Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

MOST-HÍD: Požiadame prezidenta, aby nepodpísal antimnožiteľský zákon

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Novelu zákona o podmienkach držania psov podporili opoziční poslanci, ktorí však nemajú v parlamente väčšinu.

Bratislava 17. februára (TASR) - Koaličná strana Most-Híd požiada prezidenta SR Andreja Kisku, aby nepodpísal tzv. antimnožiteľský zákon z dielne SaS, ktorý parlament schválil 14. februára. Na dnešnej tlačovej konferencii to avizoval poslanec Mosta-Híd Peter Antal. Situáciu má vyriešiť veľká novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá sa bude komplexne zaoberať aj bojom proti tzv. množiteľom psov a pripravená má byť na jeseň.

Cieľom novely SaS je regulovať množenie psov, ak ide o podnikanie a šteňatá sa predávajú. "Myšlienka prijať takúto právnu úpravu je dobrá, úmysel predkladateľov bol dobrý, ale konečný výsledok, ktorý vzišiel z hlasovania, je žiaľ veľmi nešťastný. Výsledok je taký, že sme neprijali žiadny antimnožiteľský zákon, ale právnu normu, ktorá výrazne zasiahne tisícov chovateľov," upozornil Antal.

Podľa jeho slov novela hovorí, že "ak chovám čo i len jednu fenku, predám čo i len jedno šteniatko, stávam sa zo zákona podnikateľom a musím si vybaviť živnosť, inak porušujem tzv. regulovaný chov". Koaličný poslanec preto tvrdí, že je to veľmi zlá novela, ktorá urobila podnikateľov aj z ľudí, ktorí ani nemôžu podnikať. Ide napr. o ľudí v štátnej službe.

Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Gabriel Csicsai (Most-Híd) je presvedčený, že novela bola napísaná populisticky a neodborne. "Na Slovensku existuje množenie psov, ale nemôžme každé množenie odsudzovať," zdôraznil. Csicsai tvrdí, že "sú chovatelia psov, ktorí majú papiere, chodia po výstavách, sú organizovaní v rôznych spolkoch a zaviazali sa, že nebudú množiť psov bez papierov. S touto skupinou nie je žiaden problém," myslí si.

Zároveň posledných desať až 15 rokov vidí Csicsai ďalší fenomén, a to je zvýšený záujem v rámci EÚ o spoločenské psy. "Najmä SR a Maďarsko sú krajiny, kde sa našli ľudia, ktorí sa chopili tejto možnosti a množia týchto psov. Tie potom smerujú najmä do starých členských krajín EÚ. Tento proces je legálny a sledovaný, ale tento zákon tomu zamedzuje. Otázka preto je, či chceme bojovať voči takýmto ľuďom alebo voči zlým podmienkam držania psov? Práve týchto ľudí však novela nepostihuje a túto činnosť budú naďalej robiť ilegálne," dodal Csicsai.

Novelu zákona o podmienkach držania psov podporili opoziční poslanci, ktorí však nemajú v parlamente väčšinu. Právna norma prešla vďaka tomu, že za ňu zahlasovalo aj päť poslancov koaličného Smeru-SD. "Podľa mňa nepostrehli, že sa to zvrhlo iným smerom, neviem prečo to podporili. Zamrzelo ma to. Ja som vysvetľoval, prečo je zákon zlý," uzavrel Antal.

Poslanci SaS napokon svoju pôvodnú novelu zmiernili cez pozmeňujúci návrh tak, aby sa regulácia množenia psov týkala len prípadov podnikania. Chov psov, kde sa šteňatá darujú, tak ostáva mimo regulácie. Ich novela zavádza tzv. regulovaný chov psov ako formu podnikania, na ktorú je potrebný živnostenský preukaz. Každého psa, ktorý sa v regulovanom chove narodí, musí chovateľ označiť a identifikovať a bude povinný zabezpečiť, aby samica psa, ktorá je súčasťou tohto chovu, bola veterinárne ošetrená po každej ukončenej gravidite, najmenej však raz ročne. Tí, ktorí šteňatá predávajú už v súčasnosti, budú mať čas do konca júla 2017, aby si zabezpečili regulovaný chov.

Veterinári od stredy uvoľnili opatrenia proti šíreniu slintačky

V platnosti naďalej zostáva až do 30. mája zákaz dovozu zvierat vnímavých na slintačku pochádzajúcich z chovov z ďalšieho reštrikčného pásma v Maďarsku.

,aktualizované 

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.

- Hokejisti Floridy Panthers sa stali druhými finalistami Východnej konferencie v play off NHL. V rozhodujúcom siedmom zápase 2. kola vyraďovacích bojov triumfovali na ľade Toronta vysoko 6:1. V sérii o postup do finále NHL nastúpia proti Caroline.

- Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o desať miliónov eur, oznámila ministerka zdravotníctva Nina Warkenová. Krajina tak reaguje na oznámené odstúpenie Spojených štátov z tejto organizácie, ktoré boli jej najväčším prispievateľom.

- Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie, uviedla kancelária britského premiéra Keira Starmera.

- Európska únia (EÚ) má záujem zlepšiť partnerstvo s Austráliou v oblasti obrany a uzavrieť s ňou bezpečnostný pakt, naznačila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Izrael čiastočne povolí dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy po takmer trojmesačnej blokáde, informovala tamojšia vláda. Do palestínskej enklávy umožní dovoz základného množstva potravín s cieľom podporiť tak svoju novú pozemnú ofenzívu proti Hamasu.

- Americký prezident Donald Trump aj bývalá viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v nedeľu vyjadrili ľútosť nad správou, že exprezidentovi Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári rakovinu prostaty. Obaja mu želajú skoré uzdravenie.

- Bývalému prezidentovi Spojených štátov Joeovi Bidenovi diagnostikovali lekári agresívnu formu rakoviny prostaty, informovala v nedeľu jeho kancelária. Metastázy sa rozšírili do jeho kostí a v súčasnosti s rodinou prehodnocujú možnosti liečby.

- Slovenskí hokejisti stratili šancu na postup do štvrťfinále 88. majstrovstiev sveta v Štokholme.

- Slovenskí hokejisti remizovali vo svojom šiestom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme po 1. tretine s Lotyšskom 1:1.

- V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, naznačujú exit polly, ktoré mu pripisujú zisk 55 percent hlasov.