Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Slovensko

VIDEO: Mariana K. obvinili z vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej

Na archívnej snímke obvinený Marian K. Foto: TASR/Dušan Hein

Obvinenie vzniesli 8. marca. V priebehu krátkej doby sa uskutoční výsluch obvineného a ďalších osôb.

Pezinok 14. marca (TASR) - Väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Obvinenie bolo vznesené 8. marca. Dozorujúci prokurátor z ÚŠP zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi K. bolo doručené v priebehu štvrtka. Následne bude vykonaný jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.

Na otázku, prečo prišlo obvinenie Mariana K. až teraz, prokurátor odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. "Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení," poznamenal dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie sa obvinením Mariana K. predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby o maximálne sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje.

Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian K. z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Či je teda vražda novinára a jeho snúbenice definitívne objasnená, nie je jasné, aj keď sú prokurátori ÚŠP v tejto fáze v tom, že našli objednávateľa. Nie je však vylúčené, že dôjde k obvineniu ďalších osôb. Či bol ešte niekto nad Marianom K., prokurátor nepovedal.

Na margo pôvodne utajeného svedka Petra Tótha, ktorý pre Mariana K. sledoval novinárov, prokurátor poznamenal, že vo veci sledovania viacerých osôb je vedené samostatné trestné stíhanie. "Táto vec nie je vedená na ÚŠP a je predpoklad, že bude v nej bude rozhodnuté v súlade so zákonom a v krátkom čase. Bezprostredný súvis s vraždou Jána Kuciaka tam neevidujeme," povedal dozorujúci prokurátor. Tóthova výpoveď však bola zohľadnená pri rozhodnutí o obvinení Mariana K.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.

Na snímke vyšetrovacie spisy počas tlačovej konferencie vo veci vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej 14. marca 2019 na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku. Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu.
Foto: TASR/Martin Baumann


Vyšetrovaniu tejto vraždy bolo podľa prokurátorov venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, bola vykonaná jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.



Zaistených bolo 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 hardiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Prokurátor z ÚŠP pripomenul, že k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018 o 21. hodine. Vykonal ju jeden páchateľ, ďalší mu poskytol odvoz, tretí bol sprostredkovateľ a štvrtá si to objednala.



Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvoch mladých ľudí zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Až doteraz boli obvinené štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Všetci sú vo väzbe.



R. Kvasnica: Vznesením obvinenia Marianovi K. nastala nová etapa vo vyšetrovaní


Obvinením podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, nastala podľa advokáta matky zavraždenej Romana Kvasnicu nová etapa vo vyšetrovaní. Uviedol to pre TASR s tým, že v tejto fáze bude potrebné, aby bola zákonným spôsobom obvineným preukázaná aj vina. Vyzýva preto, aby dovtedy bola rešpektovaná prezumpcia neviny u Mariana K. i ostatných obvinených v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

Matka zavraždenej Martiny - Zlatica, má podľa Kvasnicu záujem na tom, aby boli pred súd postavení nielen vrahovia, ale aj všetci objednávatelia, bez ktorých by sa pravdepodobne minuloročná vražda nestala. "Pani Kušnírová má zároveň záujem na tom, aby boli verejne pomenovaní všetci tí, ktorí priamo alebo nepriamo vytvorili podmienky na spáchanie tohto zločinu," podotkol pre TASR. Po štvrtku podľa advokáta nastáva vo vyšetrovaní nová etapa a v nej bude potrebné, aby bola jednotlivými vyšetrovacími úkonmi zákonne preukázaná obvineným aj vina. "Aby tu boli k dispozícii dôkazy, ktoré potvrdia zákonnosť vznesenia obvinenia, a teda postavenie týchto osôb aj pred súd," skonštatoval Kvasnica.

Ako tvrdí, Zlatica Kušnírová naďalej dôveruje vyšetrovaciemu tímu. Vidí totiž, že prípad smeruje k postaveniu osôb, ktoré pravdepodobne vraždili alebo objednali si túto vraždu, pred súd. "Dôvera pretrváva. Netreba si to však zamieňať s dôverou k vedeniu Policajného zboru SR, prípadne ministerstva vnútra," poznamenal Kvasnica.

D. Lipšic: Dnešný deň je jedným z najvýznamnejších od začatia vyšetrovania


Dnešný deň je jedným z najvýznamnejších od začatia vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martin Kušnírovej. V reakcii na obvinenie Mariana K. to pre TASR uviedol advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic. Poďakoval sa vyšetrovaciemu tímu aj dozorujúcim prokurátorom.

