Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

R. FICO: Ak sa opäť objavia povinné kvóty pre migrantov, SR odmietne

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas pietneho aktu na oslavách 71. výročia Slovenského národného povstania 29. augusta 2015 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko

Premiér to dnes vyhlásil počas osláv 71. výročia SNP v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica 29. augusta (TASR) – Ak sa znova objaví myšlienka povinných kvót pre migrantov, Slovensko ich odmietne. Vyhlásil to dnes počas osláv 71. výročia SNP v Banskej Bystrici premiér Robert Fico a dodal, že v súvislosti s obrovskou krízou migrantov zvoláva na pondelok (31.8.) mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady.

Ako predseda vlády zdôraznil pred asi 2500 účastníkmi osláv vrátane zástupcov veľvyslanectiev a diplomatov, "európska politika, pokiaľ ide o migráciu, absolútne zlyhala". Európa čelí hrozbe nekontrolovaného prílevu utečencov z rôznych častí sveta často spojenej s ľudskými tragédiami.

"Netvárme sa, že nevidíme strach ľudí, boja sa a nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Netvárme sa, že nevidíme príčiny tohto javu a netvárme sa, že sme schopní tento problém vyriešiť tak, že všetkých prichýlime s otvorenou náručou bez ohľadu na to, či sú to ekonomickí špekulanti alebo ľudia, ktorí reálne potrebujú ochranu svojho života, zdravia a rodiny," povedal premiér.

R.FICO: Slovenského národného povstania sa zúčastnilo viac ako 130-tisíc ľudí


"Ako je možné, že keď Grécko potrebuje peniaze, tak sa summit stretne za 24 hodín, ale keď zomierajú ľudia, nie sme schopní zorganizovať ho za účasti afrických krajín a povedať, u vás sa bude riešiť problém. Opätovne budeme opakovať to, čo sme hovorili na zasadnutiach európskeho summitu, situáciu treba riešiť tam, kde vznikla a nesústreďovať sa na dôsledky," konštatoval premiér.

Slovensko je pripravené pomôcť pri vytváraní bezpečnostných zón, kde budú migranti identifikovateľní a bude jasné, kto je ekonomický špekulant, pašerák, obchodník so zbraňami a kto človek, ktorý naozaj potrebuje pomoc.

R.FICO: Slovensko je krajina s najkvalitnejšou slobodou prejavu



Podľa Fica každá krajina musí mať právo vybrať si, o koho sa vie reálne postarať. "Buďme úprimní, veď my nie sme schopní integrovať vlastných rómskych spoluobčanov, ktorých máme státisíce, tak ako môžeme integrovať ľudí, ktorí sú niekde úplne inde spôsobom života, náboženstvom."

SNP: Nestrpíme oživovanie nacistických uniforiem, zaznelo v Banskej Bystrici

Prelety stíhačiek a hymna v podaní sedemročného Adriána Kožiaka z obce Baláže otvorili dnešné oslavy 71. výročia SNP v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Skončia sa večer kultúrnym programom. Zúčastnili sa na nich všetci traja najvyšší ústavní činitelia, prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a premiér Robert Fico. SNP si do Banskej Bystrice prišiel uctiť aj predseda Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu Valeriu Zgonea. V delegáciách, ktoré sa zúčastnili na pietnom akte kladenia vencov, nechýbal exprezident Ivan Gašparovič, ministri vlády, predsedníčka Ústavného súdu SR, zástupcovia veľvyslanectiev a diplomati.

Približne 2500 ľudí na Pamätníku SNP, medzi ktorými boli aj priami účastníci odboja, si pripomenuli tých, ktorí v minulosti vynikali odvahou, statočnosťou a dokázali sa postaviť zlu na odpor.

"Dnes ešte stále máme tú česť povedať, ďakujeme. Ani generácie, ktoré prídu po nás, nič nezmenia na význame, zmysle a odkaze SNP, teda, že Slovensko vie rozoznať zlo a postaviť sa mu a že ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa na Slovensku v takej chvíli stanú hrdinami a sú pripravení vzdorovať hoci aj presile. SNP ju síce nedokázalo poraziť vojensky, ale zvíťazilo v boji o charakter Slovenska," uviedol v príhovore Kiska.

"Myslím na takmer 2000 mužov a žien, ktorí ešte žijú medzi nami a pred vyše 70 rokmi sa osobne podieľali na porážke nacizmu. Našu vďaku, úctu a obdiv si zaslúžia najmä preto, že nám aj dnes sprítomňujú hrdinstvo a odvahu vyše 60.000 slovenských vojakov a 18.000 partizánov zapojených do SNP," konštatoval pred zhromaždením Pellegrini.



Pripomenul, že v povstaleckých a partizánskych jednotkách bojovali za našu slobodu i príslušníci iných národov, Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Česi, Francúzi, Poliaci, Srbi, Američania či Briti. Osobitne vyzdvihol zásluhy rumunských vojakov. Takmer 240.000 príslušníkov rumunského kráľovského vojska sa od 18. decembra 1944 do skončenia vojny podieľalo na oslobodení nášho územia.

"Ako rodený Banskobystričan som hrdý, že práve z Banskej Bystrice 29. augusta 1944 zazneli zo slovenského slobodného vysielača slová: Začnite s vysťahovaním!," poznamenal predseda NR SR. Tieto slová boli signálom k vypuknutiu povstania.

