Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Slovensko

ODVOLÁVANIE ČISLÁKA: Brocka chce, aby konal generálny prokurátor

Na snímke minister zdravotníctva SR Viliam Čislák. Foto: TASR - Martin Baumann

Schôdzu NR SR s cieľom odvolať ministra iniciovalo štyridsať poslancov na čele s KDH, OĽaNO a SaS. Správa je priebežne AKTUALIZOVANÁ.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Bratislava 30. októbra (TASR) - Návrh odvolať ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) je len prejavom neschopnosti KDH predložiť alternatívu. Myslí si to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Návrh na odvolanie ministra označil za "chabý ako KDH v politike" a tiež za nezmyselný zvlášť od KDH. Hnutiu odkazuje, že nie Smer-SD, ale práve KDH je zodpovedné za vstup finančnej skupiny Penta do slovenského zdravotníctva.

"Vy ste absolútne zodpovední za vstup Penty a za posilnenie tejto finančnej skupiny v slovenskom zdravotníctve. Vy ste rodičia Penty v slovenskom zdravotníctve," vyhlásil v úvode dnešného rokovania mimoriadnej schôdze parlamentu Fico. Pripomenul, že exministra zdravotníctva za KDH Ivana Uhliarika nevolali inak ako Pentliarik.

"Ak sa pozrieme na všetky nominácie, ktoré robil pán Uhliarik, inak menovaný pán Pentliarik, inak sme ho ani nevolali, všetko to boli ľudia z Penty. Predražené prenájmy, rodinné firmy, to boli teda iné krádeže a klamstvá," zdôraznil premiér. Dodal, že Čislák je odvolávaný za to, že konal, a preto považuje mimoriadnu schôdzu za nezmyselnú a zbytočnú.

"Tento návrh považujem len za prejav vašej absolútnej neschopnosti. Nemáte čo predložiť, neprišli ste za štyri roky s ničím. Len zle robíte, vyrušujete nás zbytočnými schôdzami pri práci. Čo je to za nezmysel odvolávať ministra, keď sám vyvodil zodpovednosť voči riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne? Ten návrh na odvolanie je tak chabý ako KDH v politike," zdôraznil Fico.

KDH a zvyšku opozície pripomenul privatizáciu Slovenských elektrární, pri ktorej podľa Fica pravicová vláda okradla štát o 300 miliónov eur. "A tieto svinstvá ste kryli. Na jednej jedinej veci ste okradli tento štát o 300 miliónov eur. A vy sem prídete a atakujete ministra zdravotníctva za to, že odvolal riaditeľa VšZP, lebo eticky zlyhal. Čo to robíte? Ako môžete také návrhy vôbec podávať?" spýtal sa KDH premiér.

Opozícia Ficovi pripomenula, že bývalý riaditeľ VšZP Marcel Forai odstúpil sám, minister Čislák ho neodvolal. "Povedal to na tlačovej konferencii," pripomenul podpredseda KDH Pavol Zajac. Premiéra tiež upodozrieva, že sa mu asi sníva o Ivanovi Uhliarikovi. "Stále ho spomínate," poznamenal Zajac. Zároveň sa šéfa kabinetu spýtal, prečo ho ako ministra Smer-SD neodvolával, keď bol v opozícii. "Ani raz ste ho neodvolávali, takže ste s ním boli spokojní," skonštatoval Zajac.

Predseda klubu KDH Pavol Abrhan sa ohradil voči tvrdeniu, že za stav slovenského zdravotníctva môže KDH. "Že sa nehanbíte toto povedať po štyroch rokoch vlády jednej strany. Z posledných desať rokov ste boli osem rokov predsedom vlády. Kto iný je zodpovedný za situáciu v zdravotníctve, ak nie vy?" adresoval Abrhan Ficovi. Pripomenul nesplnené sľuby Smeru-SD ako jedna zdravotná poisťovňa, nová nemocnica, elektronické zdravotníctvo. "Kde to je? Nič ste v zdravotníctve neurobili," vyhlásil Abrhan.