"Dnešné rozhodnutie o vznesení obvinenia považujem za veľmi významný prielom vo vyšetrovaní. Ako som už na začiatku hovoril, kľúčové a najdôležitejšie bude identifikovať, obviniť a postaviť pred súd objednávateľa alebo objednávateľov vraždy, pretože tí sú tí najhorší. Títo ľudia si vždy nájdu osoby, ktoré niekedy aj za niekoľko desiatok tisíc eur spáchajú takýto hrozný čin, urobia rozhodnutie od stola s pohárom koňaku v ruke, preto sú tieto osoby najhoršie a najnebezpečnejšie," uviedol.

Lipšic zároveň verí, že po tomto kroku budú nasledovať ďalšie "dôležité a významné rozhodnutia". Ako uzavrel, vyšetrovanie osoby Mariana K. pokračuje ďalej aj v iných oblastiach, keďže je podľa Lipšica podozrivý z prípravy ďalších trestných skutkov. Tie sú v štádiu príprav.

P. Bárdy: Obvinenie Mariana K. nie je prekvapením,nič však ešte nie je potvrdené



Obvinenie podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, nie je pre šéfredaktora spravodajského portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho prekvapením. Pripomína však, že ešte nie je nič vyriešené a ani potvrdené. Ako šéf redakcie, kde Kuciak pracoval, však cíti väčší pokoj, keď sú ľudia ako Marian K. vo väzení. "Mám vtedy menší strach o ľudí z redakcie," povedal pre TASR.

Bárdy od prvých dní po vražde Kuciaka považoval Mariana K. za jedného z podozrivých a ľudí, ktorí by mohli mať záujem na tom, aby novinára zavraždili. "Stále bude prebiehať vyšetrovanie a ešte stále je tam práca prokuratúry a súdov, ktoré rozhodnú nakoniec, či Marian K. je vinný a či bude za to potrestaný. Podľa mňa vinným je a som presvedčený, že ak nie on sám, tak spolu s niekým mohol byť strojcom toho, čo vyvrcholilo vraždou Kuciaka. Pokiaľ to tak je, mal byť dostať najvyšší možný trest," skonštatoval.

Šéfredaktor deklaruje, že od začiatku verí vyšetrovaciemu tímu. Dôveruje aj teraz, že vyšetrovatelia majú dostatok dôkazov, aby vznesené obvinenie bolo postavené aj na reálnych zisteniach a nepriestrelných faktoch a dôkazoch. "Keď sú ľudia ako Marian K. vo väzení, tak mám menší strach o ľudí z redakcie. Pokiaľ by chodil po slobode, tak by som sa bál, že niečo, čo sa stalo Jánovi Kuciakovi, sa môže zopakovať, a to bez toho, či Marian K. je za tým, alebo nie je. Marian K. je pre mňa toxická a nebezpečná osoba, ktorá mala priame kontakty na mafiánov a s mafiánmi robila biznis," povedal Bárdy.


Iniciatíva Za slušné Slovensko víta posun vo vyšetrovaní Kuciakovej vraždy


Iniciatíva Za slušné Slovensko víta posun vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Reagovala tak na obvinenie väzobne stíhaného podnikateľa Mariana K. z objednávky vraždy novinára.

"Oceňujeme prácu polície, vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí robia všetko pre to, aby vrahovia a aj objednávatelia boli postavení pred spravodlivosť," uviedli za iniciatívu Juraj Šeliga a Karolína Farská.

K posunu vo vyšetrovaní podľa nich pomohli aj práca investigatívnych novinárov a tlak občianskej verejnosti na námestiach. Iniciatíva verí, že s vyšetrovaním vraždy sa posunie aj vyšetrovanie všetkých ďalších káuz, ktoré sa týkajú Mariana K. a jemu blízkych ľudí.

"Nebudeme spokojní, kým sa vražda Jána a Martiny, ako aj tieto kauzy nevyšetria," uviedla iniciatíva s tým, že všetci poctiví vyšetrovatelia majú podporu občianskej verejnosti, ktorá stojí v snahe o vyvodenie spravodlivosti pevne za nimi.

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby. Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Výberová chronológia udalostí od zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej



25. februára 2018 - V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta našla polícia mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Ukázalo sa, že išlo telá novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Obaja podľahli strelným zraneniam. Policajný prezident Tibor Gašpar oznámil, že čas smrti sa predpokladá od štvrtka 22. februára do nedele 25. februára. Neskôr čas vraždy určili na 21. februára 2018.

- Vláda SR ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na Úrade vlády SR pri stole, na ktorom bol jeden milión eur, to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

28. februára 2018 - Hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliam Jasaň oznámili, že až do vyšetrenia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky opúšťajú svoje pozície na Úrade vlády SR.

- Z postu ministra kultúry odstúpil Marek Maďarič (Smer-SD). "Neviem si po vražde novinára - či sa už potvrdí, alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, - predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu," uviedol Maďarič na tlačovom brífingu.

