Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

ČARNOGURSKÝ: Slovenská republika vznikla ústavným spôsobom

Na archívnej snímke Ján Čarnogurský. Foto: TASR/Michal Svítok

Jej vznik bol aj zároveň trochu dialektický. V počiatočných rokoch nemala najlepšie vzťahy s Európskou úniou, do ktorej smerovala a ktorá bola nevyhnutnosťou, ak chcela úspešne napredovať.

Bratislava 31. decembra (TASR) - Vznik samostatnej Slovenskej republiky bol zákonitou udalosťou a slovenský národ smeroval k štátnej samostatnosti. Spomína expredseda vlády SR, dlhoročný predseda KDH Ján Čarnogurský na obdobie spred 25 rokov.

Ako ďalej povedal pre TASR, jej vznik bol aj zároveň trochu dialektický. V počiatočných rokoch nemala najlepšie vzťahy s Európskou úniou (EÚ), do ktorej smerovala a ktorá bola nevyhnutnosťou, ak chcela úspešne napredovať. Slovenská republika vznikla úplne ústavným spôsobom, ústavným zákonom federálneho zhromaždenia a bez narušenia dobrých vzťahov s Českou republikou a českým národom. Keď sa potom v nasledujúcich rokoch dali do poriadku vzťahy s EÚ, Slovenská republika mala najlepšie predpoklady, aby úspešne napredovala a ona tieto predpoklady splnila a plní.

"Poslanci KDH, ktorého som v tých časoch bol predsedom, nehlasovali vtedy za zákon o samostatnosti Slovenskej republiky, a to z dvoch hlavných príčin. Jednak, že na určitú dobu tam vznikal dvojprávny vzťah medzi zákonmi federácie, ktoré ešte stále platili, a zákonmi Slovenskej republiky, ktorá mala vzniknúť. V Ústave SR neboli zakotvené úplne záruky najmä pre nenarodené deti, čo pre nás ako poslancov KDH malo dôležitý význam. My sme nehlasovali s formuláciou, že nehlasujeme za toto znenie ústavy, ale principiálne za ústavu sme boli ochotní hlasovať," zdôraznil Čarnogurský.

Otázna bola aj samotná tvorba ústavy, ku ktorej vtedy Vladimír Mečiar nepozval žiadne opozičné strany. Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) vytvorilo tím, ktorý napísal Ústavu Slovenskej republiky. Bolo to súčasťou Mečiarovej politiky získavania autoritatívnej moci na Slovensku.

"Tomu sme sa chceli vzoprieť a bolo to potrebné, ak už samostatná Slovenská republika mala prekonať tie detské choroby a rozpory s Európskou úniou," uzatvára Čarnogurský.

M. Šutaj Eštok: Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Minister pripomenul, že pri ochrane našich pracovných miest a slovenských národnoštátnych záujmov nemusíme ostať sami, pretože sme členmi EÚ, ktorá je stále ekonomicky silným zoskupením.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že už tento alebo na budúci týždeň by sa mohol stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Vo veku 88 rokov zomrela americká R&B speváčka Roberta Flacková, držiteľka ceny Grammy za cover verziu piesne "Killing Me Softly with His Song", oznámili jej zástupcovia.

- Vatikán informoval, že zdravotný stav pápeža Františka sa mierne zlepšil, už viac netrpí astmatickými záchvatmi a čiastočne sa vrátil aj k svojim pracovným povinnostiam.

- Severské a pobaltské krajiny sa tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviazali zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu vrátane výcviku, zbraní a investícií do ukrajinského obranného priemyslu.

- Európska komisia (EK) ponúkla Ukrajine nový balík podpory, ktorý má zabezpečiť jej energetický systém a umožniť plnú integráciu do európskeho trhu s energiou.

- Slovensko je na čele rebríčka Byrokratický index 2024, ktorý porovnáva krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), Gruzínsko a Ukrajinu.

- Cena zlata naďalej láme rekordy. Podporujú ju obavy týkajúce sa obchodnej politiky USA a nárast geopolitickej neistoty.

- Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť.

- Dosiahnutie mieru na Ukrajine zostáva prvoradým cieľom, ale tento mier musí byť spravodlivý, vyjadrila sa Veronika Remišová.

- Poľský prezident Andrzej Duda na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady (RBN) vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku.

- Irak má 46,1 milióna obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu, ktoré tam prebiehalo v novembri 2024, a to prvýkrát po takmer 40 rokoch.

- Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová verí, že lídri členských štátov sa zhodnú na novom balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu, o ktorom sa bude rokovať na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.

- Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že podala na Medzinárodný trestný súd (ICC) novú žalobu proti Rusku pre zatknutie a deportáciu 19 ukrajinských novinárov.

- Horskí záchranári v Nízkych Tatrách pomáhali v pondelok na rázcestí Pod Krúpovou hoľou uviaznutému 35-ročnému českému turistovi. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Šéf nemeckého konzervatívneho bloku CDU/CSU a kandidát na post spolkového kancelára Friedrich Merz v pondelok vyhlásil, že zabezpečí, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu "mohol prísť na návštevu" do Nemecka.

- Členstvo Ukrajiny v Európskej únii je európskou záležitosťou, pričom bez rozhodnutia Maďarov Ukrajina do Únie nevstúpi.

- Šesť slovenských študentov sa minulý týždeň zúčastnilo na treťom ročníku simulácie rokovaní Európskej rady a Rady Európskej únie (#ConSIMium).

- Polícia v Sabinove vyšetruje trestný čin nebezpečného vyhrážania, ktorého sa mal dopustiť 29-ročný muž. V sobotu (22. 2.) zavolal na linku 158 a oznámil, že ak nezasiahne policajná hliadka, zabije prvého človeka, ktorého stretne.

- Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Zvolene hovorili v pondelok poslanci o znečistení mesta čiernymi mastnými sadzami.