Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Slovensko

SULÍK: Deklaráciu troch ústavných činiteľov vníma ako zdrap papiera

Na archívnej snímke predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR - Andrej Galica

Líder SaS je presvedčený, že Danko by nemal na jednej strane podpísať spolu s Kiskom a Ficom vyhlásenie o ďalšej integrácii v rámci Európy a následne hovoriť v ruskom parlamente, ako máme radi Rusov.

Bratislava 26. novembra (TASR) – Deklaráciu, ktorou sa traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia priklonili k spoločnej politike EÚ a NATO, považuje líder SaS a europoslanec Richard Sulík za zdrap papiera. "Vnímam to ako zdrap papiera, ako nič nehovoriaca deklarácia. Skôr vyslať signál – pozrite, my sa tu zhodujeme," vyhlásil Sulík v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Dokazuje to podľa neho vystúpenie predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka v ruskej štátnej Dume, kde "rozprával rôzne čudné veci". Jeho prejav označil za nehoráznosť a "zaliečanie sa" za krátkozrakosť jeho zahraničnej politiky. Sulík je presvedčený, že Danko by nemal na jednej strane podpísať spolu s prezidentom a premiérom vyhlásenie o ďalšej integrácii v rámci Európy a následne hovoriť v ruskom parlamente, ako máme radi Rusov. "Sú to dvojité iritujúce signály, ktoré vysiela. Potom jasne povedzme, že sme za rušenie sankcií voči Rusku, keď tam máme obchodné styky," skonštatoval líder SaS. Napriek tomu si ale myslí, že Európa by sa mala snažiť o korektné vzťahy s Ruskom v niektorých prípadoch, napr. aj v prípade ukončenia vojny v Sýrii, lebo bez Ruska to vraj nebude možné.

Sulík sa nevyhol zhodnoteniu prejavu prezidenta SR Andreja Kisku na pôde Európskeho parlamentu. Označil ho za silno proeurópsky, ktorý sa od neho očakával, avšak myslí si, že mohol byť aj kritickejší a "netváriť sa, že v EÚ super všetko funguje". Prejav hlavy štátu však nepovažuje za tragédiu, skôr za prepásnutú príležitosť povedať, že EÚ by sa mala spamätať, lebo takto ďalej fungovať nemôže či pomenovať niektoré konkrétne problémy.

V prípade migračných kvót Sulík opätovne zopakoval, že SaS je zásadne proti nim, čo ale neznamená, že ľudia nemajú právo na azyl. Žiadosti migrantov však podľa neho treba posudzovať. Riešenie vidí napríklad vo vybudovaní veľkých azylových centier mimo EÚ, kde by úradníci každého žiadateľa o azyl posúdili.

Je tiež presvedčený, že Európa by si mala dokázať ochrániť svoje vonkajšie hranice sama a nežiadať o to NATO. Ten je obranným paktom na to, že ak bude napadnutá členská krajina, akoby boli napadnuté všetky a v rámci súdržnosti jej prídu na pomoc. Členstvo v NATO považuje pritom Sulík za záväzok Slovenska a je proti vystúpeniu z neho. V prípade nákupu novej obrannej techniky hovorí o kšeftárstve a tajnostkárstve SNS a bude žiadať riadne výberové konanie a odtajnenie dokumentov aspoň v prípade druhej várky obstarávania.

Na margo faktu, že sa Európska lieková agentúra (EMA) nepresťahuje na Slovensko, ale do Amsterdamu, Sulík skonštatoval, že by sme nemali čakať na pomoc a zľutovanie niekoho. Slovensko si rovnako ako iné krajiny dokáže pomôcť aj samé. "Slováci majú na to, aby sme boli úspešnou krajinou. Ale Slovensko nemôže mať takéto strašidelné vedenie, aké má teraz," zdôraznil Sulík.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.