Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

L. Sólymos: Ochrana prírody sa stáva nevyhnutnosťou tu a teraz

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Minister poukázal na to, že práve voda a vodné hospodárstvo je oblasťou, v ktorej sa čoraz viac prejavujú klimatické zmeny.

Bratislava 25. októbra (TASR) - K ochrane prírody sa musíme postaviť inak a práve politici na národnej i komunálnej úrovni musia byť lídrami v procese zmeny, ktorá má dospieť k tomu, aby sa ochrana životného prostredia stala prirodzeným postojom. V úvode dnešnej medzinárodnej konferencie Mestá a voda, konanej v Bratislave, to uviedol minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd).

"Ak dokážeme zmeniť naše myslenie my ako politici, dokážeme tým ovplyvňovať aj zmýšľanie občanov," upozornil v súvislosti s názorom o nevyhnutnosti ochrany prírody a životného prostredia šéf envirorezortu. Verí, že takýto signál vydá aj dnešná bratislavská konferencia, ktorá sa venuje téme vodného manažmentu v urbánnom prostredí. Sólymos poukázal na to, že práve voda a vodné hospodárstvo je oblasťou, v ktorej sa čoraz viac prejavujú klimatické zmeny.

"Hoci sa v tejto oblasti urobil v Európskej únii v predchádzajúcich rokoch významný pokrok, stále je to málo, voda je v dôsledku zmeny klímy i narastajúcom dopyte po kvalitnej pitnej vode pod neustále väčším tlakom," pripomenul minister.

Ochranu vody a tému vodného hospodárstva je preto podľa jeho presvedčenia potrebné oveľa viac začleňovať aj do iných regionálnych politík, ako je poľnohospodárstvo, energetika, vodná doprava, cestovný ruch, rybné hospodárstvo. "Žiadne opatrenie súvisiace s ochranou vody však nebude dostatočne účinné, ak nepresvedčíme o tom verejnosť. Jej zapojenie do vodohospodárskej problematiky je nevyhnutným predpokladom úspešného riešenia," zdôraznil Sólymos, s tým, že manažment vody je jednou z prioritných tém slovenského predsedníctva v Rade EÚ, v rámci ktorého sa konferencia koná.

Stretnutie odborníkov, predstaviteľov samospráv i podnikateľského sektora je pokračovaním predchádzajúcej konferencie v holandskom meste Leeuwarden, ktorá sa konala vo februári tohto roka v období holandského predsedníctva. Bratislavská konferencia je jej tematickým pokračovaním.

Medzinárodná konferencia Mestá a voda sa dnes uskutočnila v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Podujatie sa zameriava najmä na konkrétne problémy a uplatňovanie najlepších možných riešení miestnych politík v oblasti manažmentu vody a je určená starostom, primátorom a predstaviteľom európskych miest, ako aj širšej zahraničnej i slovenskej odbornej verejnosti. V Bratislave 25. októbra 2016.
Foto: TASR - Dano Veselský


Rozdelená je do troch tematických blokov a venuje sa udržateľnému vodnému manažmentu v mestách, urbanistickým vzťahom miest k vodným tokom a plochám a výzvam, ktorým čelia mestá v spojitosti s vodou, jej nedostatkom, nevhodnou kvalitou či prebytkom v podobe povodní.

Bratislavská konferencia je zameraná najmä na konkrétne problémy a "best practice", teda uplatňovanie najlepších možných riešení miestnych politík v oblasti manažmentu vody. Súčasťou konferencie Mestá a voda je aj bohatý sprievodný program pre verejnosť na posilnenie účinku významu ekologickej udržateľnosti kolobehu vody v meste.

Verejnosť si môže pozrieť výstavu fotografií vodárenských nádrží Slovenska na Nádvorí sv. Juraja v Primaciálnom paláci či expozíciu mobilného protipovodňového hradenia, tiež navštíviť Vodárenské múzeum v Bratislave alebo absolvovať exkurziu na ostrov Sihoť.

Konferencia sa realizuje s podporou Európskej komisie pod záštitou UNESCO, predsedníctva SR v Rade EÚ a Ministerstva životného prostredia SR.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.