Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

VIDEO: NATO: Spolupráca s EÚ je bližšia ako kedykoľvek predtým

Na snímke zľava vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka EK Federica Mogheriniová, minister obrany SR Peter Gajdoš a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas spoločnej fotografie na neformálnom zasadnutí ministrov obrany krajín EÚ 27. septembra 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR Martin Baumann

Ministri obrany dnes v Bratislave diskutujú o implementácii obranných aspektov globálnej stratégie EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Bratislava 27. septembra (TASR) – Spolupráca medzi NATO a Európskou úniou je bližšia ako kedykoľvek predtým. A je rovnako dôležité pre obe zoskupenia. Pri príchode na dnešné neformálne zasadnutie ministrov obrany členských krajín EÚ v Bratislave to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.



"Vítam diskusie o tom, ako posilniť európsku obranu a bezpečnosť, pretože neexistuje rozpor medzi silnou európskou obranou a silným NATO, naopak, obe inštitúcie to posilňuje," uviedol dnes Stoltenberg. V tomto vzťahu je však podľa neho dôležité vyhnúť sa duplicitám. Generálny tajomník NATO taktiež pripomenul, že s ministrami obrany členských krajín EÚ bude hovoriť dnes aj o implementácii Varšavskej deklarácie, ktorú prijali na júlovom summite NATO a ktorá hovorí o spolupráci medzi NATO a EÚ.

Ministri obrany dnes v Bratislave diskutujú o implementácii obranných aspektov globálnej stratégie EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky či o spoločnom postupe voči hybridným hrozbám a kybernetickej bezpečnosti. Rokovania vedie vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Británia je proti armáde EÚ

Štáty Európskej únie dnes odhodlane pokračujú v plánoch posilniť vzájomnú vojenskú spoluprácu, pričom Británia vyhlásila, že sa postaví proti vytvoreniu akejkoľvek armády EÚ či vojenského veliteľstva EÚ. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Británia odchádza z únie a Francúzsko s Nemeckom stoja na čele krokov, ktoré majú posilniť schopnosť Európy podnikať vlastné bezpečnostné operácie.

Británia trvá na tom, že vojenská aliancia NATO je jediné fórum pre zaručenie európskej bezpečnosti a Londýn v minulosti opakovane blokoval návrhy na hlbšiu spoluprácu EÚ v oblasti obrany.

"Postavíme sa proti akémukoľvek úmyslu vytvoriť armádu EÚ alebo vojenské veliteľstvo EÚ, ktoré by jednoducho oslabili NATO," vyhlásil dnes britský minister obrany Michael Fallon pred rozhovormi o obrane EÚ v Bratislave.

Michael Fallon, archívne foto.
Foto: TASR/AP


Británia napriek oddanej podpore NATO musí konať a správať sa opatrne, keďže sa pripravuje na rokovania o svojom vystúpení z EÚ. Keď už Spojené kráľovstvo oficiálne spustí proces tzv. brexitu, Londýn a EÚ budú mať dva roky na dohodnutie podmienok tohto odchodu. Zastávať tvrdé postoje v otázkach obrany práve v období, keď Británia odchádza z únie, by mohlo podkopať dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o brexite.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Drian povedal, že "je tu potreba posilniť európske kapacity" nutné pre obranné operácie EÚ.

"Máme veľmi silný francúzsko-nemecký vzťah a myslíme si, že dokážeme dosiahnuť značný pokrok ešte pred koncom tohto roka," povedal Drian po boku s nemeckou ministerkou obrany Ursulou von der Leyenovou.

Nemecká ministerka dôrazne vyhlásila, že "tu nie je vôbec reč o európskej armáde".

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorá rokovaniam po obrane predsedá, povedala, že zmluvy EÚ nedovoľujú vytvorenie európskej armády. Dodala, že účasť generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga v Bratislave je znakom toho, že EÚ a NATO úzko spolupracujú.