Pellegrini tiež zdôraznil, že z povstaleckého mesta v srdci Slovenska musí zaznieť jasný odkaz, že "nestrpíme a nebudeme tolerovať, aby po uliciach našich miest pochodovali páni vo vojenských bagandžiach oživujúci nacistické uniformy a tiež akékoľvek formy násilia voči nevinným a bezbranným občanom".

"Každý si hovorí, čo chce a každý si píše, čo chce, ale aj táto sloboda prejavu a názoru musí mať určité limity, najmä vtedy, ak ide o pravdu a historické skutočnosti. Nedovoľme urobiť z SNP obyčajný akčný príbeh, kde hrdina s úsmevom na tvári zabije 40 alebo 50 oponentov. Nedovoľme, aby niekto spochybňoval hrdinské skutky ľudí, ktorí sa zúčastnili na SNP," vyzval v príhovore Fico.

"SNP je nespochybniteľne jednou z najvýznamnejších udalostí našich dejín, pretože slovenský národ sa vtedy dokázal zomknúť a vzoprieť nacistickej mašinérii. Je preto našou povinnosťou vzdať každoročne hold tým, ktorí bojovali za nás a našu slobodu," konštatoval minister obrany Martin Glváč.


Význam symboliky SNP narastá

V čase, keď sa do bezpečia Európy pokúšajú dostať tisíce ľudí sužovaných vojnami a zlými životnými podmienkami, narastá podľa SaS význam symboliky Slovenského národného povstania (SNP).

"Úctyhodný ozbrojený protest národa, ktorý sa dokázal zjednotiť a postaviť proti presile, mal svoje korene v humanizme a bol poháňaný aj tým, čomu hovoríme zápas o ľudskú dôstojnosť," poznamenal predseda SaS Richard Sulík.

Predseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Richard Sulík
Foto: TASR/Branislav Račko


Upozornil, že napriek zložitej a rozporuplnej situácii okolo utečeneckej krízy sa pri jej riešení nesmie stratiť ľudská dôstojnosť, nadhľad a zdravý úsudok. "Práve vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa naša krajina dostala nielen na stranu víťazov, ale táto udalosť mala aj blahodarný účinok na svedomie národa, zaťažené židovskými dekrétmi, holokaustom, arizáciou, kolaboráciou s nacistami," dodal.

Sulík vyzýva, aby pri riešení utečeneckej krízy neprevládol iracionálny strach z cudzincov a z neho pochádzajúca nenávisť. "Chceme, aby sa na Slovensku oplatilo žiť, pracovať a podnikať. Tieto ciele dosiahneme hlavne pri rešpektovaní ľudských práv. Presne takto čítame posolstvo tých, ktorí v Slovenskom národnom povstaní bojovali za slobodu a mnohí z nich za to zaplatili svojimi životmi," uzatvoril Sulík.

Odpor k neslobode a extrémizmu

Slovenské národné povstanie (SNP) si treba podľa Mostu-Híd pripomínať aj kvôli extrémistom, ktorí podporujú niekdajší fašistický režim. Strana zdôrazňuje potrebu neustále ochraňovať slobodu a demokraciu.

"Dnes si pripomíname 71. výročie Slovenského národného povstania, keď sa občania Slovenska bez ohľadu na ich národnosť dokázali spoločne postaviť proti nacizmu. Je nevyhnutné pripomínať si tento sviatok, aby nevymizol z našej pamäti, keďže je dôkazom toho, že naši občania sa nebáli vziať svoj osud do vlastných rúk," uvádza vo svojom stanovisku Most-Híd.

Béla Bugár
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Spomienka na SNP by mala byť pre ľudí podľa strany odkazom, ako je potrebné postaviť sa na odpor extrémizmu a neslobode. "Bohužiaľ aj dnes sú medzi nami extrémisti a nacionalisti, ktorí spätne podporujú a obhajujú vtedajší fašistický režim. Je preto potrebné pripomenúť to, že tento režim okrem iného posielal aj vlastných občanov na smrť do koncentračných táborov," zdôraznil Most-Híd. SNP má byť podľa strany pre nás mementom, že demokraciu a slobodu treba neustále ochraňovať.



R. PROCHÁZKA: SNP nám pripomína, že ako národ máme svoju hrdosť a česť

Slovenské národné povstanie (SNP) nám pripomína, že ako národ máme svoju hrdosť a česť. Pri príležitosti dnešného 71. výročia SNP to vyhlásil predseda strany Sieť Radoslav Procházka.

"Pripomína nám, že Slovenky a Slováci sa vedia postaviť proti zlu, že máme vo svojich dejinách chvíle slávy a cti. Za to našim predkom patrí úcta a vďaka," povedal Procházka na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici.

Líder Siete verí, že dnešné generácie už nikdy nebudú musieť bojovať so zbraňou v ruke o životy seba a svojich rodín, ale v prípade podobnej zásadnej výzvy obstoja s rovnakou dôstojnosťou.

"Zlo, ktorému treba čeliť, vždy prichádza v inom šate, ale jeho podstata zostáva rovnaká, nedostatok úcty k jedinečnej hodnote ľudského života, k slobode a osobnej dôstojnosti človeka," dodal Procházka.

Na snímke Radoslav Procházka.
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.