Pavol Abrhan, archívne foto
Foto: TASR/Tomáš Halász


Podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon nesúhlasí, že za vstup Penty do slovenského zdravotníctva je zodpovedné KDH. Pripomenul spis Gorila. "Premiér bol ten, ktorý Pente garantoval, že s Paškom sa dá dlhodobo počítať v zdravotníctve," uviedol Simon, podľa ktorého Ficova vláda nechráni občanov tejto krajiny. "Nezáleží vám na zdraví ľudí v tejto krajine," adresoval premiérovi.

Podobný názor má aj Lucia Nicholsonová zo SaS. "Realita je taká, že hospitalizovaný pacient o piatej ráno telefonuje svojej manželke, aby mu prišla vyliať bažanta, lebo to nemá v nemocnici kto urobiť. Toto je realita, o ktorej vy neviete. Lebo vaši rodičia, vaše rodiny, vaše tety Anky sú všetko protekční ľudia, ktorí sú hospitalizovaní podľa mňa nie v slovenských nemocniciach, ale posielate ich niekam, do Viedne," odkázala poslancom Smeru-SD Nicholsonová.

V. ČISLÁK: Ak budem cítiť potrebu, že mám odstúpiť, odstúpim sám


Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) prehlásil, že ak bude cítiť potrebu, že má odstúpiť z funkcie, odstúpi sám. Povedal to dnes opozícii na pôde Národnej rady SR počas mimoriadnej schôdze pléna, ktorá je venované jeho odvolávaniu z funkcie.

"Je na opozícii, aby našla také argumenty, ktoré by presvedčili aj poslancov Smeru-SD a tí by za moje odvolanie hlasovali," odporučil. Dôvody opozície, ktoré predložila spolu s podpismi potrebnými na iniciovanie mimoriadnej schôdze a majú dokazovať Čislákove pochybenia, totiž minister označil za klamlivé. Okrem iného odmietol, že súčasný nový šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Vaďura stál za kúpou CT prístroja v piešťanskej nemocnici alebo že by ešte ako šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava pripravoval nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch, vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky.

Čislák nesúhlasí ani s tvrdeniami opozície, že nie je vôbec jasné, ako je zabezpečené finančné krytie zvýšených platov zdravotníckych pracovníkov. "Krytie tam je, mzdy sú garantované. V rozpočte na budúci rok je 55 miliónov eur viazaných na tento účel," deklaroval.

Minister tiež odmieta, že za svojho pôsobenia nezaviedol žiadne protikorupčné opatrenia. "Zaviedli sme mailové protikorupčné schránky. Vy hovoríte, že to nie je nič, ale je dôležité dať priestor občanom a pacientom, ak majú pocit skrivodlivosti, aby sa voči tomu vyjadrili. Kde nie je žalobca, nie je ani sudca. Spustili sme aj projekt otvorenej transparentnej nemocnice," menoval Čislák.

Člen vlády tvrdí, že rezort prebral v zlom stave. "Stabilizovali sme situáciu, navodili diskusiu s odbornou verejnosťou a urobili kroky v prospech pacientov a zdravotníckych pracovníkov. Zlepšila sa aj situácia v oblasti čakacích listín, VšZP má historicky najnižší počet pacientov na plánované operácie," povedal minister a spomenul aj zmeny v liekovej politike, modernizáciu a rekonštrukciu nemocníc, keďže ich priemerný vek je 42 rokov.

Na snímke sprava minister spravodlivosti Tomáš Borec, minister zdravotníctva SR Viliam Čislák a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podpredseda KDH Július Brocka sa Čisláka spýtal, či si naozaj myslí, že sa nájde aspoň jeden z 83 poslancov Smeru-SD, ktorý by mal odvahu hlasovať za jeho odvolanie. "My ani neveríme, že vás odvoláme. Tento inštitút odvolávania je však veľmi užitočný. Vás totiž odvolajú voliči v najbližších voľbách," myslí si Brocka.

Exministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH) sa nepáčilo, že Čislák vo svojom príhovore ani raz nespomenul bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia, ktorý odstúpil po kauze zmlúv medzi poisťovňou a jeho tetou. "Chcel by som vedieť, či ho vymenujete opätovne na čelo VšZP, alebo nie, keďže ste to pripustili," povedal.

Schôdza sa začala o jedenástej doobeda


Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) dnes otvoril mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorú svojimi podpismi iniciovali opoziční poslanci.

