Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

Bývalý prezident SR Michal Kováč sa dožíva 85 rokov

Michal Kováč, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Prezidentom SR a súčasne hlavným veliteľom Ozbrojených síl bol od 2. marca 1993 do 2. marca 1998.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky (SR) Ing. Michal Kováč, CSc. (1993-1998) sa v stredu 5. augusta dožíva 85 rokov.



Michal Kováč sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša, okres Humenné. Vyštudoval Obchodnú akadémiu v Humennom (1946-1950) a Vysokú školu ekonomickú (VŠE) v Bratislave (1950-1955). Na VŠE zostal pôsobiť ako asistent (1955-1956), v rokoch 1956-1967 bol jej externým pedagógom. V tom istom čase pôsobil aj v Oblastnom ústave Štátnej banky Československa (ŠBČS, 1956-1965). V rokoch l965-l966 prednášal v Bankovej škole na Kube, l967-1969 bol námestníkom Živnostenskej banky v Londýne v Spojenom kráľovstve. V roku 1969 ho z Londýna odvolali, v roku 1970 vylúčili z Komunistickej strany Československa (KSČ). Stal sa radovým bankovým úradníkom v ŠBČS, pobočke Bratislava-mesto. V bankovníctve pracoval do roku 1989. Popri tom bol vedecko-výskumným pracovníkom Výskumného ústavu pre financie a úver, neskôr pracovníkom Ústredného ústavu národohospodárskeho výskumu (1978-1989), kde sa venoval problémom menovej politiky. V rokoch 1987-1989 tiež externe prednášal na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita - STU).

Po novembri 1989 sa Michal Kováč angažoval v hnutí Verejnosť proti násiliu (VPN). V decembri 1989 sa stal ministrom financií, miezd a cien SR vo vláde národného porozumenia (vo funkcii bol do mája 1991, po odvolaní Vladimíra Mečiara z postu predsedu vlády podal demisiu). V prvých slobodných voľbách v júni 1990 bol ako kandidát VPN zvolený za poslanca Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSSR resp. ČSFR (1990-1992). V rokoch 1991-1993 bol členom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a jeho podpredsedom pre ekonomickú oblasť. Po parlamentných voľbách v roku 1992 bol členom Predsedníctva FZ ČSFR, dňa 25. júna 1992 ho zvolili za predsedu FZ ČSFR. V tejto funkcii pôsobil do zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) k 31. decembru 1992.

Ako kandidát HZDS bol Michal Kováč poslancami Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) 15. februára 1993 v druhom kole prezidentských volieb zvolený za prvého prezidenta samostatnej SR. Prezidentom SR a súčasne hlavným veliteľom Ozbrojených síl bol od 2. marca 1993 do 2. marca 1998. Jeho pôsobenie na poste hlavy štátu poznamenali nedorozumenia s premiérom SR a zároveň šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom. Kováčova správa o stave spoločnosti, ktorú predniesol v marci 1994 v parlamente, mala za následok vyslovenie nedôvery Mečiarovi zo strany členov zákonodarného zboru a pád jeho druhej vlády. Po uplynutí svojho mandátu Michal Kováč opätovne kandidoval na funkciu hlavy štátu v prezidentských voľbách 1999. Kandidatúry sa však v predvolebnej kampani vzdal.

Michal Kováč bol spoluzakladateľom Nadácie Michala Kováča (1998) a venoval sa aj práci v Nadácii Václava Havla. Bol čestným predsedom Centra pre európsku politiku a čestným členom Hospodárskeho klubu (NEF). Je spoluzakladateľom Nadácie na podporu slovenských študentov študujúcich v ČR a českých študujúcich v SR. V roku 1994 mu v Spojených štátoch amerických (USA) udelili Cenu Inštitútu pre štúdie Východ-Západ za mimoriadny prínos k medzinárodnému porozumeniu a počas oficiálnej návštevy Poľska, takisto v roku 1994, získal Veľký kríž za zásluhy o Poľskú republiku. V roku 1995 získal v USA Cenu Americkej advokátskej komory - Právnej iniciatívy pre strednú a východnú Európu - za mimoriadny prínos k budovaniu právneho štátu, ako aj Cenu Lions Clubu. V roku 1997 mu počas oficiálnej návštevy SR odovzdal prezident Poľskej republiky Aleksander Kwasniewski najvyššie poľské štátne vyznamenanie Rad Bieleho orla, veľmajster Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov Andrew Bertie zasa Maltézsky kolár za zásluhy a prezident Bulharskej republiky Petar Stojanov Orden Stará planina so šerpou. Je držiteľom ďalších ocenení a vyznamenaní doma i v zahraničí.

V roku 2003 pri príležitosti desiateho výročia jeho inaugurácie vyšla kniha s názvom Nový štát a jeho prvý muž Michal Kováč očami svojich spolupracovníkov.

Michal Kováč je ženatý. S manželkou Emíliou majú dve deti, synov Juraja a Michala.

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku.

,aktualizované 

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR kladie veľký dôraz na riešenie problému segregácie vo vzdelávaní.

- Od pondelka (12. 5.) sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

- Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme. Slováci v nedeľnom druhom vystúpení na turnaji potvrdili úlohu favorita a zdolali Slovinsko 3:1.

- Saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco oznámil za 1. štvrťrok tohto roka pokles zisku, pod čo sa veľkou mierou podpísali nižšie ceny ropy a zvýšené náklady spoločnosti.

- Slovenskí hokejisti viedli vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po dvoch tretinách 3:0. Na góly Sebastiána Čederleho a Pavla Regendu z prvej časti hry nadviazal v 32. minúte presným zásahom Michal Krištof.

- Slovenskí hokejisti vedú vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po úvodnej tretine 2:0.

- Pápež Lev XIV. vyzval na „spravodlivý a trvalý“ mier na Ukrajine i na okamžité prímerie, prepustenie rukojemníkov a dodávky humanitárnej pomoci v Gaze. „Už nikdy viac vojnu!“ povedal pápež.

- Slovenskí hokejisti vykorčuľujú na svoj druhý duel na MS v Štokholme v nedeľu proti Slovinsku (12.20 h) už aj s dvojicou nových hráčov. V zostave figurujú obranca Samuel Kňažko aj útočník Pavol Regenda.

- Strana Smer-SD chystá vo štvrtok 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania.

- Máte chuť premýšľať? Otestujte vaše logické myslenie.

- Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie.

- Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).