Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

CHMELÁR a HRABKO: Zatýkanie na ukrajinskej vláde bolo ľudovým kinom

E.Chmelár a J.Hrabko v TABLET.TV. Foto: TABLET.TV

E. Chmelár a J. Hrabko v diskusii TABLET.TV komentovali dianie na Ukrajine, problémy Váhostavu aj preskupovanie opozície pred voľbami.

Bratislava 31. marca (Teraz.sk) – Zatýkanie priamo na zasadnutí ukrajinskej vlády, ako aj rozhodnutie prezidenta Petra Porošenka odvolať z funkcie gubernátora jedného z vplyvných podnikateľov Ihora Kolomojského skôr signalizuje boj medzi oligarchami na Ukrajine ako začiatok boja s korupciou. V diskusnej relácii TABLET.TV sa na tom zhodol rektor Akadémie médií Eduard Chmelár a publicista Juraj Hrabko.



Ukrajinská polícia 25. marca počas schôdze vlády, vysielanej v priamom televíznom prenose, zadržala šéfa Štátnej služby pre mimoriadne situácie Serhija Bočkovského a jeho prvého zástupcu Vasyľa Stojeckého. Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov oznámil, že dvojicu zadržali pre účasť na korupcii týkajúcej sa offshorových spoločností.

Ten istý deň Porošenko vymenil Kolomojského, ktorého ozbrojenci sa niekoľko dní pred tým pokúsili obsadiť centrálu jedného zo štátnych podnikov.



Podľa Chmelára Medzinárodný menový fond podmieňuje svoju pomoc Ukrajine reformami, vrátane intenzívnejšieho boja s korupciou. „Je evidentné, že Porošenko musel niečo robiť, aj keď len teatrálne gesto,“ konštatuje Chmelár. „Je jasné, že má navodiť predovšetkým zdanie, že Ukrajina začína plniť záväzky a začína odstraňovať hlavné črty oligarchizácie spoločnosti, ale to nie je pravda. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o boj medzi oligarchami,“ povedal.

Kolomojskij podľa Chmelára financuje prápory, ktoré sú ozbrojenou zložkou Pravého sektora. „Dlhodobo kontroluje pološtátne energetické podniky, v ktorých síce má len niečo viac ako štyridsať percent, ale ich šéfmi boli jeho ľudia. Keď Kolomojskij dlhodobo odmietal vyplácať dividendy štátu, vyhrážal sa, že zverejní skutočné počty obetí vojny, tak postupne stratil podporu,“ uzavrel Chmelár s tým, že Ukrajina je podľa neho v tejto chvíli „rozparcelovaná spoločnosť, kde oligarchovia ovládajú svoje oblasti ako feudáli svoje léna“.

„Myslím si, že to bolo kino a posolstvo k ďalším oligarchom a ľudu, že sa koná,“ reagoval Hrabko. Dodal, že boj o moc sa zintenzívňuje v súčasnej dobe, lebo je to ešte možné. Ak Ukrajina skutočne prejde ťažkými reformami, niektoré praktiky sa tam už nebudú dať robiť. „Ak sa situácia konsoliduje, bude Ukrajina vystavená omnoho tvrdším reformám ako zažilo Slovensko,“ upozornil Hrabko.

Reštrukturalizácia Váhostavu

Obaja analytici sa vyjadrili aj k situácii okolo reštrukturalizácie Váhostavu. Podľa zverejnených informácií majú byť v plnej miere uspokojené nároky bánk, zatiaľ čo veritelia spomedzi živnostníkov a malých firiem môžu očakávať vyplatenie len 15 percent z dlžnej sumy. Okrem toho sa medzi veriteľmi objavili neznáme firmy z daňových rajov.

Podľa Chmelára nie je normálne, že sa na Slovensku môže jedna firma opakovane „reinkarnovať“ za cenu toho, že „potopí“ desiatky drobných podnikateľov.

Podľa Hrabka je správne, že opozícia v tejto veci podala trestné oznámenie a je teraz na orgánoch činných v trestnom konaní aby vyšetrili, či má tento proces aj trestnoprávny rozmer.

Obaja však upozorňujú na to, že sa blížia voľby a to môže znamenať šancu na to, aby sa koaliční a opoziční poslanci spojili a schválili pre reštrukturalizácie nové legislatívne pravidlá. „Situáciu treba využiť na to, aby sme to vyriešili systémovo, aby sa zmenila legislatíva. Ak sa to teraz neuchopí, bude z toho jedna veľká politická bublina,“ povedal Chmelár.

Hrabko upozornil, že parlament opozičné návrhy v tomto smere neprijal. „Je možné, že Smer –SD pripraví vlastný návrh zákona, ktorý pôjde do parlamentu. Ale vtedy bude treba zase ustrážiť pozmeňujúce návrhy. Je tu šanca ale obávam sa, ako bude realizovaná,“ dodal.

Obaja analytici sa v diskusii vyjadrili aj posunom na opozičnej strane spektra, pripravovanej spolupráci OĽaNO, NOVY a SaS, ako aj vstupu Alojza Hlinu do poslaneckého klubu KDH.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.