Jediným bodom rokovania je už druhý návrh na odvolanie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD). Štyridsať poslancov na čele s KDH, OĽaNO a SaS, ktorí schôdzu iniciovali, ministrovi vyčítajú, že nechce riešiť zvýšenie transparentnosti v zdravotníctve a zastaviť tunelovanie. Čislák čelil pokusu o odvolanie aj v apríli, kedy ho opozícia obvinila zo zametania káuz pod koberec.

V aktuálnej dôvodovej správe opozícia pripomína, že Čislák k 1. októbru 2015 vymenoval Miroslava Vaďuru za šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), a to po prevalení kauzy, kedy VšZP podpísala zmluvy s Annou Sučkovou, tetou dovtedajšieho riaditeľa poisťovne Marcela Foraia. "Išlo o 12 zmlúv a 69 dodatkov, pričom by v nich malo ísť o celkovú sumu 14 miliónov eur," uvádzajú poslanci.

Podľa ich slov Forai pred svojím odvolaním podpísal nevýhodnú zmluvu o budúcej zmluve na prenájom nového sídla štátnej VšZP s dodatkami, podľa ktorých poisťovňa za desaťročný prenájom zaplatí takmer 10 miliónov eur, a to bez vypísania verejnej súťaže. "Vaďura ako doterajší podpredseda predstavenstva VšZP má prehľad o dianí v poisťovni a ako riaditeľ sekcie ekonomiky pozná zmluvy, ktoré poisťovňa uzatvára. Preto je zrejmé, že ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jediným akcionárom VšZP, nemá záujem o skutočné objasnenie situácie ohľadne zmlúv, ktoré podpísala VšZP so 77-ročnou tetou Ankou a schvaľuje nevýhodný prenájom sídla VšZP," tvrdia opoziční poslanci.

Vymenovanie Vaďuru za nového šéfa VšZP tak považujú za dôkaz, že minister Čislák nechce skutočne riešiť netransparentné správanie štátom vlastnenej poisťovne. KDH, OĽaNO a SaS sa tiež domnievajú, že Vaďurove potenciálne väzby na ľudí podnikajúcich v zdravotníctve vytvárajú podmienky na pokračovanie korupčných škandálov. "Vaďura bol v roku 2010 odvolaný z postu riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava pre plánovaný nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch, vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky," pripomínajú.

Opozícia zároveň Čislákovi vyčíta, že nie je schopný zabezpečiť dostatok príjmov pre svoj rezort. "Nie je zrejmé, ako je zabezpečené finančné krytie platov zdravotníckych pracovníkov. Nespokojnosť stavovských organizácií odzrkadľuje neriešenie situácie platov v zdravotníctve na základe poznania reality. Čislák tiež nedal odpoveď na to, ako zníži dlh štátnych nemocníc na úrovni viac ako 500 miliónov eur, pričom dlh stále stúpa," dodali poslanci.

Vláda sa od opozičných vyhlásení dištancuje


Za svojho ministra sa v stredu (28.10.) postavila vláda Roberta Fica (Smer-SD). Krok opozičných poslancov je podľa kabinetu neodôvodnený, podložený viacerými klamlivými tvrdeniami a vykonštruovaný. "Vláda SR sa dištancuje od uvedených neprávd. Práve minister Čislák prispel k zabezpečeniu peňažných prostriedkov v rozpočte na krytie zvýšených nákladov na mzdy zdravotníkov. Od januára 2016 sa vďaka opatreniam ministerstva zdravotníctva zvýšia platy zdravotníkov v priemere o 16 percent. V niektorých prípadoch bude mzda zdravotníckych pracovníkov v priemere aj o 200 eur vyššia," upozorňuje kabinet.

Za účelové považuje vláda aj tvrdenie opozície, že Čislák nezaviedol v rezorte žiadne opatrenia na zamedzenie korupcie. Podľa exekutívy nie je pokus o jeho odvolanie motivovaný snahou o zlepšenie pomerov v zdravotníctve, ale úsilím niektorých poslancov zviditeľniť sa aj za cenu destabilizácie situácie v rezorte.

