Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. február 2025Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Jozef Gabčík zahynul po atentáte na Reinharda Heydricha

Jozef Gabčík Foto: TASR/wikipedia

Vyučil sa za kováča a v rokoch 1934-1937 slúžil ako poddôstojník-čatár v Košiciach.

Poluvsie/Bratislava 7. apríla (TASR) - Vojak, účastník protifašistického odboja Jozef Gabčík bol spoluúčastníkom atentátu na Reinharda Heydricha, po ktorom zahynul. Narodil sa pred 100 rokmi 8. apríla 1912 v obci Poluvsie pri Žiline.

Vyučil sa za kováča a v rokoch 1934-1937 slúžil ako poddôstojník-čatár v Košiciach. Do mája 1939 pracoval ako robotník vo vojenskej technickej továrni v Žiline a ako skladník v jej skladoch na Skalke pri Trenčíne.

Zapojil sa do ilegálneho protifašistického odboja. V roku 1939 odišiel cez Poľsko do emigrácie. Bojoval vo Francúzsku, neskôr v Anglicku absolvoval výsadkársky výcvik.

Po okupácii Čiech a Moravy v marci 1939 sa zastupujúcim ríšskym protektorom v krajine stal Reinhard Heydrich. Úrad prevzal s úlohou bezpodmienečne pacifikovať české krajiny v záujme pokojného zázemia a nerušenej výroby pre front. Nastolil režim krutého prenasledovania odbojového hnutia.



Československá vláda v Londýne podporovala domáci odboj a vypracovala plán atentátu na Heydricha. Podporu domácemu odboju mali poskytnúť skupiny parašutistov, vyškolených v Anglicku a postupne vysadzovaných na rôznych miestach okupovaných Čiech. V decembri 1941 vysadili neďaleko Prahy československých výsadkárov, rotmajstrov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša s úlohou uskutočniť atentát.

Zrealizovali ho 27. mája 1942 v Prahe. Jozef Gabčík vstúpil so samopalom do vozovky pred Heydrichovo auto a vystrelil. Keďže mu zlyhala zbraň, Jan Kubiš na auto hodil pripravenú bombu. Nacisti ako reakciu na atentát rozpútali teror, vypálili obce Lidice a Ležáky a zmarili desiatky životov nevinných ľudí.

Jozef Gabčík a Jan Kubiš sa po atentáte ukrývali s ďalšími piatimi výsadkármi v podzemí pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Po prezradení úkrytu sa všetci zúfalo bránili, nakoniec všetci zomreli. Jozef Gabčík sa zastrelil posledným nábojom 18. júna 1942. Jeho pozostatky spolu s telami spolubojovníkov hodili nacisti do bezmenného hrobu na pražskom cintoríne v Ďábliciach.

Po oslobodení bol Jozef Gabčík vymenovaný do hodnosti kapitána in memoriam. Roku 1948 pomenovali podľa neho neveľkú obec "Bös" na južnom Slovensku.

Fico: Medzinárodný trestný súd je na smiech

Premiér reaguje na informáciu, že víťaz nemeckých parlamentných volieb Friedrich Merz chce pozvať do Nemecka izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

- Päť osôb obvinených v korupčnej kauze pražskej nemocnice v Motole zostáva zadržaných, pričom pre štyroch z nich podala európska poverená žalobkyňa Úradu európskeho verejného žalobcu (EPPO) návrh na vzatie do väzby.

- Politicky motivované súdne rozhodnutia a politické rozhodnutia ignorovať ich sú prejavom rozkladu systému medzinárodného práva. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Avizovaný vznik Žandárskeho zboru ešte viac zvýši bezpečnosť v krajine. Vyhlásil to minister vnútra a líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok. Zdôraznil, že je nevyhnutné reagovať na nelegálnu migráciu, terorizmus či rastúcu agresivitu u obyvateľstva.

- Rada Odborového zväzu školstva považuje prípadné zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva za akceptovateľný kompromis. Kritizuje však návrh nadtarifného odmeňovania.

- Neznáma choroba na severozápade Konžskej demokratickej republiky (KDR) zabila počas posledných piatich týždňov už viac ako 50 ľudí.

- Štart nórskeho futbalistu Erlinga Haalanda v stredajšom zápase 27. kola Premier League na pôde Tottenhamu Hotspur zostáva otázny. Útočník Manchestru City vynechal pre problémy s kolenom uplynulé dva duely.

- Šesť novorodencov zomrelo za posledné dva týždne v Pásme Gazy v dôsledku silného mrazu, informoval v utorok miestny lekár Saíd Sálih.

- Na sklonku februára aj naďalej pretrváva výrazný a plošný nedostatok zrážok a s tým súvisiace podpriemerné zásoby vody viazanej v snehovej pokrývke, informuje SHMÚ.

- Kremeľ sa v utorok odmietol vyjadriť k voľne dostupným údajom, ktoré zverejnil ruský nezávislý spravodajský portál Mediazona a ruská BBC. Podľa nich zahynulo vo vojne na Ukrajine už vyše 95.000 ruských vojakov.

- Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska hlasoval za uznesenie, ktoré navrhla Ukrajina.

- Súdna rada SR by mohla ako kolektívny orgán podávať disciplinárne návrhy na sudcov.

- V cele policajného zaistenia skončil 28-ročný muž, ktorý v pondelok po polnoci viedol vozidlo v Snine. Ako TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, policajná hliadka ho zastavila pre neprimerane pomalú jazdu.

- Žilinská posádka leteckých záchranárov zasahovala v utorok popoludní v obci Skalité (okres Čadca), kde sa prevrátil traktor.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ v Bruseli hovoril so svojím novým belgickým náprotivkom Maximom Prévotom o prípade slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý v Belgicku zomrel na následky spôsobených zranení.

- Slovenské národné múzeum (SNM) - Spišské múzeum v Levoči má v zbierkach dielo pochádzajúce z tvorby renesančného sochára Donatella.

- Francúzsky futbalista Karem Benzema považuje za top hráča všetkých čias Brazílčana Ronalda. Reagoval tak na vyjadrenia Portugalčana Cristiana Ronalda, ktorý označil za najlepšieho a najkomplexnejšieho hráča histórie sám seba.

- Ukrajinský parlament v utorok prijal uznesenie, ktorým potvrdil legitimitu prezidenta Volodymyra Zelenského po predchádzajúcom neúspešnom pokuse z pondelka.

- Polícia odmietla trestné oznámenie týkajúce sa poslanca Národnej rady SR Tomáša Szalaya (SaS), podľa ktorého mal spôsobiť všeobecné ohrozenie očkovaním proti COVID-19.

- Európske zamestnanecké rady by mohli pomôcť ku skvalitneniu a zlepšeniu pracovných podmienok aj pre slovenských zamestnancov pracujúcich v nadnárodných firmách.