Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Slovensko

Milan Krajniak chce zakázať na Slovensku výstavbu mešít

Na archívnej snímke zľava poslanci Milan Krajniak a Boris Kollár (Sme Rodina). Foto: TASR - Michal Svítok

Krajniak chce novelizovať stavebný zákon a zákon o cirkvách.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak navrhuje zákonom zakázať výstavbu mešít na Slovensku, pretože tieto stavby považuje za bezpečnostné riziko. Zmenu chce dosiahnuť zmenou stavebného zákona a zákona o slobode náboženskej viery. Právne normy predstavil Krajniak v závere deviateho rokovacieho dňa 14. schôdze Národnej rady (NR) SR s tým, že má ísť o prevenciu. Slovensko je jediná krajina EÚ bez mešity.

"Keď v roku 2001 zaútočili islamskí teroristi na dvojičky v New Yorku, zdalo sa, že sa nás to netýka. V roku 2004 prišiel atentát v Madride, v roku 2005 v Londýne, v roku 2015 v Paríži. Pred rokom v Bruseli a pred Vianocami 2016 v Berlíne. Blíži sa to teda k nám," varoval nedávno Krajniak s tým, že 21. januára 2017 rakúska polícia oznámila, že zabránila útoku vo viedenskom metre.

"Za posledných 30 dní spáchali islamskí teroristi 123 atentátov. Ako chceme hrozbe takýchto útokov čo najviac zabrániť? Musíme zabrániť vzniku náborových centier pre radikálny islam. A to sú práve mešity," zdôraznil poslanec. Podľa jeho slov viaceré krajiny Európy reagujú na útoky zatváraním mešít. Spomenul Francúzsko, Brusel aj Berlín. "Nie je teda lepšie pre bezpečnostnú situáciu radšej stavbu zakázať, ako ju potom búrať? Nie je lepšie mešity nepovoliť, ako ich potom zakazovať? Som presvedčený, že bezpečnostné riziko je tak veľké, že Slovensko by malo prikročiť k tomu kroku," odporučil.

Krajniak chce novelizovať stavebný zákon a zákon o cirkvách. Podľa návrhu stavebný úrad predtým, ako vydá povolenie na náboženskú stavbu, bude si musieť vypýtať záväzné stanovisko Ministerstva kultúry SR a obce, ktorej sa to týka. "Ministerstvo sa vyjadrí, či to žiada postaviť registrovaná cirkev alebo nie. Ak registrovaná nie je, povolenie nevydá," vysvetlil. Islamské náboženstvo na Slovensku v súčasnosti registrované nie je.

V rámci zákona o slobode náboženskej viery chce Krajniak sprísnenie v tom, že predtým, ako sa nejaká nová cirkev na Slovensku zaregistruje, bude potrebné stanovisko Slovenskej informačnej služby (SIS), či nie je bezpečnostným rizikom. Ak tajná služba povie, že nie je, nová cirkev dostane registráciu na päť rokov. Po tomto období bude musieť získať ďalšie stanovisko SIS. Ak služba opäť povie, že nie je rizikom, dostane trvalú registráciu. V opačnom prípade bude zrušená.

V stredu (5. 4.) ráno príde na rad návrh uznesenia, ktorým chcú poslanci zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z roku 1997. Návrh textu je už zaradený na program schôdze a podpísalo sa pod neho zatiaľ 89 poslancov. Na predloženie uznesenia ich stačilo 30, na schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov.

Ak aj plénum amnestie Mečiara a milosť Kováča zruší, posledné slovo bude mať Ústavný súd SR. Ten do 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v spomínanej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR. Minulý týždeň za ňu hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci, okrem Antona Hrnka z SNS, ktorý bol proti. Kladne hlasovali aj všetci poslanci OĽaNO-NOVA, Sme rodina a väčšina poslancov SaS a nezaradených.