Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

M. Číž: Je záujmom všetkých, aby bola národná rada džentlmenský orgán

Na snímke poslanec Miroslav Číž. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Každá organizácia má na začiatku stanovený program a sleduje sa, či sa dodržiava. Opozícia však zvolila čisto politický prístup, odkázal na margo kritiky z opozičných radov.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Je elementárnym záujmom všetkých, aby Národná rada (NR) SR bola orgán džentlmenský a rešpektovali sa v ňom pravidlá, ktoré sú stanovené. V parlamentnej rozprave k vetovanej novele Rokovacieho poriadku NR SR to dnes vyhlásil Miroslav Číž (Smer-SD).

"Ukazuje sa, že rokovací poriadok sleduje aj racionalitu vystúpení a má to obrovský význam. Každá organizácia má na začiatku stanovený program a sleduje sa, či sa dodržiava. Opozícia však zvolila čisto politický prístup," odkázal na margo kritiky z opozičných radov.

Podľa Číža má novela rokovacieho poriadku dva momenty, o ktorých má zmysel diskutovať. Prvým je obmedzenie dĺžky času na vystúpenie v rozprave a druhým povinnosť predsedajúceho sledovať porušovanie poriadku v sále a jeho právo vykázať poslanca. "Nepočul som ale jediný moment vo vystúpeniach opozície, ktorý by naznačoval, že tieto ustanovenia sú nesprávne. Až 90 percent európskych parlamentov má opatrenia tohto typu a fungujú tak od nepamäti," povedal Číž.

Pripomenul, že v parlamente dochádza k pohŕdaniu právom a pokynmi predsedajúceho. "Nastúpil problém, a ten sme cítili najmä odvtedy, ako prišla skupina OĽaNO. Začal s tým Alojz Hlina (v súčasnosti predseda KDH, pozn. TASR), ktorý provokoval, búchal topánkou, principiálne nerešpektoval predsedajúceho, fyzicky napádal. Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) vysypal kolegovi zo SaS (Martinovi Poliačikovi, pozn. TASR) na hlavu kýbeľ striekačiek. Môže byť záujmom kohokoľvek, vrátane prezidenta Andrej Kisku, aby toto pretrvávalo?" pýtal sa Číž.

Zsolt Simon (nezaradený) odmietol postoj niektorých koaličných poslancov, podľa ktorých hlava štátu vetovaním novely rokovacieho poriadku politikárči. "Rokovací poriadok bez obmedzenia vystúpení tu bol doteraz, boli diskusné príspevky trvajúce viac ako 20 minút a neboli problémom. Nechajte priestor na politickú diskusiu v parlamente a neobmedzujte čas. Vláda je podriadená parlamentu a nie naopak," apeloval opozičný poslanec.



Simon sa domnieva, že koalíciu bolí kritika zo strany opozície. "Ale máte kauzy a zodpovedáte za ne vy. Máte pocit, že kritika zo strany opozície je neopodstatnená? Dajte si ruku na srdce a pochopíte, že je na mieste. Stotožňujem sa s pripomienkami prezidenta, lebo novela rokovacieho poriadku je náhubkovým zákonom," vyhlásil s tým, že vládna trojka chce obmedziť opozíciu.

"Varujem vás. Smer-SD si už vyskúšal pobyt v opozícii a keď si myslí, že bude vládnuť stále, tak vám hovorím, že to tak nebude. Občania sa pomaly, ale isto, zobúdzajú. To, čo stvárate s týmto zákonom, je rovnaké, ako to, čo stvárali komunisti. Ale aj pre nich prišiel deň D, keď sa povedalo dosť. Keď priestor v parlamente obmedzíte, on sa raz vytvorí tak, ako sa v roku 1989 vytvoril na uliciach. A ten priestor vás zmetie," uzavrel Simon s prosbou, aby väčšina parlamentu vypočula šancu, ktorú dal plénu prezident a novelu rokovacieho poriadku opätovne neschválila.

Dušan Čaplovič (Smer-SD) Simona upozornil, že pravidlá rokovacieho poriadku platia rovnako pre koalíciu aj opozíciu a neobsahuje voči žiadnej z týchto strán nič neštandardné. "Všade v zahraničí, kde som chodil ako podpredseda vlády, regula obmedzenia času existuje a platí aj pre koalíciu, aj pre opozíciu. Nerozumiem preto diskusii, že by bol zákon protiústavný či nedemokratický," povedal.

Pellegrini: Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia a obetí

Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.

- Ministerstvo obrany SR uzavrelo zmluvu na rekonštrukciu a vybudovanie nových rolovacích dráh na vojenskom letisku Sliač. Za práce, odborný dohľad a projektovú dokumentáciu skupine zhotoviteľov zaplatí takmer 50 miliónov eur.

- Utrpenie a obeta Ukrajincov sú nesmierne. Hanebné zločiny Putinovho režimu sa nedajú ničím ospravedlniť. Vyhlásil to líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka.

- Mier na Ukrajine nemôže byť podľa českého prezidenta Petra Pavla prijatý za každú cenu a akákoľvek dohoda musí byť prijateľná pre Ukrajinu.

- Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie. Povedal to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Ruský súd potvrdil v pondelok trojročný trest odňatia slobody pre francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera, ktorého v októbri 2024 odsúdili za porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch.

- Pápež František, ktorý leží v nemocnici v kritickom stave pre obojstranný zápal pľúc, mal dobrú noc a odpočíva, informoval v pondelok Vatikán.

- Horský priechod Čertovica je pre nehodu neprejazdný. Žilinská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

- Krajský súd v Liberci poslal na tri roky do väzenia Artura Simona, ktorý sa chcel pridať k militantnému hnutiu Hizballáh, prípadne k Hamasu.

- Čína a Rusko sú skutoční priatelia, ktorí sa navzájom podporujú, vyhlásil podľa štátnych médií v pondelok prezident Si Ťin-pching počas telefonického rozhovoru so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, píše TASR.

- Česká pozícia v otázke vojny na Ukrajine zostáva podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského nemenná. ČR bude Ukrajinu naďalej podporovať všetkými spôsobmi.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.