T. BASTRNÁK: Smer nesie za stav zdravotníctva plnú zodpovednosť, premrhal 4 roky


Vláda spolu s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (nom. Smeru-SD) zlyhali vo vedení rezortu zdravotníctva. Myslia si to poslanci Národnej rady (NR) SR z Mosta-Híd. Čislák podľa nich nesie plnú zodpovednosť za stav v slovenskom zdravotníctve, a preto budú hlasovať za jeho odvolanie. Oznámil to dnes v pléne poslanec Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Zlyhanie vidí aj v tom, že vláda nesplnila viaceré svoje plány ani sľuby. Pripomenul zámer vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. Bastrnák je rád, že nevznikla, nepovažuje to za dobrý nápad. Poukázal na stav vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Nazdáva sa, že ak by vznikla jedna zdravotná poisťovňa, zmluvy s ňou by vzhľadom na skúsenosti zo VšZP získavali len kamaráti a príbuzní vládnej strany.



Smer-SD podľa Bastrnáka nevyužil štyri roky, kedy vládol sám, ani na presadenie systémových opatrení, ktoré by zlepšili súčasný nepriaznivý stav. Poukázal na chýbajúci systém kvality, pomalé zavádzanie e-Healthu, meškajúci DRG či absenciu opatrení zvyšujúcich transparentnosť a efektívnosť celého systému.

Podobne Smer nebol podľa Bastrnáka schopný riešiť požiadavky zdravotných sestier, zdravotníckeho personálu ani lekárov. V konečnom dôsledku na túto nečinnosť podľa neho dopláca pacient. "Preto strana Smer, súčasný minister a predtým štátny tajomník Viliam Čislák nesú plnú politickú zodpovednosť za stav zdravotníctva na Slovensku," dodal na záver svojho vystúpenia poslanec Mosta-Híd Tibor Bastrnák.

Prehľad ministrov zdravotníctva SR od roku 1989
1989 - 1990: Funkcia ministra zdravotníctva bola zlúčená spolu s rezortom sociálnych vecí. Ministrom zdravotníctva a sociálnych vecí bol Jozef Markuš (VPN), ktorého vystriedal od 11. januára 1990 Stanislav Novák (Demokratická strana).
1990 – 1992: Alojz Rakús (KDH)
1992 – 1993: Viliam Soboňa (HZDS) - odvolaný
1993 – 1994: Irena Belohorská (HZDS)
1994: Tibor Šagát (DEÚS)- dočasná vláda Jozefa Moravčíka od 16. marca 1994, ktorá podala demisiu 3. novembra 1994
1994 – 1998: Ľubomír Javorský (HZDS)
1998 – 2000: Tibor Šagát (SDK-DÚ) - abdikoval
2000 - 2002: Roman Kováč (SDK-DÚ)
2002 - 2006: Rudolf Zajac (ANO)
2006 - 2008: Ivan Valentovič (Smer-SD) - abdikoval
2008 - 2010: Richard Raši (Smer-SD)
2010 - 2012: Ivan Uhliarik (KDH)
2012 - 2014: Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) - abdikovala
2014 - súčasnosť: Viliam Čislák (nominant Smeru-SD)


V. BALÁŽ: Voliči na Slovensku majú z politiky pocit hnusu


Voliči na Slovensku majú len obrovský pocit hnusu z toho, čo sa deje v politike, z toho, čo v nej robí jedna alebo druhá strana. Majú pocit hnusu z toho, v akom štáte žijú, že tu nič nefunguje, a to im koniec koncov potvrdzujú denne médiá. Počas dnešnej parlamentnej rozpravy k návrhu na odvolanie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) to vyhlásil poslanec Vladimír Baláž (Smer-SD).

Poslanec je zároveň bývalým riaditeľom Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Z funkcie odstúpil po kauze na nákup stravy do viacerých slovenských nemocníc. "Treba povedať, že sú tu chyby, ale takáto pravda, že nič nefunguje, tu nie je," odkázal opozícii, ktorá podľa neho počas celej mimoriadnej schôdze len vylieva vedrá špiny.

"Vo verejnosti je zafixovaný názor, že zdravotníctvo je neefektívne a že sa mrhá zdrojmi," priznal. Podľa jeho slov sa treba zamyslieť nad rozsahom zdravotnej starostlivosti či predefinovať sieť poskytovateľov. "To je celoživotná práca. Povinností a práce je v zdravotníctve veľa, každý musí pridať ruku k dielu. Nie som si však istý, že tí, čo sa tam chcú vrátiť, sú tí praví," dodal.

Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) sa Baláža pýtal, či pozná inú krajinu v západnej Európe, kde sú poslanci vládnej strany riaditeľmi nemocníc. "Je to normálne, aby sa riaditeľmi nemocníc stávali stranícki poslanci? Čo je to za idiotský nápad? A v Smere-SD je takýchto riaditeľov, resp. bývalých, požehnane," dodal s tým, že to svedčí o previazanosti politiky a zdravotníckeho biznisu.

J. Brocka chce, aby generálny prokurátor riešil rozkrádanie zdravotníctva


Vládnemu Smeru-SD sa podarilo vytvoriť prepracovaný systém rozkrádania zdravotníctva. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný, ktorý hovorí o zdravotníckej mafii. Nemôže ju podľa neho zastaviť ani minister zdravotníctva Viliam Čislák. Ten podľa Novotného musí odísť z funkcie. Július Brocka z KDH by bol rád, keby sa na toto systémové rozkrádania zdravotníctva pozrel generálny prokurátor.

"My tu diskutujeme o zločineckej skupine. Dávam podnet generálnemu prokurátorovi, aby konal voči tejto zločineckej skupine, ktorá rozkráda zdroje verejného zdravotníctva. Veď mafia patrí za mreže," vyhlásil v diskusii k návrhu na odvolanie ministra zdravotníctva Čisláka. Brocka reagoval na Novotného vystúpenie, ktoré sa venovalo aj téme rozkrádania zdravotníctva.

Novotný je presvedčený, že Čislák musí z rezortu odísť. "Nie preto, čo spravil, ale preto, že nič neurobil. A to je v tomto rezorte, v ktorom vychádzajú na povrch rôzne kauzy, neospravedlniteľné," povedal Novotný.

Dodal, že sme svedkami organizovaného tunelovania slovenského zdravotníctva nominantmi Smeru-SD prostredníctvom vopred vybraných firiem. "A je úplne jedno, či ide o výstavbu urgentného príjmu, o stravovanie alebo o 'cétečká'," poznamenal s tým, že Čislák nielenže nevie zastaviť zdravotnícku mafiu, ale ani to nemôže urobiť.

Mimoriadna schôdza sa začala minútou ticha za kardinála Korca


Poslanci Národnej rady SR začali mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) netradične. Minútou ticha si uctili pamiatku zosnulého kardinála Jána Chryzostoma Korca.

Ján Chryzostom Korec zomrel v sobotu 24. októbra vo veku 91 rokov vo svojom sídle pod Nitrianskym hradom. Bol prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo vďaka osobným kvalitám takej cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia. Za kardinála Korca pápež Ján Pavol II. ustanovil v konzistóriu 28. júna 1991.

Na snímke z 21. januára 2009 Ján Chryzostom Korec.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


Za nitrianskeho diecézneho biskupa pápež Ján Pavol II. ho menoval krátko po zmene spoločenského systému 6. februára 1990. Diecézu spravoval až do roku 2005. Aj ako emeritný biskup až do svojho úmrtia býval v Nitre. Pohreb zosnulého kardinála Jána Chryzostoma Korca sa uskutoční v sobotu 31. októbra o 11.00 h v Katedrále svätého Emeráma v Nitre.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini zároveň pripomenul, že Slovensko si dnes pripomína výročie Deklarácie slovenského národa. "Bola prijatá 30. októbra 1918. V roku 2015 si pripomíname 97. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa," poznamenal.

Následne poslanci začali rokovať o návrhu na Čislákovo odvolanie. Čislák čelil pokusu o odvolanie aj v apríli, kedy ho opozícia obvinila zo zametania káuz pod koberec. Vláda sa za svojho ministra zdravotníctva postavila. Krok opozičných poslancov je podľa nej neodôvodnený, podložený viacerými klamlivými tvrdeniami a vykonštruovaný.

