Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Slovensko

Mimoriadny zahraničný výbor bude pokračovať v piatok

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR

Lajčák vysvetlil, že ministerstvo nemá záujem nič skrývať. Mrzí ma, ako sa vyrába kauza z niečoho, čo kauzou nie je a aj spôsob ako sa o tom informuje v médiách, uviedol minister zahraničných vecí.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Mimoriadny zahraničný výbor ku kauze financovania podujatí k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ bude pokračovať v piatok (25. 11.). Pred poslancov dnes predstúpil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), aby obhájil postup pri organizovaní koncertu k predstaveniu loga slovenského predsedníctva, ktorý bol podľa bývalej zamestnankyne ministerstva Zuzany Hlávkovej predražený.

Lajčák vysvetlil, že ministerstvo nemá záujem nič skrývať. „Mrzí ma, ako sa vyrába kauza z niečoho, čo kauzou nie je a aj spôsob ako sa o tom informuje v médiách,“ uviedol. „Škandalizovanie alebo vyslovovanie právnych názorov v médiách nikam nevedie a zhoršuje situáciu v spoločnosti,“ kritizoval obvinenia z porušovania zákonov, ktoré vyslovili predstavitelia organizácie Transparency International Slovensko. Lajčák ich pred poslancami pozval na ministerstvo.

Logo malo ministerstvo pôvodne predstaviť na tlačovej konferencii, nakoniec usporiadalo koncert za celkom 240.000 eur, na ktorom vystúpilo celkom 26 umelcov. Lajčák dostal od poslancov otázku, či to bolo nevyhnutné. „Bolo vôbec nevyhnutné, aby vznikla Slovenská republika? Bolo vôbec nevyhnutné, aby sme vstupovali do Európskej únie? Mohli sme rozdávať párky a zavolať hviezdnu rotu zo Superstar. Ušetrili by sme,“ reagoval minister. Vyjadril presvedčenie, že zorganizovanie koncertu bolo vhodné a dôstojné.

Opozičný poslanec Peter Osuský (SaS) tieto slová označil za neprimerané a demagogické. Ministra vyzval, aby predložil na vysvetlenie kauzy všetky doklady, ktoré v zmysel zákona môže. „Už je ťažko vrátiť nazad do pôvodného stavu dôveru mladého nadšeného a statočného človeka, ktorý keby sa dal namnožiť, tak by bol soľou zeme, ktorú Slovensko veľmi potrebuje,“ uviedol Osuský v reakcii na Hlávkovú, ktorá sa rozhodla upozorniť na udalosti v jej bývalom zamestnaní.



Opoziční poslanci kritizovali vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a Lajčáka, že kauza je útokom na slovenské predsedníctvo, ktoré je úspešné. „Ak vy hovoríte o naštartovaní vládnej mašinérie, ja ju nevidím. Vidím však naštartovanie mediálnej mašinérie,“ povedal Lajčák, podľa ktorého sa spustila vlna odsudzovania bez toho, aby odzneli fakty. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) je presvedčený, že médiá šíria hystériu, ktorá nemá s racionalitou nič spoločné.

„Nevidel som tam nič o tom, že by bol porušený zákon,“ reagoval Blaha na blog Hlávkovej. „Ona hovorila o tom, že na ministerstvo prišla Zuzana Ťapáková,“ uviedol s tým, že je na rozhodnutí ministra, koho si vyberie za externého poradcu. „Pani Ťapáková nie je medzinárodne hľadaná teroristka, ale odborníčka na kultúru. Pokiaľ sa jednej Zuzane nepáči iná Zuzana a teraz to má riešiť zahraničný výbor, parlament, tak to je naozaj za čiarou parlamentnej demokracie,“ domnieva sa koaličný poslanec.

Nikto podľa Blahu nemôže spochybniť, že slovenské predsedníctvo je úspešné. „Keby tu bol naozaj nejaký racionálny dôkaz alebo fakt. Ale tu sú iba kýble špiny kvôli blogu 26-ročnej blogerky,“ kritizoval obraz, ktorý vytvárajú médiá.

Mimoriadny výbor ku kauze zvolalo päť jeho opozičných členov. Jedného z nich, Miroslava Beblavého (nezaradený), minister svojou argumentáciou nepresvedčil. Beblavý podľa jeho slov nedostal odpovede na otázky, či koncert nebol prejavom "papalášizmu", či pri jeho organizácii nedošlo ku klientelizmu a či Lajčák priznáva svoju zodpovednosť, keď v rozhovore s Hlávkovou z jeho pohľadu priznal, že je to cena, ktorá sa platí za realitu tohto sveta.

„Táto kauza je zhmotnením niekoľkých vecí, ktoré sa v tejto krajine opakovane dejú,“ ponúkol Beblavý pohľad na to, čo sa na ministerstve odohralo. „Pokiaľ nájdeme spôsob, ako manipulovať zákony, aby sme si mohli robiť, čo chceme, tak to urobíme,“ menoval údajný postoj súčasnej vlády. „Zároveň prejav veľkopanských manierov, kde v nemocnici nemajú toaletný papier a iné nepomerne bohatšie krajiny tieto veci robia oveľa skromnejšie a tretí postreh je, že niekto, kto nie je politik, ale úplne obyčajný občan sa postaví a povie, že nie a je ochotný kvôli tomu princípu sa nechať vláčiť,“ doplnil Beblavý.

Tomáš: Investície z 2. piliera pomôžu štátu aj sporiteľom

Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.