Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Slovensko

VIDEO: M. Lajčák odmietol obvinenia z predraženia predsedníctva

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR

Rovnako ako premiér aj Lajčák považuje túto kauzu za útok na slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Obvinenia z predraženia kultúrnych podujatí v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ sú absurdné, ide o útok na úspech, ktorý Slovensko v tejto súvislosti zaznamenalo. V reakcii na slová bývalej zamestnankyne ministerstva zahraničných vecí Zuzany Hlávkovej to dnes uviedol šéf tohto rezortu Miroslav Lajčák.




Na tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády označil kauzu za najabsurdnejšiu situáciu v jeho živote. „Pokiaľ by niekto dokázal, že som porušil zákon alebo morálne alebo etické princípy zlučiteľné s touto funkciou, tak samozrejme nie som k tejto stoličke prilepený a odídem z nej,“ uviedol. Zároveň apeloval, aby sa nevynášali súdy bez dôkazov. „Ak veríme, že Slovensko je právny štát, tak predsa nemôžeme vynášať rozsudky takým spôsobom,“ zdôraznil.



Ministerstvo urobilo v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ celkom 64 verejných obstarávaní za celkom osem miliónov eur, informoval minister. „Aby neboli pochybnosti, požiadal som Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie aj Protimonopolný úrad, aby preverili všetky verejné obstarávania, ktoré v súvislosti s predsedníctvom sme vykonali,“ oznámil.

Útok na slovenské predsedníctvo



Rovnako ako premiér aj Lajčák považuje kauzu za útok na slovenské predsedníctvo. „Už aj preto, že sa zjavil koncom novembra, keď predsedníctvo je jednoznačný úspech a takto ho vo svete vnímajú,“ vysvetlil s tým, že nerozumie, prečo sa s podozreniami, ktoré vznikli už v marci, čakalo tak dlho. Nevie však, kto by za týmto útokom mal byť, podľa jeho slov sa nezaoberá konšpiračnými teóriami.



Šéf rezortu diplomacie odmietol, že by bol niekedy pod politickým tlakom, alebo by na niekoho politický tlak vyvíjal. Označil to za absurdnú predstavu. „Ak existuje zamestnanec môjho rezortu, na ktorého bol vyvíjaný politický nátlak, nech sa prihlási,“ vyzval.

Zuzana Hlávková skončila pracovný pomer na ministerstve 29. februára, Lajčák ju prijal 11. marca. Zvýraznil, že okrem listu pre neho nepodala žiaden podnet, ktorým by sa bolo možné zaoberať. Neodpovedal na otázku, či je pravdivý opis ich rozhovoru, ktorý verejne prezentovala a či na ňom odzneli jeho vety, že srdce musí isť ruka v ruke s rozumom a v IT sektore sú kartely, ktorým sa treba prispôsobiť. „Ja by som to stretnutie opísal inak. Nechcem povedať, že klame. Ale keby som ho mal opísať ja, opíšem ho inak,“ reagoval na tvrdenia mladej ženy.

V kontexte listu sa so mnou podelila o nejaké pochybnosti, ja som ju ubezpečil, že som nikdy nikomu príkaz obchádzať alebo porušovať zákony nedal, ani nedám, že mne v prvom rade záleží na transparentnosti a čistote všetkého, čo robíme,“ opísal. Prisľúbil jej, že jej pochybnosti nechá preveriť. „Dostalo sa mi od mojich kompetentných spolupracovníkov ubezpečenia, že všetky procesy prebiehajú prísne v súlade so zákonom.

Koncert ku logu bol v súlade so zákonom



Lajčák zdôraznil, že kritizovaný koncert k predstaveniu loga slovenského predsedníctva bol v súlade so zákonom. Akcia stála celkom 200.000 eur, minister odmietol jej predraženie. „Po viacerých debatách sme prijali rozhodnutie, že ak by sme to logo odbavili tlačovou konferenciou, tak si to nikto nevšimne,“ zdôvodnil jej konanie. „Všetci, ktorí na tom podujatí boli, vysoko hodnotili jeho kvalitu, dostal som niekoľko ďakovných listov aj od veľvyslancov,“ doplnil.