Prehľad pokusov o odvolávanie členov vládneho kabinetu počas tohto volebného obdobia:


Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec
19. novembra 2012 - Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) mal čeliť odvolávaniu z funkcie. Vyslovenie nedôvery Borecovi navrhla opozícia v zložení KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd. Ako dôvod uviedli jeho nečinnosť v rezorte a v prospech občanov SR. Začiatok mimoriadnej schôdze Národnej rady SR odložili. Rozhodol tak predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) po tom, ako nebol úspešný ani druhý pokus pri prezentácii poslancov. Tých bolo v sále len 69, na uznášaniaschopnosť parlamentu je potrebných aspoň 76. Nasledujúci deň nebol tiež parlament uznášaniaschopný, tento bod bol presunutý na decembrovú schôdzu NR SR. Parlament napokon neodvolával ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Poslanci totiž zaradili do programu správu o stave justície, ktorú predložil Borec, a opozícia tak dodržala slovo a návrh na odvolanie ministra z programu aktuálnej schôdze stiahla.

Premiér SR Robert Fico
17. - 19. septembra 2013 - Riadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorej deviaty deň otvorili poslanci rokovaním o boji s korupciou, prerušila mimoriadna. Na nej predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) čelil odvolávaniu. Pod návrh na zvolanie takejto schôdze sa podpísalo 56 poslancov opozície z KDH, Mosta-Híd, SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO aj strany Nová väčšina – Dohoda. Ich rozhorčenie vyvolala informácia, že podklady vládneho materiálu o získaní zvyšného 49-percentného podielu v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) údajne pripravovala finančná skupina J&T. Dôkazom bol vládny materiál, v ktorého hlavičke sa nachádzalo meno firmy J&T Investment Advisors.

Rozhodnutie poslancov Smeru-SD o úprave času rokovania mimoriadnej schôdze Národnej rady SR vyvolalo v parlamente viaceré kritické reakcie opozičných poslancov. Okrem viacerých výmen názorov došlo aj k fyzickej potýčke medzi poslancami OĽaNO a Smeru-SD. Dôvodom bola maketa premiéra Roberta Fica, ktorú chceli niektorí poslanci vládnej strany vyniesť zo sály. Rokovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR o opozičnom návrhu na odvolanie predsedu vlády Roberta Fica trvalo od večerných hodín do 7. hodiny ráno. Následne sa prerušilo a poslanci sa k nemu opäť vrátili až o 19. hodine. Od 9. hodiny pokračovalo rokovanie prerušenej riadnej schôdze parlamentu. Túto zmenu, ktorú odhlasovalo 80 poslancov Smeru-SD, odôvodnil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) tým, že napriek snahe o efektívne využitie rokovacieho času opozícia pristupuje len k obštrukcii.

Opozičným poslancom sa podľa očakávaní nepodarilo za kauzu SPP vysloviť nedôveru predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, a tým aj celému jeho kabinetu. Za vyslovenie nedôvery zahlasovalo 59 členov snemovne, proti bolo 82, jeden sa zdržal. Proti vysloveniu nedôvery hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD. Naopak, za odvolanie premiéra dvihli ruku všetci prítomní opoziční poslanci, až na Štefana Kuffu (OĽaNO), ktorý sa zdržal. Podľa predsedu vlády v celom spore išlo len o ceny plynu a rozdielny prístup k ich regulácii.

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská
24. októbra 2013 - Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) ostala vo funkcii. Opozícii sa ju nepodarilo pre kauzu chýbajúcich záchranárskych vrtuľníkov odvolať. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 50 poslancov zo 128 prítomných. Svoju ministerku podržali všetci prítomní poslanci Smeru-SD. Naopak, za vyslovenie nedôvery hlasovala takmer celá opozícia, ktorá mimoriadne rokovanie parlamentu iniciovala. Proti bol len Štefan Kuffa (OĽaNO), Mária Ritomská (OĽaNO) sa zdržala. Opozičné strany vinili Zvolenskú z toho, že počas piatich septembrových dní v roku 2013, kedy pre chýbajúce licencie nelietali záchranárske vrtuľníky v Bratislave a Trenčíne, nebol na Slovensku riadne zabezpečený záchranný systém. Opozícia tiež poukazovala na prípad 39-ročnej ženy, ktorá prišla o život po dopravnej nehode, pri záchrane ktorej vrtuľník nezasahoval. Ministerka prepájanie tragickej nehody pri Skalici s tendrom na licencie pre letecké záchranky označila za nemorálne.

