Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

B. Bugár ma premiérovu dôveru, jeho súkromné stretnutie neskritizoval

Na snímke premiér Robert Fico (vpravo), podpredseda parlamentu Béla Bugár (vľavo) a šéf parlamentu Andrej Danko, archívna snímka. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Robert Fico tvrdí, že koalícia má záujem na transparentnom procese výberu kandidáta na ÚVO.

Bratislava 28. mája (TASR) – Medzi koaličnými partnermi je dôvera, šéf Mosta-Híd sa môže s ľuďmi slobodne stretávať. Takto reagoval premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike na súkromné stretnutie Bélu Bugára s uchádzačom na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Jurajom Mérym pred verejným vypočutím.

"Na normálnych stretnutiach nevidím nič zlé. Mám si pospomínať, kto sa s kým postretával? A títo ľudia normálne fungujú," uviedol Fico a pripomenul rozhovor medzi šéfom SaS Richardom Sulíkom a Mariánom Kočnerom. Premiér tvrdí, že koalícia má záujem na transparentnom procese výberu kandidáta na ÚVO.

Pri nedávnom verejnom vypočutí kandidátov na Úrade vlády sa premiér pri hlasovaní zdržal. Vláda nominanta na predsedu ÚVO nevybrala. Fico tvrdí, že ÚVO je dôležitý úrad a treba vyberať zodpovedne, vypočutie sa preto zopakuje.

Fico je zvedavý i na verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS. V tento okamih majú všetci uchádzači podľa neho rovnaké šance. "Nechajme ich, nech sa predstavia," povedal premiér. V súčasnosti sa podľa neho nevylučuje zvolenie ani jedného z kandidátov. "Zatiaľ nemáme dohodu na konkrétnom človeku," uviedol premiér.

Potvrdil, že "koalícia by mala fungovať na princípe dohôd". Ak by podľa neho vznikli, tak "šance jednotlivých kandidátov už budú iné, v tomto okamihu však ešte neexistujú".

Fico opäť zopakoval, že sa mu nepáči súčasné spravodajstvo na RTVS. "Ale aby som len nekritizoval, urobilo sa tam aj kus dobrej roboty, pokiaľ ide o programy pre ľudí, som rád, keď na "dvojke" vidím zaujímavé filmy," dodal premiér.

Bezpečnosť a EÚ

Prvoradou témou v Európskej únii sa musí stať bezpečnosť. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD). Tvrdí, že Únia sa často venuje sama sebe a svet jej medzitým ako keby ušiel.

„Preto, či už ide o históriu, alebo posledné udalosti, ktoré sa stali, nech sú pre nás ponaučením, že EÚ aj NATO si musia dať na prvé miesto tému bezpečnosti. Až potom, keď ľudia budú vidieť, že sa zaoberáme témami, ktoré sú dôležité pre bezpečný život, môžeme očakávať aj určitú zmenu nálad ľudí vo vzťahu k EÚ, štátom, autoritám,“ povedal Fico.

Posilnenie obrannej spolupráce v Európe

Na snímke predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka
Foto: TASR/Martin Baumann
Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka (ČSSD) poukázal na to, že vďaka členstvu v EÚ a NATO sú dnes oba štáty schopné čeliť potenciálnym hrozbách dnešného sveta lepšie, ako keby na to boli sami. Dnes navyše spolurozhodujú o budúcnosti celej Európy.

Obaja premiéri sa zhodli na tom, že súčasnú krízu v Sýrii spojenú s migračnou krízou je potrebné vyriešiť politickými rokovaniami a dohodou, veľa si sľubujú od zintenzívnenia dialógu medzi USA a Ruskom. Ľuďom treba podľa nich poskytnúť pomoc a podporu doma, napríklad vytvorením tzv. bezpečných zón, aby nehľadali riešenie v odchode do Európy.

„Očakávam od USA, Ruska, a EÚ to môže veľmi silno podporiť, že sa podarí zrýchliť politické rokovania, ktoré v tejto chvíli prebiehajú medzi zástupcami sýrskej vlády a opozície. Trvá to už príliš dlho, ale ja si nemyslím, že kríza v Sýrii má vojenské riešenie, že sme schopní to vyriešiť nejakou intervenciou krajín Západu,“ konštatoval Sobotka.

Európa by podľa neho mala posilniť obrannú spoluprácu. „Musíme mať oveľa dôraznejšiu a aktívnejšiu zahraničnú politiku, predovšetkým voči regiónom, ktoré bezprostredne ovplyvňujú bezpečnostnú situáciu v Európe,“ uviedol český premiér s tým, že kľúčové je dokončiť iniciatívy týkajúce sa výmeny informácií vrátane menných zoznamov cestujúcich na všetkých leteckých spojeniach.

Fico ubezpečil, že výmena informácií medzi tajnými službami európskych krajín je na najvyššej možnej úrovni.

V EÚ sa podľa neho treba upokojiť a ponúknuť občanom istotu, že toto je región, kde sa žije najlepšie. Pripomenul, že štáty V4 sa dnes rozvíjajú najdynamickejšie, ťahajú európsky hospodársky rast a treba sa sústrediť na to, aby ľudia nadobudli pocit ekonomickej bezpečnosti.

Zároveň by predseda vlády SR chcel ponúknuť perspektívu členstva v EÚ iným krajinám, napríklad na západnom Balkáne. Domnieva sa, že rozširovanie je jeden z najlepších nástrojov na boj proti rizikám či sociálnemu vylúčeniu.

Vstup ČR do eurozóny

Fico poznamenal, že v EÚ a najmä eurozóne sa začína hovoriť o väčšej integrácii a približovaní ekonomických ukazovateľov. Súčasťou tejto integrácie musia byť podľa neho nielen spoločné finančné, ale aj sociálne politiky. „Ak táto spolupráca pôjde ďalej, tak Slovensko pri nej chce byť a najmä ak sa tá integrácia bude ešte zužovať okolo eura, chceme byť súčasťou tohto jadra,“ zdôraznil.

V Česku sa debata o termíne vstupu do eurozóny ešte neuskutočnila. „My, keďže zatiaľ eurom neplatíme, máme záujem na tom, aby sa eurozóna príliš nevzdialila a aby sa kľúčové rozhodnutia robili vždy na úrovni 27 členských krajín, aby nerozhodovala eurozóna aj o tom zvyšku,“ dodal Sobotka.