Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Pred 152 rokmi bolo prijaté Memorandum národa slovenského

Foto: snm

Memorandum národa slovenského zdôrazňovalo potrebu zabezpečiť svojbytnosť slovenského národa a jeho rovnoprávnosť v rámci Uhorska.

Bratislava 7. júna (TASR) - Slovensko si 7. júna 2013 pripomína 152. výročie prijatia Memoranda národa slovenského.

Poslanci v Zákone Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) z 20. októbra 1993 o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch sa na počesť prijatia výročia Memoranda národa slovenského uzniesli, že 7. jún sa stal pamätným dňom SR.

TASR pri príležitosti výročia tejto významnej udalosti v dejinách Slovenska prináša o nej niekoľko hlavných faktov.

Memorandum národa slovenského k Vysokému snemu krajiny uhorskej prijalo Slovenské národné zhromaždenie, ktoré sa konalo 6. až 7. júna 1861 v Turčianskom Svätom Martine. Zdôrazňovalo potrebu zabezpečiť svojbytnosť slovenského národa a jeho rovnoprávnosť v rámci Uhorska, nastoľovalo požiadavku zriadiť autonómne územie - Hornouhorské slovenské okolie. Deklarovalo nároky na slovakizáciu správy, súdnictva a školstva na území (slovenského) okolia, adekvátny pomer v používaní slovenčiny a maďarčiny v úradnom styku a vo vyučovaní. Na Slovensku mala byť zriadená právnická akadémia a na peštianskej univerzite sa mala založiť katedra slovenského jazyka. Štát mal podporovať slovenské kultúrne ustanovizne, slobodné používanie materinského jazyka a primerané zastúpenie národností v hornej snemovni.

Štefan Marko Daxner
Foto: TASR/Wikipédia
Memorandum národa slovenského, programový dokument slovenských národných požiadaviek, ktorého hlavným osnovateľom bol Štefan Marko Daxner, sa v tom čase nepodarilo naplniť. Opierali sa oň však zakladatelia Matice slovenskej (MS) v roku 1863 i zakladatelia Slovenskej národnej strany v roku 1871. Memorandové požiadavky zostali základným programovým cieľom slovenských národovcov v období do vypuknutia prvej svetovej vojny, keď vrcholila maďarizácia na území Slovenska.

Druhé Memorandum národa slovenského bolo prijaté v Martine v júni 1991.

Na význam oboch Memoránd národa slovenského, z roku 1861 a 1991, pre národnú a štátnu suverenitu a národnú identitu Slovákov, upozornili 2. júna 2006 v Martine účastníci seminára a slávnostného zhromaždenia MS pri príležitosti 145. výročia Memoranda národa slovenského a 15. výročia druhého memoranda.

Účastníci podujatí v roku 2006 vyzvali politikov, aby v duchu memoránd "prekonali všetky stranícke obmedzenia a sebecké záujmy, vniesli do politiky mravný aspekt a v záujme spoločného cieľa sa dohodli na čiastkových ústupkoch a kompromisoch".

Pri príležitosti 150. výročia prijatia Memoranda národa slovenského vydala Národná banka Slovenska (NBS) 17. mája 2011 striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur s touto tematikou.

Podujatia MS pripomenuli 152. výročie Memoranda národa slovenského

Veniec víťazov - prehliadka víťazov celoštátnych recitačných súťaží a vyhlásenie výsledkov celoslovenskej súťaže Matičná esej zavŕšili dnes v Martine podujatia k 152. výročiu prijatia Memoranda národa slovenského v rámci Roka Matice slovenskej.

Celodenný program otvorilo dopoludnia na pôde Biblickej školy podujatie Predseda a tajomníci o Matici s uvedením knihy predsedu MS Mariána Tkáča Ochrankyňa národa. Pri príležitosti 150. výročia založenia MS na ňom diskutoval vedecký tajomník MS Pavol Parenička s predchádzajúcimi vedeckými tajomníkmi. „Spomienkové podujatie o vývine matice od roku 1989 s náznakom jej perspektív bolo súčasťou vyvrcholenia 47. ročníka Slovesnej jari,“ povedal pre TASR Milan Gonda zo Slovenského literárneho ústavu MS.

Predstavitelia MS položili popoludní na Memorandovom námestí veniec k pamätníku Memoranda a na pôde matice sa potom stretli riaditelia domov MS a vedúci oblastných a martinských matičných pracovísk. „Prehliadku najlepších recitátorov celoslovenských súťaží v programe Veniec víťazov doplnil hudobný sprievod rodofolkového speváka Jána Svetlana Majerčíka z Liptovského Mikuláša. V ďalšej časti programu sme vyhodnotili druhý ročník súťaže Matičná esej v  kategóriách stredoškoláci a vysokoškoláci,“ doplnil Gonda.