9. marca 2018 - V centre Bratislavy sa uskutočnila najväčšia demonštrácia v ére samostatného Slovenska. Na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko sa zišli desaťtisíce ľudí. Spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice a novú, dôveryhodnú vládu.

12. marca 2018 - Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) oznámil, že odstupuje z funkcie ministra.

13. marca 2018 - V Michalovciach polícia zadržala talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu. Na túto osobu vydal súd v Benátkach európsky zatýkací rozkaz. Antonina Vadalu 1. marca 2018, tesne po vražde Jána Kuciaka, už raz zadržali. Jeho meno sa totiž spomínalo v poslednom článku zavraždeného novinára. Po jednom dni ho polícia z cely predbežného zaistenia prepustila na slobodu.

14. marca 2018 - Lídri vládnej koalície oznámili, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie 15. marca. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom vyslovil Fico podmienky svoje demisie: prezident bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, bude tiež rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

15. marca 2018 - Robert Fico (Smer-SD) skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri vykonávali funkcie až do menovania nového kabinetu.

16. marca 2018 - Na bratislavskom Námestí SNP sa konalo druhé verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko. Desaťtisíce ľudí požadovali predčasné parlamentné voľby a dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

22. marca 2018 – Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ministrom vnútra sa stal Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), dovtedajší minister zdravotníctva. Novou ministerkou zdravotníctva sa stala Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), novou ministerkou kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a novým ministrom spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

26. marca 2018 - Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) pred novinármi oznámil, že na rozhodnutie o odvolaní či ponechaní policajného prezidenta Tibora Gašpara vo funkcii potrebuje dni až týždne.

5. apríla 2018 – Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko sa konalo nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Ku košickej akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažovali, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami.

16. apríla 2018 – Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) oznámil rezignáciu po tom, čo sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

17. apríla 2018 – Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Vedením rezortu dočasne poveril predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ten následne oznámil, že policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii najneskôr k 31. máju 2018.

18. apríla 2018 - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v Haagu s partnermi z Talianskej republiky a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

25. apríla 2018 – Zámer vytvoriť v obci Veľká Mača v dome zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pamätné miesto - múzeum slobody slova, jednomyseľne podporil poslanecký zbor Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

– Pri príležitosti 7. ročníka udeľovania ocenení v oblasti ľudských práv americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling udelil ocenenia trom Slovákom, ktorí v roku 2017 preukázali oddanosť v presadzovaní ľudských práv a transparentnosti v krajine. Investigatívny novinár Ján Kuciak získal Cenu za transparentnosť in memoriam.

26. apríla 2018
- Novou ministerkou vnútra sa stala dovtedajšia štátna tajomníčka tohto rezortu Denisa Saková. Do funkcie ju vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Sakovú navrhol za ministerku vládny Smer-SD.

5. mája 2018 – Ľudia, ktorí sa rozhodli prísť na spomienkový Koncert pre Martinu a Jána do Gregoroviec v okrese Prešov, zaplnili tamojšie futbalové ihrisko. Hlavným posolstvom koncertu, ktorý organizátori pripravili v deň plánovanej svadby zavraždeného novinára a jeho partnerky, bola spolupatričnosť s ich rodinami.

15. mája 2018 – Slovenská polícia zhabala mobilný telefón Kuciakovej blízkej spolupracovníčke českej novinárke Pavle Holcovej. Vrátila jej ho 5. júna 2018.

17. mája 2018 - V Štiavniku, rodisku Jána Kuciaka, si miestni pripomenuli jeho nedožité 28. narodeniny.

21. mája 2018 - Vo vzťahu k vyšetrovateľovi Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Trnave, ktorý vykonával prvotné úkony na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka, najmä obhliadku miesta činu, boli pri výkone dozoru prokurátora zistené viaceré nedostatky.

29. mája 2018 – Viac ako tri mesiace od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa polícia vrátila do ich rodinného domu vo Veľkej Mači, kde sa odohrala rekonštrukcia činu.

30. mája 2018 - Dovtedajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského vymenovala ministerstva vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na post policajného prezidenta. Lučanský sa funkcie ujal 1. júna 2018. Nahradil Tibora Gašpara, ktorý skončil na čele polície k 31. máju 2018.

17. augusta 2018 - Portál aktuality.sk informoval, že bývalý šéf Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer by mal od septembra 2018 pracovať na ministerstve vnútra. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol Krajmer kritizovaný za to, že sa objavil na obhliadke miesta činu, hoci tam nemal čo robiť. O Krajmerovi v minulosti písal zavraždený novinár Ján Kuciak v súvislosti s tým, že Krajmerova manželka figurovala vo firme s podnikateľmi Zoroslavom Kollárom a Norbertom Bödörom.

