Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

R. Fico a lídri EÚ podpísali vyhlásenie o legislatívnych prioritách

Predseda vlády SR Robert Fico odcestoval v utorok 13. decembra 2016 do Štrasburgu na návštevu Európskeho parlamentu pri príležitostí končiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Na snímke premiér SR Robert Fico podpisuje spoločné vyhlásenie k legislatívnym prioritám na rok 2017 v Štrasburgu 13. decembra 2016. Vľavo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a vpravo predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Foto: TASR - ÚV SR/Andrea Veselá

Premiér SR udalosť označil za historický moment. Za najväčší prínos považuje to, že dokument je zameraný na občanov EÚ a teraz je úlohou politikov, aby ľuďom priniesli hmatateľné výsledky.

Štrasburg/Brusel 13. decembra (TASR) - Spoločné vyhlásenie o legislatívnych prioritách Európskej únie na rok 2017 podpísali dnes prvýkrát najvyšší predstavitelia troch európskych inštitúcii. Za slovenské predsedníctvo v Rade EÚ dokument podpísal v Štrasburgu premiér Robert Fico. Svoj podpis pridali predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz a predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

"Je to historický moment, pretože prvýkrát podpisujeme spoločné vyhlásenie k legislatívnym prioritám," uviedol Fico. Za najväčší prínos označil to, že dokument je zameraný na občanov EÚ a teraz je úlohou politikov, aby ľuďom priniesli hmatateľné výsledky.

"Dnešné spoločné vyhlásenie predstavuje nový medzník v spôsobe, akým EÚ môže dosahovať lepšie a rýchlejšie výsledky pri riešení našich spoločných výziev. Možno sme tri rôzne inštitúcie, ale existuje iba jeden európsky projekt, pre ktorý pracujeme, a zastupujeme záujmy všetkých občanov Európskej únie," vyhlásil predseda EK.



Vyhlásenie obsahuje šesť konkrétnych oblastí, v ktorých chce trio predsedov inštitúcií EÚ presadiť efektívnejšiu prácu a rýchlejšie dosiahnutie výsledkov. Zaradili sem podporu rastu, zamestnanosti mladých a investícií a zvýšenie bezpečnosti občanov. Ďalej plánujú reformu únijnej migračnej politiky smerom k väčšej zodpovednosti a solidarite, tvorbu jednotného digitálneho trhu a budovanie energetickej únie spolu so súvisiacou klimatickou politikou.

Ďalšie štyri oblasti si podľa predsedov euroinštitúcií zaslúžia osobitnú pozornosť. Sú nimi európske hodnoty, právny štát a základné práva; boj proti daňovým únikom a podvodom; zachovanie voľného pohybu pracovníkov a podporovanie stability, bezpečnosti a mieru.

Všetky tri inštitúcie sa dohodli na dôslednom spoločnom monitorovaní napĺňania prijatého vyhlásenia. Na politickej úrovni sa vyhodnotí na stretnutiach predsedov Rady EÚ, EK a EP v marci, júli a novembri 2017. Na technickej úrovni sa plnenie spoločného vyhlásenia bude monitorovať spoločne a pravidelne v skupine pre medziinštitucionálnu koordináciu, zasadnutím na úrovni vyšších úradníkov.