Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

MVRO: V plnení cieľov udržateľného rozvoja má Slovensko ešte rezervy

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

O cieľoch udržateľného rozvoja a ich plnení diskutovali dnes v Bratislave domáce aj zahraničné mimovládne a rozvojové organizácie (MVRO) na konferencii s názvom Okrúhly stôl.

Bratislava 5. septembra (TASR) – O cieľoch udržateľného rozvoja a ich plnení diskutovali dnes v Bratislave domáce aj zahraničné mimovládne a rozvojové organizácie na konferencii s názvom Okrúhly stôl. Slovensko tak vyvinulo iniciatívu venovať väčšiu pozornosť medzinárodnej rozvojovej agende, ku ktorej sa zaviazalo ako člen Organizácie Spojených národov (OSN). „Medzinárodný okrúhly stôl organizujeme najmä preto, aby sme sa poučili z krajín, ktoré sú v realizácii dlhodobých cieľov omnoho ďalej ako my,“ povedala organizátorka konferencie Dagmar Mekiňová.

Ciele udržateľného rozvoja pozostávajú zo 17 dlhodobých a 169 krátkodobých cieľov, ktoré pomáhajú ekonomickému, sociálnemu aj environmentálnemu rozvoju. Sú to univerzálne ciele, ktoré zahŕňajú celý svet, vyvinuté aj rozvojové krajiny. „Ciele udržateľného rozvoja sa týkajú nás všetkých, aj keď si to neuvedomujeme a stále si myslíme, že ide o pomoc rozvojovým krajinám. Ide o rozvoj v každej krajine, pretože každá krajina má svoj takzvaný bohatý sever a chudobný juh,“ povedala Mekiňová.

Ciele majú zachytiť globálne výzvy, ako trendy rastúcej sociálnej nerovnosti, urbanizácie, migrácie či otázku prírodných zdrojov a klimatických zmien. Globálna agenda sa však dá dosiahnuť, len ak začnú konať jednotlivé krajiny. „Na Slovensku máme veľmi nízke povedomie o tejto agende. Tá pristála na stole ministerstva zahraničných vecí, kde patrí iba jej časť. My ale musíme naštartovať spoluprácu medzi ministerstvami, štátnymi inštitúciami, mimovládnymi organizáciami, školami a samosprávami,“ vysvetlila Mekiňová.

Podľa účastníkov konferencie by dlhodobé ciele nemali byť vecou zmien domácej politickej scény. „Voľby či nová vláda by nemali realizáciu cieľov udržateľného rozvoja ovplyvniť, pretože ten záväzok sa týka ktorejkoľvek vlády, ktorá príde,“ uzavrela Mekiňová.

K vývojovej agende s názvom „Transformujeme náš svet: Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj“ sa 25. septembra 2015 zaviazalo 193 členských štátov OSN. Zhodli sa tak na cieľoch udržateľného rozvoja, ktoré majú ukončiť chudobu, chrániť planétu a zaistiť prosperitu pre všetkých do roku 2030.