Podľa ministra na koncerte vystúpilo celkom 26 umelcov a celková cena ich honorárov bola 32.000 eur. Jednotlivé honoráre uvádzať nechce, aby na umelcov nebol usporiadaný „lynč“. Účasť zamestnancov na tomto koncerte bola plánovaná od začiatku, povedal ďalej. Koncert sa uskutočnil v čase vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami.

Minister vysvetlil, že ho nebolo možné posunúť na neskôr kvôli faktu, že už odišli do tlače materiály k predsedníctvu aj s jeho logom. Lajčák nevie, kto je za Agentúrou Evka, ktorá koncert pre ministerstvo zorganizovala. Zdôraznil však, že pri štyroch kultúrnych podujatiach ministerstvo spolupracovalo so štyrmi rôznymi agentúrami a pri ich výbere šlo nad rámec zákona.

Lajčák odmietol slová Hlávkovej o tom, že uviedol, že poradkyňu Zuzanu Ťapákovú poslal na ministerstvo premiér Robert Fico. Jej angažovanie vysvetlil tým, že ministerstvo nie je silné v komunikácii smerom k slovenskej verejnosti a slovenské predsedníctvo je podujatie vyžadujúce si silnú komunikáciu v tomto smere. Hľadal preto niekoho, kto si vie s touto úlohu poradiť, pričom oslovil Ťapákovú. S jej dovolením zverejnil výšku platu, ktorý na ministerstve dostáva ako jeho poradkyňa, pričom ide o sumu 1400 eur v čistom.

Fico: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je neakceptovateľný

Slovensko je podľa neho pripravené veľmi aktívne vstupovať do rokovaní o legislatívnych návrhoch, ktoré sa majú vypracovať na základe cestovnej mapy Komisie.

,aktualizované 

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.

- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.

- Pri požiari hospodárskej budovy v obci Hostie v okrese Zlaté Moravce zahynulo 17 žriebät.

- Kardináli z celého sveta sa v stredu dopoludnia zišli v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne na poslednej omši pred konkláve, ktoré sa začne popoludní a zvolí nástupcu po zosnulom pápežovi Františkovi.

- Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) absolvuje počas návštevy Moskvy okrem stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj bilaterálne rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu po ďalšej sérii nočných útokoch na Kyjev vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo zvýšilo tlak na Rusko.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.

- V stredu sa po 12 rokoch uskutoční opäť voľba nového pápeža. Tentoraz ide o štandardné konkláve po úmrtí doterajšieho pontifika.

- Voľba nového pápeža, ktorá sa v stredu popoludní začne v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, bude zrejme rýchla, predpokladá Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity zaoberajúci sa dejinami katolíckej cirkvi.

- Epickosť, dynamiku, drámu, zvraty, gólovú prestrelku a v neposlednom rade množstvo emócií. To futbalovému svetu priniesol semifinálový súboj Ligy majstrov medzi Interom Miláno a FC Barcelona, v ktorom napokon ťahali za kratší koniec Katalánci.

- V prípade ozbrojeného útoku je dobré využiť postup princípu uteč - skry sa - bojuj. Ak to situácia dovoľuje a je to bezpečné, treba volať na tiesňovú linku 158 alebo 112.

- Na 26 vzrástol počet obetí po indických útokoch na viaceré oblasti Pakistanu, oznámila v stredu pakistanská armáda. Indické zdroje uviedli, že pri ostreľovaní zahynulo v indickom meste Púnč najmenej osem ľudí.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odletel do Prahy na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu. Stretne sa s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou a s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milošom Vystrčilom.

- V Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca vo Vatikáne sa v stredu začne konkláve, na ktorom kardináli s právom voľby zvolia 267. pápeža katolíckej cirkvi.

- Klub Cleveland Monsters v zostave so slovenským hokejistom Samuelom Kňažkom vypadol z play off AHL. Dvadsaťdvaročný obranca sa tak môže stať posilou reprezentácie na MS.

- Hokejisti Caroliny zvíťazili na ľade Washingtonu 2:1 po predĺžení v úvodnom stretnutí semifinále Východnej konferencie play off NHL. V sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. O ich triumfe rozhodol v 64. minúte obranca Jacob Slavin.

- Takmer polovica obyvateľov Pásma Gazy by bola ochotná požiadať Izrael o pomoc pri presídlení do iných krajín, uviedol v utorok prieskum, ktorý tiež ukázal značnú podporu protestov proti militantnému hnutiu Hamas.

- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.