Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Lajčák: Vzťahy SR a Rumunska spája spoločná história a členstvo v EÚ

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Michal Svítok

Zdôraznil, že obe krajiny ako členovia štruktúr EÚ a NATO zastávajú rovnaké hodnoty a ciele ako napríklad ďalšie rozširovanie únie o balkánske štáty či aktivity v rámci Východného partnerstva.

Bukurešť 30. augusta (TASR) - Vzájomné slovensko-rumunské vzťahy sú založené na troch pilieroch - silnej pozitívnej spoločnej histórii, členstve v EÚ a NATO a slovenskej menšine. Povedal to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na tlačovej konferencií s rumunským rezortným kolegom Lazarom Comanescom. Slovenský minister pricestoval na jednodňovú pracovnú návštevu do Bukurešti, kde sa zúčastnil ako hlavný hosť na zhromaždení rumunských veľvyslancov.

Lajčák ocenil Rumunsko ako krajinu, ktorej vojaci pomáhali počas SNP Slovákom, a taktiež krajinu, ktorá sa ako jediná odmietla zúčastniť na invázii do Československa v roku 1968. Zdôraznil, že obe krajiny ako členovia štruktúr EÚ a NATO zastávajú rovnaké hodnoty a ciele ako napríklad ďalšie rozširovanie únie o balkánske štáty či aktivity v rámci Východného partnerstva.

"Slovensko silno podporuje rumunské členstvo v Schengene," uviedol slovenský minister a dodal, že nie je dôvod na ďalšie odkladanie vstupu Rumunska so schengenského priestoru, keďže splnilo všetky kritériá. Ako posledný pilier vzájomných vzťahov vyzdvihol prítomnosť slovenskej menšiny, ktorá žije v Rumunsku.

Miroslav Lajčák označil vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami za výborné a veľmi intenzívne. Ako dôkaz uviedol nielen svoju návštevu, ale aj návštevu predsedu slovenského parlamentu alebo pripravovanú oficiálnu návštevu slovenského prezidenta v októbri.



Keďže podľa ministra Lajčáka medzi našimi krajinami neexistujú žiadne problémy, umožňuje im to užšiu spoluprácu v otázkach, ako konať v tretích krajinách či ako postupovať pri problémoch, ktorým EÚ v súčasnosti čelí.

Lajčák zároveň ponúkol Rumunsku skúsenosti z pripravovania historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktorej bude Rumunsko predsedať v prvej polovici roka 2019. "Ponúkame naše skúsenosti z príprav - technických i logistických - pre prichádzajúce rumunské predsedníctvo," dodal.

Rumunský minister zahraničných vecí sa poďakoval slovenskému ministrovi za jeho účasť na stretnutí veľvyslancov. Potvrdil, že vzájomné vzťahy medzi krajinami sú výborné, a pogratuloval Slovákom k tomu, ako sa zhostili predsedníctva.

Zároveň uviedol, že existuje ešte veľa oblastí, v ktorých obe krajiny môžu zintenzívňovať svoju spoluprácu. Poďakoval sa za ponúknuté skúsenosti, ktoré využijú v prvom polroku 2019. "Buďte si istí, že Rumunsko je silným podporovateľom vášho predsedníctva," odkázal Comanescu Slovákom.

Prepojenie medzi Dubčekom a Bukurešťou je silnejšie, ako si mnohí myslia

Prepojenie medzi Alexandrom Dubčekom a rumunskou Bukurešťou je silnejšie, než si mnohí uvedomujú; keď v auguste 1968 vojská Varšavskej zmluvy okupovali Československo, Rumunsko bolo jedinou krajinou tohto zoskupenia, ktorá sa odmietla na invázii zúčastniť a ktorá ju odsúdila.

Uviedol to dnes minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Jeho vyjadrenie odznelo v príhovore po odhalení busty Alexandra Dubčeka v parku v centre Bukurešti.

V roku 1921 sa narodil slovenský politik, štátnik ALEXANDER DUBČEK, líder celospoločenskej snahy o demokratizáciu komunistického režimu v Československu v roku 1968. Zomrel na následky autonehody 7.11.1992.
Foto: TASR


"To je niečo, čo nás naozaj spája a potvrdzujú to samotné historické väzby, ktoré medzi našimi dvoma národmi existujú," dodal.

Busta podľa jeho slov vznikla z iniciatívy slovenského veľvyslanca v Bukurešti Jána Gábora, s podporou slovenskej vlády a vďaka ústretovému prístupu primátorky hlavného mesta Rumunska.



Dubčeka označil Lajčák za lídra, ktorý rozumel ľuďom a ktorému rozumeli aj samotní ľudia. Alexander Dubček sa podľa neho stal zosobnením demokratického reformného procesu, ktorý komunistickí pohlavári považovali za svoje priame ohrozenie.

Autorom busty je Vít Bojňanský. "Bral som to ako spoločenskú objednávku. Inšpirácia prišla od pána veľvyslanca Gábora," povedal pre TASR jej autor. Zároveň dodal, že ide o bronzovú bustu, modelovanú z hliny, ktorú následne odliali. "Konečný výsledok je vlastne bronz," skonštatoval.

Pellegrini: Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia a obetí

Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.

- Kežmarská polícia obvinila z trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného v súbehu s trestným činom nebezpečného vyhrážania sa 15-ročného mladíka. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova informovala, že udrel sekerou brata a vyhrážal sa zabitím aj svojmu otcovi.

- Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku obvinil 35-ročného muža z trestného činu ublíženia na zdraví. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová informovala, že muž z obce Veľká Lomnica v dome napadol ženu.

- Vyše 30 ľudí vrátane malých detí utrpelo v pondelok zranenia pri čelnej zrážke dvoch autobusov hromadnej dopravy v meste Saarbrücken na západe Nemecka.

- Ministerstvo obrany SR uzavrelo zmluvu na rekonštrukciu a vybudovanie nových rolovacích dráh na vojenskom letisku Sliač. Za práce, odborný dohľad a projektovú dokumentáciu skupine zhotoviteľov zaplatí takmer 50 miliónov eur.

- Utrpenie a obeta Ukrajincov sú nesmierne. Hanebné zločiny Putinovho režimu sa nedajú ničím ospravedlniť. Vyhlásil to líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka.

- Mier na Ukrajine nemôže byť podľa českého prezidenta Petra Pavla prijatý za každú cenu a akákoľvek dohoda musí byť prijateľná pre Ukrajinu.

- Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie. Povedal to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Ruský súd potvrdil v pondelok trojročný trest odňatia slobody pre francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera, ktorého v októbri 2024 odsúdili za porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch.

- Pápež František, ktorý leží v nemocnici v kritickom stave pre obojstranný zápal pľúc, mal dobrú noc a odpočíva, informoval v pondelok Vatikán.

- Horský priechod Čertovica je pre nehodu neprejazdný. Žilinská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

- Krajský súd v Liberci poslal na tri roky do väzenia Artura Simona, ktorý sa chcel pridať k militantnému hnutiu Hizballáh, prípadne k Hamasu.

- Čína a Rusko sú skutoční priatelia, ktorí sa navzájom podporujú, vyhlásil podľa štátnych médií v pondelok prezident Si Ťin-pching počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, píše TASR.

- Česká pozícia v otázke vojny na Ukrajine zostáva podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského nemenná. ČR bude Ukrajinu naďalej podporovať všetkými spôsobmi.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.