Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Slovensko

LAJČÁK: Kandidatúra na šéfa OSN je príležitosť, pred ktorou sa neuteká

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák Foto: TASR/AP

Princíp, na ktorom sa všetci zhodli, je, že chceme najlepšieho možného kandidáta, uviedol minister zahraničných vecí.

Bratislava 4. mája (TASR) – Kandidatúra na post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) je príležitosť pred ktorou sa neuteká. Pred zasadnutím vlády SR to dnes uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Nevylúčil, že sa o tento významný medzinárodný post bude uchádzať, kedy oznámi svoje rozhodnutie, však bližšie nespresnil.

Lajčák vysvetlil, že v súčasnosti je plne vyťažený v súvislosti s prípravami na predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ a považuje to za svoju prioritu. "Neskrývam, že je to, pochopiteľne, atraktívna téma, pre profesionálneho diplomata je to výzva, je to príležitosť a pred príležitosťami sa neuteká," uviedol Lajčák. "Nechcem to nejako kvantifikovať, keď nastane čas, keď to tak budem cítiť, tak zaujmem stanovisko," doplnil.

"Princíp, na ktorom sa všetci zhodli, je, že chceme najlepšieho možného kandidáta," pokračoval Lajčák. Odmietol, že by bolo dopredu dohodnuté, že post získa zástupca z východnej Európy. "Existuje povedomie, že východná Európa nemala zatiaľ generálneho tajomníka, to znamená, že istá pozitívna diskriminácia nášho regiónu by mohla byť v prípade, že budú dvaja rovnocenní kandidáti a jeden bude z nášho regiónu," ozrejmil.

Rovnako podľa šéfa diplomacie platí, že doteraz nezastávala funkciu generálneho tajomníka ONS žena, a preto existuje istá pozitívna diskriminácia aj v tomto smere. "Základ je kvalita, ale tieto dva aspekty sa zohľadňujú. Nie je to nikde napísané, ale región a príslušnosť k pohlaviu sa bude istým spôsobom brať do úvahy. Ale ak vám chýba kvalita, tak vám ani jedno nepomôže," doložil.

Aktuálnemu šéfovi tejto medzinárodnej organizácie Pan Ki-munovi vyprší mandát koncom tohto roka. Generálneho tajomníka vymenúva na päť rokov Valné zhromaždenie OSN. Deje sa tak po predchádzajúcom odporúčaní Bezpečnostnej rady OSN, takže päť stálych členov rady má v tejto otázke prakticky právo veta.

V súlade s nepísanými pravidlami nepochádza generálny tajomník zo žiadnej z týchto piatich mocností - USA, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko. Dodržiava sa tiež tradícia rotácie postu medzi jednotlivými kontinentmi. Poslední štyria generálni tajomníci pochádzali z Peru, Egypta, Ghany a Južnej Kórey. Pozorovatelia predpokladajú, že tentoraz by ho mohol obsadiť uchádzač z východoeurópskej skupiny.