17. septembra 2018 - Dozorový prokurátor z ÚŠP zverejnil identikit muža, ktorý mal mať informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

24. septembra 2018 - Polícia preverovala viacero osôb, ktoré spoznali občania v identikite zverejnenom Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

27. septembra 2018 - Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti.

28. septembra 2018 - Polícia obvinila tri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Pôvodne policajti zadržali osem podozrivých osôb. Po ich vypočutí bolo päť osôb zo zadržania prepustených a trom osobám bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy.

28. septembra 2018 – V dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržalo policajné Lynx Commando 44-ročnú Alenu Zs.

29. septembra 2018 - Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici prevzal návrh na väzbu pre Alenu Zs., obvinenú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

30. septembra 2018 - Všetci štyria obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej - Tomáš Sz., Miroslav M., Zoltán A. a Alena Zs. - išli do väzby. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

1. októbra 2018 - Prokurátor na tlačovej konferencii Generálnej prokuratúry (GP) SR oznámil, že objednávka vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola za sumu 50.000 eur v hotovosti a ďalších 20.000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávateľ teda zaplatil minimálne 70.000 eur za vykonanie vraždy. Prokurátor ďalej potvrdil obvinenie voči štyrom osobám Tomášovi Sz., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Zs. Obvinenie bolo vznesené objednávateľovi, sprostredkovateľovi, pomocníkovi a strelcovi.

4. októbra 2018 - Minimálne dvaja z obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Alena Zs. a Tomáš Sz. mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

9. októbra 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zverejnil uznesenie o väzbe pre štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sudca ŠTS poslal všetkých obvinených do väzby, aby nemohli utiecť, pokračovať v trestnej činnosti alebo ovplyvňovať svedkov na slobode. Okrem Zoltána A. ostatní traja obvinení podali proti uzneseniu sťažnosť. Najvyšší súd SR ju zamietol.

17. októbra 2018 – Muž, ktorý sa objavil na identikite zverejnenom políciou v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, spáchal samovraždu. Muža mala na povale rodinného domu v Kolárove nájsť obeseného jeho matka. Roland R. mal byť synom priateľky obvineného Miroslava M., ktorý podľa polície mohol byť šoférom pri vražde. Práve v jej dome malo dôjsť k zadržaniu potenciálnych páchateľov elitným komandom.

5. novembra 2018 - Zavraždených novinárov Daphne Caruanovú Galiziovú z Malty a Jána Kuciaka zo Slovenska ocenili v Berlíne in memoriam nemeckou mediálnou cenou Goldene Victoria 2018 – Pressefreiheit (Zlatá Viktória - sloboda tlače).

11. decembra 2018 - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zamietol žiadosť obvinenej Aleny Zs. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, na základe ktorej žiadala o prepustenie z väzby.

3. januára 2019 - Alena Zs. zostala naďalej vo väzbe. Obvinená totiž nepodala sťažnosť voči decembrovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby.

8. januára 2019 - Prezident SR Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života, z toho troch in memoriam. Bol medzi nimi aj Ján Kuciak, ktorému udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

14. januára 2019 - Obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Alena Zs. komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Boli medzi nimi námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, podpredseda parlamentu a člen predsedníctva strany Smer-SD Martin Glváč, poslanec parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Informoval o tom Denník N, ktorý sa pritom odvoláva na informácie z vyšetrovania prípadu.

15. januára 2019 - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek Renému Vanekovi. Dôvodom boli medializované informácie, týkajúce sa komunikácie Vaneka s obvinenou Alenou Zs.

15. januára 2019 - Predsedníctvo Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu potvrdilo rozhodnutie, že program stáží pre investigatívnych novinárov v zákonodarnom zbore EÚ bude pomenovaný po zavraždenom slovenskom novinárovi Jánovi Kuciakovi.

30. januára 2019 - V prípade prípravy vraždy advokáta i bývalého ministra vnútra a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku sa začalo trestné stíhanie. Návrhy na ich odstránenie mali prísť od podnikateľa Mariana K. a od jednej z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Aleny Zs.

6. februára 2019 - Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že rozhodnutie o tom, že prípravu vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica bude vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra (MV) bolo len administratívnym rozhodnutím po dohode medzi prokuratúrou, políciou a inšpekciou ministerstva vnútra.

7. februára 2019 - Generálna prokuratúra (GP) SR nezasiahla nezákonne do rozdelenia tímu, ktorý rieši úkladnú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tím zostáva v pôvodnej zostave. Zdôraznil to na tlačovej konferencii generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

- Informácie, že zavraždený novinár Ján Kuciak mal byť pred vraždou unesený, dozorový prokurátor ÚŠP nepotvrdil, ani nevyvrátil.

17. februára 2019 - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár v diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že prvé obžaloby v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by mali byť podané do pár mesiacov, možno už počas leta 2019.