Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

Reakcie OPOZIČNÝCH politikov na rozhodnutie Andreja Kisku

Na archívnej snímke Jana Kiššová. Foto: TASR Jakub Kotian

Dezignovanému premiérovi Andrej Kiska tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby zostavil vládu do piatka (23.3.).

Bratislava 20. marca (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska sa postavil jasne na stranu občanov a dal najavo, že vlády Roberta Fica (Smer-SD) by mali skončiť. Uviedla to podpredsedníčka SaS Jana Kiššová v reakcii na rozhodnutie prezidenta nevymenovať vládu v zložení, aké navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).



"Vo výnimočnej situácii sa zachoval výnimočne," povedala novinárom. V súvislosti s nomináciou Jozefa Ráža ml. do funkcie ministra vnútra, s ktorou má Kiska problém, uviedla, že je dôkazom personálnej vyprázdnenosti strany. Nový minister vnútra by mal byť podľa nej dôveryhodný a vo verejnosti pozitívne vnímaný človek. SaS podľa jej slov naďalej považuje za jediné správne riešenie súčasnej situácie predčasné voľby.

Prezident Kiska oznámil, že nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini (Smer-SD). Dezignovanému premiérovi zároveň tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku (23.3.) navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu.

SaS: Rozhodnutie A. Kisku je výnimočné vo výnimočnej situácii


Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nevymenovať novú vládu Petra Pellegriniho (Smer-SD) bolo výnimočným rozhodnutím vo výnimočnej situácii. Na tlačovej konferencii to uviedol líder opozičnej SaS Richard Sulík, podľa ktorého jediným poctivým a férovým riešením tejto situácie sú predčasné voľby.

"Aj oni by si mohli povedať, že radšej koniec s hrôzou ako hrôza bez konca. Už tri týždne sa to naťahuje a krajina sa stáva neovládateľnou. Ak chceme upokojiť vášne, poctivým a férovým riešením sú predčasné voľby," odkázal.

Sulík zároveň chápe, že prezident by nemal posudzovať pri menovaní vlády jednotlivých ministrov. "Ale sme vo výnimočnej situácii. Táto silná vládna kríza začala dvojnásobnou úkladnou vraždou novinára a jeho snúbenice, novinára, ktorý písal o kauzách práve tejto vlády. Ak má byť vražda dôkladne vyšetrená, je nevyhnutné vyšetriť aj všetky kauzy, o ktorých Ján Kuciak písal. A mnoho káuz sa týkalo práve tejto vlády a Roberta Kaliňáka (Smer-SD) osobne, preto je vylúčené, že on by mohol byť garantom objektívneho vyšetrenia tejto vraždy. Ale vylúčené tiež je, že by garantom mohol byť jeho kamoš," povedal.

Ako minister vnútra by podľa SaS do úvahy pripadal nejaký vyšetrovateľ či prokurátor, ktorý by už v minulosti preukázal svoju čestnosť a nebojácnosť. "Ale máme vážne pochybnosti, že vôbec nejaký čestný človek bude ochotný vstúpiť do tejto vlády," zdôraznil.

Sulík pripomenul, že tretia Ficova vláda vznikla aj ako hrádza proti extrémizmu a mala to byť stabilita pre krajinu. "Namiesto hrádze a stability máme silnú vládnu krízu a nie prvú," dodal.

I. Matovič: Prezident Kiska sa zasadzuje za obnovu dôvery ľudí v štát



Prezident SR Andrej Kiska sa dôrazne zasadzuje za obnovu dôvery ľudí v štát. Uviedol to predseda OĽaNO Igor Matovič v reakcii na rozhodnutie prezidenta nevymenovať vládu v zložení, ako navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Mohol skloniť hlavu, ale rozhodol sa naďalej stáť na strane ľudí túžiacich po slušnom Slovensku. Po Slovensku bez mafie previazanej s kľúčovými predstaviteľmi vládnych strán. Po Slovensku, kde budeme môcť radi žiť," doplnil svoje stanovisko Matovič.

OĽaNO: Na Slovensku sa opäť lámu dejiny, oceňujeme krok prezidenta


O pár dní si Slovensko pripomenie 30. výročie sviečkovej manifestácie a pri tomto výročí sa opäť na Slovensku lámu dejiny. Líder OĽaNO Igor Matovič preto oceňuje krok prezidenta SR Andreja Kisku. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

Prezident sa podľa neho rozhodol bojovať za obnovu dôvery ľudí v štát. "Ľudia na Slovensku však volajú po predčasných voľbách, pán prezident volá po dôveryhodnej a nepolarizujúcej vláde," skonštatoval Matovič. S odvolaním sa na prieskum dodal, že takmer 80 percent ľudí si želá buď novú vládu, alebo zásadnú rekonštrukciu vlády.

Krok prezidenta možno podľa Gábora Grendela z OĽaNO chápať aj tak, že Robert Kaliňák (Smer-SD) nemá mať dosah na riadenie štátu. "Už včera sme poukázali na to, že vzťah pána Ráža a pána Kaliňáka je priateľský," podotkol Grendel s tým, že to je dôvod, prečo sú podozrenia o jeho dôveryhodnosti.

Matovič ďalej uviedol, že premiér v demisii Robert Fico (Smer-SD) musí udržať vládu, aby mohol dosadiť sudcov na Ústavný súd SR. "Keď sú čistí a nič nepokradli, tak sa nemajú čoho báť," vyhlásil s tým, že ponúkajú partnerskú ruku subjektom, ktoré v minulých voľbách prepadli. Alternatíva k súčasnej vláde podľa neho existuje. "Strany SaS, OĽaNO, Sme rodina, SMK a KDH už dokopy dnes disponujú takmer 50 percentami," zdôraznil.

Ján Budaj z OĽaNO zároveň vyzval verejnoprávnu televíziu, aby usporiadala dialóg v štúdiu a aby išli s kamerami na námestia. "Nie je dôstojné, že verejnoprávna televízia mlčí," uviedol s tým, že jediný pokus o debatu sa skončil tým, že v štúdiu bolo niekoľko prázdnych stoličiek.

B. Kollár rešpektuje rozhodnutie prezidenta Kisku nevymenovať vládu



Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár rešpektuje rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku nevymenovať vládu v zložení, ako ho navrhol dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Nepozná presne dôvody, pre ktoré Kiskovi prekáža nominácia Jozefa Ráža ml. na ministra vnútra, ale prezidentovo rozhodnutie podľa Kollára treba rešpektovať. Kollár nevidí problém v tom, že sa riešenie situácie posúva o dva či tri dni. Problém by bol, ak by sa to naťahovalo.

Za najsprávnejšie a najférovejšie riešenie vládnej krízy považuje naďalej predčasné voľby. Odmieta však tvrdenia koalície, že sa opozícia "trasie k válovu". "Tu nejde o opozíciu a koalíciu, ale o ľudí. A k ľuďom by sme sa mali správať zodpovedne. V tejto vybičovanej atmosfére je najtransparentnejšie nechať rozhodnutie na ľudí," vysvetlil.