Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Slovensko

HRABKO: Holjenčík sa rozhodoval pridlho. Koalícia má problém

Juraj Hrabko v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Legislatívne zmeny v oblasti regulácie sieťových odvetví sú plne v moci vládnej väčšiny, musí však rešpektovať pravidlá Európskej únie, povedal v TABLET.TV Juraj Hrabko.

Bratislava 3. februára (Teraz.sk) – Príliš dlhé váhanie Jozefa Holjenčíka pred rozhodnutím vzdať sa predsedníctva v Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) poškodilo úrad a vyvolalo politickú krízu, s ktorou sa teraz bude musieť vládna koalícia vysporiadať. V diskusii na TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

„Možno vznikne vládna kríza, ale to si musí vyriešiť koalícia samotná. Nikto ju nemôže poraziť, ak sa neporazí sama,“ reagoval na vyhlásenie predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka, podľa ktorého by neriešenie problému s cenami energií mohlo spustiť prvú krízu tejto vládnej koalície.

Rozhodnutie Jozefa Holjenčíka odísť z postu predsedu ÚRSO bolo podľa Hrabka správne. „Spravil to, čo mal. Ale mohol to urobiť skôr. Jeho chybu nevidím až tak v cenách, to je z tohto uhla pohľadu vedľajšia záležitosť, ako v tom, že Jozef Holjenčík nebránil svoj úrad a svoje rozhodnutie,“ povedal Hrabko. „A fakt je aj to, že svojim zotrvávaním na mieste, okrem toho, že poškodil svoj úrad, vyvolal aj určitú politickú krízu,“ dodal.



Koalícia sa podľa neho bude musieť dohodnúť na ďalších krokoch. To znamená určiť kandidáta na post nového predsedu ÚRSO a zhodnúť sa na prípadných legislatívnych zmenách. Do hry však vstupuje aj prezident, ktorý nemusí navrhnutého kandidáta vymenovať.

„Vláda bude musieť navrhnúť prezidentovi kandidáta na post predsedu. Je to rozhodnutie vlády, myslím, že koaličná zmluva to nerieši, lebo to nikto neočakával. Myslím si, že post patrí Smeru a ten má väčšinu aj vo vláde. Takže asi navrhnú kandidáta a počkáme, čo urobí prezident,“ poznamenal Hrabko.

Kým nebude vymenovaný nový predseda úradu, bude ho riadiť podpredseda Miroslav Čelinský. Podľa Hrabka sú možné rôzne scenáre, od pomerne rýchleho vymenovania nového predsedu až po dlhodobý spor medzi prezidentom a vládnym kabinetom.

„Či vznikne „ping – pong“ medzi prezidentom a vládou? Možno áno, ale Robert Fico tiež vie, kto by mohol a kto nemohol byť priechodný. Koniec – koncov, stretáva sa s prezidentom, je to otázkou konzultácie vopred, kým príde s nejakým menom. Ak nebude chcieť situáciu politicky využiť,“ poznamenal Hrabko. Ak by totiž prezident odmietol vymenovať navrhnutého kandidáta, automaticky by bol čiastočne zodpovedný za to, že ÚRSO nemá predsedu.

„Ale osobne nevidím dôvod, aby prezident odmietol normálneho kandidáta iba preto, „lebo Fico“. Je úlohou prezidenta dbať o to, aby úrady fungovali riadne,“ dodal Hrabko.

V tejto chvíli je podľa neho ťažké odhadnúť či a do akých legislatívnych zmien sa koalícia pustí. V každom prípade, má väčšinu v parlamente, takže jej v jej moci realizovať zmeny. „Môže sa pustiť, nemusí. Je to na dohode koalície. Ale treba pritom dávať pozor na pravidlá Európskej únie, ktorá požaduje nezávislosť regulátora,“ upozornil Hrabko.


Poslanci sa neospravedlnili


Traja poslanci sa v stredu (1.2.) mali v pléne parlamentu ospravedlniť za svoje hanlivé výroky. Dvaja z nich, kotlebovci Milan Mazurek a Stanislav Mizík síce v pléne vystúpili, ale namiesto ospravedlnenia využili tento priestor na nové útoky, tentokrát voči Islamu. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v tejto súvislosti kritizoval imunitu poslancov za výroky v parlamente s tým, že ju zneužívajú a on osobne ju považuje za nadštandard.