Premiér SR Robert Fico
13. februára 2014 - Opozičné strany sú posadnuté vládnym Smerom-SD, lebo je to stabilná strana so stabilným poslaneckým klubom, ktorý sa nerozpadáva. Vo svojom prejave na úvod mimoriadnej schôdze NR SR to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD). Na rokovaní sa ho opozícia pokúšala odvolať pre kauzu emisie, napokon však ostal vo funkcii. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 49 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 78 členov snemovne, jeden sa zdržal. Predsedu vlády v hlasovaní podržali všetci prítomní poslanci Smeru-SD, za jeho odvolanie boli všetci prítomní opoziční poslanci. Jediný, kto sa zdržal, bol Štefan Kuffa (OĽaNO). Hlasovanie si osobne prišiel pozrieť premiér, ktorý po celý čas okrem úvodu schôdze v sále chýbal.

Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec
25. marca 2014 - Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) druhýkrát vo svojej funkcii čelil odvolávaniu. Opoziční poslanci nazbierali dostatok podpisov pod návrh na vyslovenie nedôvery. Šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) preto rozhodol o zvolaní mimoriadnej schôdze. Dôvodom na odchod Boreca z ministerského kresla je kauza dovolania v prípade odsúdeného košického exposlanca Františka Olejníka. Kauzou Borecovho dovolania sa 18. marca 2014 zaoberal aj Ústavnoprávny výbor NR SR. Minister na rokovaní priznal, že jeho argumenty možno nie sú také silné a že dovolanie v prípade Olejníka podal z opatrnosti. Zároveň tvrdil, že po preštudovaní spisu zistil závažné chyby vo vyhodnocovaní dôkazov a vzniklo u neho presvedčenie, že súdy sa s viacerými skutočnosťami a dôkazmi nevyrovnali dostatočne. Verejné zasadnutie, na ktorom sa bude rozhodovať o dovolaní Boreca, vytýčil Najvyšší súd SR na 7. apríla 2014. Minister Borec ustál aj druhý pokus opozície o jeho odvolanie z funkcie. Za vyslovenie nedôvery Borecovi hlasovalo 50 poslancov zo 131 prítomných, čo na odvolanie člena vlády nestačilo.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter
30. októbra 2014 - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) ostal vo funkcii. Opozícii nevyšiel zámer vysloviť tomuto členovi vlády nedôveru, keďže nemá potrebnú väčšinu hlasov. Za Richterovo odvolanie po vyše sedemhodinovej diskusii na mimoriadnej schôdzi NR SR hlasovalo len 50 zo 128 prítomných poslancov. Opozícia vyčítala ministrovi práce kauzu agentúry Star EU či nezvládnuté čerpanie eurofondov. Navrhovatelia poukazovali na to, že agentúra Star EU vyhrala všetkých 70 verejných obstarávaní na poradenstvo pri eurofondových projektoch, na ktorých sa zúčastnila. V súvislosti s čerpaním eurofondov opozícia upozorňovala, že Slovensku únia pozastavila vyplácania eurofondov vo výške 400 miliónov eur, pričom krajina už definitívne prišla o takmer 135 miliónov eur.

Premiér SR Robert Fico
8. - 10. novembra 2014 - Predseda Národnej rady SR Pavol Paška otvoril 42. schôdzu, opozícia sa na nej pokúšala odvolať premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Išlo o jej tretí pokus v tomto volebnom období. Tentoraz sa opozícia pokúšala zbaviť Fica funkcie pre údajné vytváranie korupčného systému. Podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze odovzdali 7. novembra 33 poslanci. Pod návrhom na zvolanie schôdze boli podpísané všetky opozičné strany (SDKÚ-DS, OĽaNO, SaS, nezaradení poslanci) okrem Mosta-Híd a KDH. Obe strany napriek tomu mienili hlasovať za odvolanie Fica. Predseda vlády SR Robert Fico ostal vo funkcii, za jeho odvolanie po 49-hodinovej diskusii na mimoriadnej schôdzi NR SR hlasovalo len 53 zo 133 prítomných poslancov.

