Kamerový systém na hranici pochádza ešte z roku 2007 a pracuje s analógovými kamerami.
Kamerový systém na hranici pochádza ešte z roku 2007 a pracuje s analógovými kamerami. Okrem iného sa to prejavuje nepoužiteľnosťou videozáznamu z dôvodu nízkeho rozlíšenia. „Preto nie je možné adekvátne reagovať na vzniknuté situácie. Kamerový záznam je okrem toho ukladaný na nedostatočne dlhý čas, čo sa v praxi takisto ukazuje ako problematické. Počet kamier je taktiež nedostatočný,“ uviedla Koišová pre TASR.
Cieľom dobudovania a obmeny kamerového systému je podľa rezortu vnútra objektívne posúdiť čakacie doby na hraničných priechodoch a následne možnosť prijímať okamžité nápravné opatrenia.
„Optimalizácia a modernizácia kamerového systému zníži potenciálne korupčné správanie, zvýši bezpečnosť občanov, cudzincov, colníkov a príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície. V neposlednom rade prispeje k zlepšeniu komunikácie a prístupu verejných činiteľov k osobám počas vybavovacieho procesu na hraničnom priechode,“ vysvetlila Koišová.
Dôležitou súčasťou projektu je vybudovanie moderného dohľadového pracoviska na centrále Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru v Bratislave.
Podľa Oznámenia o dobrovoľnej transparentnosti na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie je plánovaná hodnota zákazky 557.481,60 eura bez DPH.
Projekt bude spolufinancovaný z Nórskeho finančného mechanizmu.