Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

KDH: Vláda svojimi opatreniami znižuje životnú úroveň ľudí

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ (vľavo) a podpredseda KDH Miloš Moravčík. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ministerstvo financií SR však argumentuje, že reálne mzdy rástli najrýchlejšie za posledných sedem rokov, ceny sú stabilné a domáca spotreba sa oživila.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Vláda Roberta Fica opatreniami, ktoré predstavila v júni na mimoriadnom sneme strany Smer-SD a ktoré postupne prijíma, znižuje životnú úroveň ľudí na Slovensku. Vyhlásili to predstavitelia opozičného KDH na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave, kde podľa vzoru premiéra symbolicky odškrtli splnenie piatich z nich. "Vláda Smeru jednou rukou ľuďom dáva, ale druhou rukou oveľa viac berie," uviedol predseda hnutia Ján Figeľ s tým, že tieto opatrenia zvyšujú nezamestnanosť, znižujú hospodársky rast krajiny a poškodzujú podnikateľské prostredie.

Jedným z negatívnych výsledkov vlády Smeru je podľa kresťanských demokratov strata eurofondov. Figeľ pripomenul, že len od mája doteraz Slovensko cez korekcie príde o takmer štvrť miliardy eur. "Sú to veľké financie, o ktoré prichádzame práve preto, lebo sú tu buď priame podozrenia, alebo nekompatibilita s podmienkami Európskej únie pre korupciu, klientelizmus, iné pravidlá vo verejnom obstarávaní," zdôvodnil. Považuje preto za potrebné, aby sa o eurofondoch rokovalo v parlamente.

Nepáči sa im nápad zvýšiť daň z príjmu pre právnické osoby

Hnutie kritizuje aj rozhodnutie zvýšiť daň z príjmu pre právnické osoby z 19 na 23 %. "Týmto opatrením vláda prispela k tomu, že sa znížili priame zahraničné investície na Slovensku," povedal jeden z jeho podpredsedov Ján Hudacký. "Na Slovensku sa zhoršuje podnikateľské prostredie a životná úroveň, zvyšuje sa nezamestnanosť," dodal.

Kritizovali zvýšenie odvodov

Podpredseda KDH Pavol Zajac zdôraznil, že zvýšenie odvodov pre živnostníkov, dohodárov a brigádnikov zasiahlo obrovské množstvo ľudí. "Živitelia rodín na Slovensku zaplatia zvýšené odvody do štátnej kasy. To sa prejavilo na tom, že ich rodiny majú vyššie náklady a nižšiu životnú úroveň," vysvetlil s tým, že sa zároveň obmedzila možnosť zamestnávať ľudí, na čo opäť doplatili ľudia bez práce.

KDH poukázalo tiež na trend zvyšovania verejného dlhu. Vláda tým podľa hnutia ohrozuje schopnosť štátu v budúcnosti vyplácať dôchodky a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť. Na úrokoch totiž zaplatí bankám a finančným inštitúciám miliardy eur. "Úroky na štátny dlh sú také vysoké, že ak by ich štát neplatil, tak by mohol celý rok viac ako 100.000 ľudom vyplácať priemernú mzdu," vyčíslil podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Pod paľbu kritiky kresťanských demokratov sa dostala aj zmena zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorú Smer potichu presadil. Ľudia budú za tovary a služby aj v roku 2015 platiť daň vo výške 20 %. "Keďže Slovensku sa podarilo znížiť deficit, ktorý vytvorila prvá Ficova vláda, tak v budúcom roku mali ľudia platiť nižšie dane. Smer však zmenil zákon, aby mal naďalej z čoho rozdávať svojim vyvoleným," uzavrel Moravčík.

Ministerstvo financií SR však argumentuje, že reálne mzdy rástli najrýchlejšie za posledných sedem rokov, ceny sú stabilné a domáca spotreba sa oživila. "Slovenská ekonomika po dlhom čase začala rásť z vnútorných zdrojov. Oživenie na trhu práce prekonalo naše očakávania a zamestnanosť výrazne rástla," reagoval pre TASR tlačový odbor rezortu.