Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

VIDEO: L.PARÍZEK: Slovensko nechce byť len konzumentom bezpečnosti

Na snímke vľavo štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek a vpravo generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger počas otvorenia 11. ročníka konferencie Slovenské bezpečnostné fórum 2017 v Bratislave 2. októbra 2017. Foto: TASR - Lukáš Kotian

Medzi oblasti, ktoré Slovensko vníma na pôde OBSE citlivo, patrí oblasť migrácie, energetickej bezpečnosti, reforma bezpečnostného sektora, kybernetická bezpečnosť, boj proti terorizmu a extrémizmu.

Bratislava 2. októbra (TASR) – Novozvolený generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger dnes v Univerzitnej knižnici v Bratislave spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukášom Parízkom (nominant SNS) otvorili 11. ročník Slovenského bezpečnostného fóra.

Štátny tajomník počas tlačovej konferencie zdôraznil, že bezpečnostné prostredie je aj naďalej veľmi nepredvídateľné, dynamicky sa vyvíja a dá sa podľa neho povedať, že je zhoršené i v bezprostrednej blízkosti slovenských hraníc. Myslí si, že potreba organizácie, akou je OBSE, v súčasnosti narastá.

Slovenská republika bude od 1. januára 2019 na rok predsedať OBSE. Avšak krajina sa už v januári budúceho roka stane súčasťou tzv. Predsedníckej trojky OBSE. "Budeme sa snažiť posunúť diskusiu o jednotlivých bezpečnostných otázkach viac dopredu tak, aby sme zaistili stabilnejšie a predvídateľnejšie bezpečnostné prostredie," konštatoval.



Počas návštevy generálneho tajomníka, ktorý po prvý raz navštívil Slovensko, sa zameriavajú na prípravu predsedníctva, priority a akým spôsobom môže byť Slovensko pridanou hodnotou pre OBSE a bezpečnosť. "Slovenská republika nemá záujem byť len konzumentom bezpečnosti, chce byť aj určitým poskytovateľom bezpečnosti," zdôraznil. Hlavnými témami diskusie okrem toho bola aj aktuálna bezpečnostná situácia vo svete s dôrazom na situáciu na východnej Ukrajine, migračná kríza a aktivity OBSE v boji proti terorizmu.

Medzi oblasti, ktoré Slovensko vníma na pôde OBSE citlivo, a chce aj prostredníctvom svojho predsedníctva v 2019 prispieť k ich riešeniu, patrí oblasť migrácie, energetickej bezpečnosti, reforma bezpečnostného sektora, kybernetická bezpečnosť, boj proti terorizmu a extrémizmu, ale aj rozvoj inštitúcií právneho štátu.

"Spolupráca v rámci bezpečnosti v Európe čelí mnohým výzvam. Táto spolupráca naráža na, povedal by som, historický deficit dôvery medzi jednotlivými kľúčovými aktérmi," uviedol Thomas Greminger, ktorý sa stal generálnym tajomníkom v júli 2017.

V otázke ďalšej spolupráce a dialógu s Ruskom uviedol, že OBSE je dobre uspôsobená na to, aby mohla podporovať ďalšie zbližovanie v rámci vzájomných vzťahov a podporiť novú štruktúrovanú formu dialógu.

Ako generálny tajomník sa chce sústrediť na tri kľúčové oblasti – na to, aby OBSE konala tak, ako to má stanovené v cieľoch, aby pôsobila ako platforma pre dialóg o bezpečnostných otázkach a hlavne aby posilnila spoluprácu s ostatnými organizáciami, ako je OSN alebo NATO.

Slovenské bezpečnostné fórum predstavuje vrcholné stretnutie diplomatického zboru, parlamentných poslancov, zástupcov medzinárodných organizácií, akademickej obce, tretieho sektora, súkromnej sféry a verejnej správy. Viac ako 150 účastníkov hodnotí prácu rezortov a inštitúcií v diskusiách a prezentáciách.

OBSE je najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou s 57 štátmi Európy, Strednej Ázie a Severnej Ameriky. Všetky účastnícke štáty OBSE majú rovnaké práva a rozhodnutia sa prijímajú konsenzom.