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek
12. decembra 2014 - Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek (Smer-SD) ostal vo funkcii. Opozícii nevyšiel zámer vysloviť tomuto členovi vlády nedôveru, keďže nemá potrebnú väčšinu hlasov. Za Počiatkovo odvolanie po vyše desaťhodinovej diskusii na mimoriadnej schôdzi NR SR hlasovalo len 46 zo 120 prítomných poslancov. Opozícia ministrovi vyčítala tender Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) na firmu zabezpečujúcu platby mýta cez palivové karty. Podľa KDH boli podmienky v tejto súťaži účelovo nastavené. Tvrdeniam opozičných poslancov však minister Počiatek oponoval.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis
18. februára 2015 - Minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý na pôde Národnej rady SR čelil viac ako osemhodinovému pokusu o odvolanie, zostal vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre údajný konflikt záujmov hlasovalo len 50 členov snemovne zo 128 prítomných. Za vyslovenie nedôvery Pavlisovi hlasovali všetci prítomní opoziční poslanci, zdržala sa len Mária Ritomská (nezaradená). Svojho ministra podržali všetci prítomní členovia Smeru-SD.

Pavlisa chcela opozícia odvolávať pre údajný konflikt záujmov, do ktorého sa mal dostať pre medializovaný súdny spor spoločnosti Port Service s Fondom národného majetku (FNM). Štát v ňom môže prísť o 60 miliónov eur. Podľa opozičných poslancov Pavlis v tomto súdnom spore pomáhal firme dlhodobo. A to nielen z funkcie člena Dozornej rady FNM, ale aj z kresla ministra. Firma, v ktorej bol Pavlis v minulosti predsedom predstavenstva, si od štátu vymáha 60 miliónov eur za neúspešnú privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Bola vylúčená zo súťaže pre nesplnenie podmienok. Súčasný majiteľ spoločnosti má sídlo na ostrove Curacao pri pobreží Venezuely.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák
15. - 24. apríla 2015 - Predseda parlamentu Peter Pellegrini otvoril 50. schôdzu Národnej rady SR, na ktorej sa opozícia pokúsila vysloviť nedôveru ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Poslanci NR SR schôdzu prerušili a začali mimoriadne rokovať o problémoch súvisiacich s reštrukturalizáciou firiem na Slovensku. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) sa po viac ako týždňovom prerušení rozpravy opäť 24. apríla 2015 postavil pred poslancov. Členovia opozície mu chceli vysloviť nedôveru, lebo sa podľa nich snažil zamiesť kauzy pod koberec. Minister zdravotníctva Viliam Čislák zostal vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre údajné zahladzovanie káuz hlasovalo len 37 členov snemovne zo 110 prítomných.

Minister školstva Juraj Draxler
21. októbra 2015 - Predseda NR SR Peter Pellegrini zvolal mimoriadnu schôdzu na podnet skupiny opozičných poslancov. Odvolať ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD) z funkcie žiadala opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Na tento akt vyzbierala dostatočných 30 poslaneckých podpisov. Minister Juraj Draxler ostal vo vládnej funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo len 35 poslancov zo 110 prítomných. Po takmer osemhodinovej diskusii s návrhom na odvolanie ministra súhlasili všetci prítomní opoziční poslanci, členovia vládneho Smeru-SD boli proti. Opozícia na čele s SaS uviedla tri dôvody na Draxlerovo odvolanie, a to kauzu v Metodicko-pedagogickom centre (MPC), dianie okolo Iuventy a personálnu politiku ministra.

V prípade MPC však nastal 20.10.2015 posun. V kauze ide o to, že v auguste odišlo z tejto priamo riadenej organizácie ministerstva školstva takmer 460.000 eur na falošný účet. Platba a faktúry sa týkali národného projektu, v ktorom mala firma Kvant poslať na školy socializačné balíčky pre deti z osád. Splatnosť faktúr bola k 1. júlu 2015, koncom júna však dostal ekonóm z MPC Jozef Kováč falošný mail s informáciou o zmene účtov. Napokon prišiel o prácu, hoci, ako tvrdí, nemal s tým nič spoločné. Ministerstvo tiež uviedlo, že peniaze by sa mali vrátiť. V prípade Iuventy SaS zdôrazňovala, že minister Draxler nechal budovu vyhlásiť za nadbytočný majetok, resp. budova bola takto vedená počas jeho pôsobenia. "To navodzuje presvedčenie, že ide o pokus dokončiť proces zmocnenia sa majetku Iuventy slúžiaceho školskej mládeži. Na margo personálnej politiky ministra iniciátori schôdze uvádzali, že javili znaky vypovedajúce o nekompetentnosti a presadzovaní spriaznených ľudí.