Hrabko však zrušenie imunity na výroky v parlamente nepodporuje. „Je to iba názor pána Čižnára. Myslím si, že takto dnes debata nestojí, ani by nemala stáť. Je to veľký zásah do slobody prejavu,“ povedal. „Zaujímavé bude, ako si parlament s touto situáciou poradí. Ja totižto hodnotím vystúpenie oboch poslancov ako opätovné porušenie rokovacieho poriadku. Podľa môjho názoru sa opäť dopustili rovnakého prehrešku, aký konštatoval (mandátový a imunitný, pozn. Teraz.sk) výbor. Ukáže sa, či parlament iba povie, že to nebolo ospravedlnenie, alebo, že to bol opäť rovnaký priestupok,“ povedal Hrabko. Ak by to parlament vyhodnotil ako nové porušenie rokovacieho poriadku, poslancom by totiž hrozila vyššia sankcia.

Tretí z poslancov, ktorí sa mali ospravedlniť za výroky, Igor Matovič (OĽaNO), sa namiesto toho ospravedlnil z celého rokovania parlamentu s odôvodnením, že má naliehavé pracovné povinnosti. Ukázalo sa však, že do rokovacej sály síce nevstúpil, v parlamente však bol, lebo v priestoroch NR SR organizoval tlačovú konferenciu.
„Istým spôsobom je milé, keď poslanec počas schôdze parlamentu, čo je jeho práca, argumentuje tým, že nemôže prísť, lebo má naliehavé pracovné povinnosti. Ale inak je to tragédia. Mal byť v rokovacej sále a mal sa ospravedlniť. Tlačová konferencia nie je dôvod, mohol ju spraviť o pol hodiny skôr alebo neskôr,“ reagoval Hrabko.


Amnestie


V diskusii sa Juraj Hrabko vyjadril aj k otázke amnestií Vladimíra Mečiara. Dve desiatky renomovaných právnikov sa podpísali pod vyhlásenie, podľa ktorého je amnestie možné zrušiť ústavným zákonom. Podľa iných, tiež renomovaných právnikov, to však možné nie je.

„Všetko sa dá. Je otázka, či je to správne alebo nesprávne. Ja si myslím, že by to správne nebolo. Ale dá sa to, ak sa nájde viac ako deväťdesiat poslancov, jednoducho to odhlasujú,“ povedal Hrabko. „Ale znamenalo by to, že si parlament prisvojuje moc, ktorú mať nemá. Parlament môže prijať aj novú ústavu, ale nie so spätnou platnosťou. A vieme, že do budúcnosti už to vyriešené je, prezident nemôže prijímať amnestie takým spôsobom, ako to urobil Vladimír Mečiar. A myslím si, že neexistuje pochybnosť o tom, že to bolo zo strany Vladimíra Mečiara nehorázne porušenie práv,“ povedal Hrabko. Dodal, že za zmienku stojí aj to, že „napríklad Michal Kováč mladší sa svojich práv nijakým spôsobom nedomáha“.


Prezidentovo veto prelomené


Hoci za prelomenie prezidentovho veta v prípade novely zákona o slobode náboženskej viery a registrácii cirkví hlasovalo až 103 poslancov, Hrabko sa s ich názorom nestotožňuje. Poslanci presadili, že na registráciu novej cirkvi už nestačí 20.000, ale bude treba až 50.000 členov. To by v budúcnosti mohol komplikovať zámer zaregistrovať na Slovensku napríklad islamskú cirkev.

„Tých 50.000 ľudí, ktorých potrebujete na registráciu novej cirkvi, to nie sú hocijakí ľudia z ulice. Musia to byť občania Slovenska, o čom rozhoduje štát, kto bude jeho občanom, a musia mať trvalý pobyt na území Slovenska. Vidíme, že ani cirkvi, čo by mali 20.000 členov, ako to bolo doteraz, nám tu nerastú ako huby po daždi, ale podmienky sa sťažili. To je proti akejkoľvek logike,“ uzavrel Hrabko.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).