcelona zas o najmladšieho strelca v tejto fáze súťaže.

- Slováci očakávajú na dôchodku pokles životnej úrovne, no vďaka ušetreným peniazom si chcú v starobe aj užívať. Pokles očakáva alebo už zažilo 65,7 % ľudí, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, prípadne ho už dosiahli.

- V súčasnosti sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. Naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu. Skonštatoval to prezident SR Peter Pellegrini

- Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EPP/KDH).

- Slovenskí vojaci by sa mohli v prvom polroku 2025 zúčastniť na ďalších dvoch medzinárodných vojenských cvičeniach.

- Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s Interom Miami nedočká titulu v Champions Cupe.

- Národný projekt Ľudia a hrady, realizovaný v rokoch 2022 - 2023, umožnil participujúcim členom marginalizovaných rómskych komunít (MRK) zvýšenie zručností, najmä vstavbárskej činnosti na obnove kultúrnych pamiatok.

- Klub vojenskej histórie (KVH) Krasnogvardejci sa pred každou prezentáciou svojej činnosti snaží podrobne si naštudovať dejiny. Chce byť čo najautentickejší.

- Bielorusko v stredu prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

- Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila. Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ prispeli k rastu hospodárstva a predstavujú dôležitý zdroj verejných investícií.

- Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom s iným vzhľadom vyrážok.

- Legislatíva v súvislosti s ochranou svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Rozšíri sa tiež okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany.