Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

Kiska na návšteve Rumunska: Máme sa veľa čo učiť v boji proti korupcii

Rumunský prezident Klaus Iohannis (vpravo) a slovenský prezident Andrej Kiska počas stretnutia 10. októbra 2016 v Bukurešti. Kiska pricestoval dnes na dvojdňovú štátnu návštevu Rumunska. Foto: TASR/AGERPRES - Radu Tuta

Slovenská hlava štátu je na dvojdňovej návšteve Rumunska.


Bukurešť 10. októbra (TASR) – Rumunsko ukazuje Slovensku, že ekonomický rast sa dá spojiť aj s bojom proti korupcii. Po dnešnom rokovaní s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom v Bukurešti to vyhlásil prezident Slovenska Andrej Kiska, ktorý sa práve nachádza na dvojdňovej štátnej návšteve Rumunska.

"Je veľa vecí, ktoré sa v tomto smere máme čo od Rumunska učiť," zdôraznil Kiska na dnešnej tlačovej konferencii v rumunskom hlavnom meste. Inšpiráciu Rumunskom v tejto oblasti však Kiska podľa vlastných slov neopisuje len zo zdvorilosti.

V Rumunsku začal počas ostatných troch rokov protikorupčný úrad konať voči tisícom štátnych predstaviteľov vrátane vysokopostavených politikov. Prezident Iohannis pripomenul, že korupcia ohrozuje upevňovanie demokracie, spomaľuje ekonomický rast a odrádza investorov.
Rumunský prezident Klaus Iohannis (vľavo) a slovenský prezident Andrej Kiska počas prehliadky čestnej stráže 10. októbra 2016 v Bukurešti. Kiska pricestoval dnes na dvojdňovú štátnu návštevu Rumunska.
Foto: TASR/AGERPRES - Radu Tuta

Myslím si, že sme na dobrej ceste, ale ešte nás čaká veľa práce," konštatoval dnes Iohannis na adresu Rumunska. Samozrejme, v prípade, ak by mali slovenské orgány záujem o výmenu skúseností v oblasti boja proti korupcii alebo by chceli podrobnejšie spoznať rumunský model, krajina je podľa jeho slov otvorená podeliť sa so svojimi znalosťami a pomôcť Slovensku.

Témou rokovania bol aj Schengen

Prezidenti počas dnešného rokovania hovorili aj o snahe Rumunska začleniť sa do Schengenského priestoru. Kiska v tejto súvislosti uviedol, že Rumunsko má v tomto plnú podporu zo strany Slovenska. "Spravíme všetko, čo je v našich silách, aby sme Rumunsku pomohli," dodal slovenský prezident.
Rumunský prezident Klaus Iohannis (štvrtý zľava) a slovenský prezident Andrej Kiska (štvrtý sprava) počas rokovania 10. októbra 2016 v Bukurešti.
Foto: TASR/AGERPRES - Radu Tuta

Hlavy štátov diskutovali aj o súčasnej situácii v Európe a o otázke migračnej krízy. Tému povinných kvót EÚ na prerozdelenie migrantov žiadajúcich azyl označil Kiska za politicky mŕtvu. Je však presvedčený, že tak ako je morálnou povinnosťou úspešných ľudí pomáhať ľuďom, ktorí v živote nemali šťastie, je aj morálnou povinnosťou každej úspešnej krajiny uvažovať o tom, ako môže pomôcť ľuďom, ktorí utekajú pred smrťou a násilím. Rumunský prezident doplnil, že je v tomto dôležité, aby sa v Európe skončilo s prístupom, ktorý rozdeľuje EÚ, a aby sa hľadali riešenia, ktoré ju spoja.

Kiska odovzdal vyznamenania

Prezident Kiska dnes v rámci návštevy taktiež vyznamenal Radom Bieleho dvojkríža III. triedy štyroch rumunských vojenských veteránov, ktorí sa podieľali na oslobodzovaní Československa počas 2. svetovej vojny, a popoludní položil vence k Hrobu neznámeho vojaka v Parku Karola I. v Bukurešti.

Slovenská hlava štátu bude v návšteve Rumunska pokračovať aj v utorok. Okrem iného vystúpi na slovensko-rumunskom ekonomickom fóre a navštívi slovenskú krajanskú komunitu, ktorá žije v Rumunsku už viac ako 200 rokov.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.