Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

M. LAJČÁK: Pri riešení migračnej krízy nebolo cítiť silné líderstvo EÚ

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Šéf slovenskej diplomacie v rozhovore poukázal aj na to, že kvóty boli rýchlym riešením bez reálnej diskusie, navyše nanútené väčšinovým hlasovaním na zasadnutí ministrov vnútra členských štátov EÚ.

Bratislava 2. januára (TASR) - Pri riešení bezprecedentnej výzvy, akou je migračná kríza, nebolo podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka spočiatku vidieť silné líderstvo Európskej únie a jej inštitúcií. "Na začiatku krízy nebolo cítiť, že sme schopní mať jednotnú politiku, ktorá je vykonateľná a akceptovateľná všetkými. Namiesto toho sa objavili pokusy jednotlivých krajín alebo skupiny krajín hľadať čiastkové riešenia, ale riešením je iba silná jednotná únia," konštatoval v rozhovore pre TASR.

Čo sa týka odmietania istých návrhov Európskej komisie, Lajčák pripomenul heterogénnosť únie, keďže časť štátov je v eurozóne, časť v Schengene a iné majú výnimku z realizácie niektorých politík únie. Napriek tomu mnohých v EÚ prekvapilo, že sa Vyšehradská štvorka ohradila voči zavedeniu povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov. "To bolo istým spôsobom niečo nové, lebo my sme vždy disciplinovaní a nespôsobujeme problémy. Ani jedna z tých kríz, s ktorými Európska únia za posledných šesť–sedem rokov zápasí, nemá pôvod v nových členských krajinách. A partneri si zrejme zvykli na to, že my vždy súhlasíme a sme súčasťou riešenia," vysvetlil Lajčák.

Ako dodal, keďže hlas V4 bol dostatočne razantný, niektorí na to zareagovali nevhodne, keď naznačovali, že Vyšehrad ako prijímateľ európskych zdrojov o ne môže prísť. Pripomenul, že to nie je spôsob, akým sa v Európskej únii komunikuje. "Nehovoriac o tom, že je to nevykonateľné, pretože eurofondy a kvóty spolu absolútne nesúvisia. Vychádzame však z toho, že na konci zvíťazí európsky duch. Teda, že mať iný názor nebude problém, ale dôvod na to, aby sme sa navzájom vypočuli," podotkol.

Poukázal na to, že kvóty boli rýchlym, administratívnym riešením bez reálnej diskusie, navyše nanútené väčšinovým hlasovaním na zasadnutí ministrov vnútra členských štátov EÚ. To podľa neho logicky vyvolalo vlnu nevôle a následne neprimerané ohlasy. "Pre mňa z toho plynie jediný záver – riešme európske problémy európskym spôsobom tak ako dosiaľ - v dôkladnej diskusii a konsenzom všetkých," poznamenal.