Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Slovensko

J. Mikloško: Nebyť Československa, slovenský národ by neexistoval

Podľa poslanca Smeru-SD Miroslava Číža znamenal vznik Československa pre Slovákov veľmi veľa.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Nebyť Československa (ČSR), slovenský národ by dnes neexistoval. Myslí si to poslanec KDH Jozef Mikloško, podľa ktorého si treba vznik spoločného štátu (28. októbra 1918) určite pripomínať. "V čase, keď vzniklo Československo, sa tu hovorilo len po maďarsky a nebyť Čechov, ktorí nás prijali do spoločného štátu, slovenský národ dnes neexistuje. Bol to veľmi dôležitý okamih záchrany slovenského národa a bol to základ pre budúcnosť Slovenska," povedal pre TASR o vzniku Československa Mikloško.

Bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) vyzdvihol, že po vzniku spoločného štátu žili Slováci v demokratickom prostredí, ktoré umožnilo ich rýchly kultúrny i materiálny rozvoj. "Vznik ČSR bol výrazným krokom k úplnej kultúrnej a politickej emancipácii Slovenska, ako i ekonomickej modernizácii a napredovaniu. Umožnil Slovensku pozitívny a rýchly rozvoj vo všetkých oblastiach," uviedol pre TASR.

Podľa poslanca Smeru-SD Miroslava Číža znamenal vznik Československa pre Slovákov veľmi veľa. "Pretože do spoločného zväzku s Čechmi sme vstúpili už ako emancipovaný národ, ako spolutvorca spoločného štátu," povedal pre TASR s tým, že pre Slovensko by nebolo dobré, keby s Čechmi v roku 1918 nevytvorili spoločný štát. "Slovensko nemalo šancu, bolo v pomere k vtedajšiemu Uhorsku príliš malým celkom," poznamenal. Pripomenul aj maďarizáciu, ktorej Slováci v minulosti podliehali. Aj v tejto súvislosti vyzdvihol dôležitosť vzniku ČSR.

"Z hľadiska emancipácie Slovenska bol vznik Československa určite správny krok," povedal pre TASR predseda Mosta-Híd Béla Bugár. S názorom, že ČSR zachránila Slovákov pred maďarizáciou, sa nie celkom stotožňuje.

České a slovenské snahy vymaniť sa spod tútorstva Viedne a Budapešti získali v priebehu prvej svetovej vojny reálnu šancu na realizáciu. Pre Slovensko to znamenalo zabrániť definitívnemu zániku národného bytia. Keďže v dôsledku mnohoročnej tvrdej maďarizácie bolo na Slovensku málo vzdelaných ľudí so slovenským národným povedomím, optimálnym bolo spojenie síl s národnými a politickými predstaviteľmi z českých krajín. Túto česko-slovenskú orientáciu, ktorej priekopníkom bol následne prvý prezident ČSR Tomáš Garrique Masaryk, si postupne osvojili aj vedúci slovenskí politici v zahraničí i doma. Uvedená idea sa presadila aj v rozhodujúcich centrách svetovej politiky.

V Prahe 28. októbra 1918 Národný výbor vyhlásil samostatný čs. štát. Vedúci slovenskí politickí predstavitelia sa k čs. štátnosti prihlásili 30. októbra 1918 na zasadnutí Slovenskej národnej rady v Turčianskom Svätom Martine dokumentom Deklarácia slovenského národa, keď o udalostiach v Prahe spred dvoch dní ešte nevedeli. ČSR znamenala pre Slovákov vybudovanie základných spoločenských, kultúrnych a školských ustanovizní, ktoré im na rozdiel od väčšiny národov Európy chýbali.

Šutaj Eštok: Agresia voči iným názorom nezmizla ani rok po atentáte

Premiéra vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej vlani 15. mája útočník Juraj C.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.