Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Na Slovensku vznikol SLOVACRIN, má pomôcť onkologickým pacientom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Branislav Račko

Výskum a vývoj v biomedicíne sú dôležitou súčasťou priorít Slovenska, majú nespochybniteľný význam pri zlepšovaní kvality zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o zdravie slovenskej populácie.

Bratislava 11. septembra (TASR) – Na Slovensku vznikla infraštruktúra SLOVACRIN. Je súčasťou európskej výskumnej organizácie ECRIN (European Clinical Research Infrastructure Network), ktorá združuje a podporuje klinické štúdie, predklinický výskum a vývoj inovatívnej diagnostiky a terapie. Slovensko sa stalo súčasťou organizácie na utorkovom stretnutí zástupcov Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR s predstaviteľmi ECRINu.



"Pomôže to najmä tým pacientom, u ktorých štandardné typy liečby zlyhali a prostredníctvom klinického výskumu môžu absolvovať liečbu, na ktorú môže ich organizmus pozitívne zareagovať a zachrániť život," vysvetlil Daniel Pella z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a predstaviteľ SLOVACRINu. Výsledným efektom by podľa neho malo byť výrazné skvalitnenie prístupu pacientov na Slovensku k inovatívnej terapii a liekom.

Riaditeľka Odboru výskumu a vývoja MZ SR Ivica Kvietiková uviedla, že "výskum a vývoj v biomedicíne sú dôležitou súčasťou priorít Slovenska, majú nespochybniteľný význam pri zlepšovaní kvality zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o zdravie slovenskej populácie. Fakt, že sa Slovensko zaradilo medzi európsku výskumnú špičku je významný krok vpred".

Podľa Kvietikovej členstvo v tejto organizácii je v súlade s iniciatívou MZ SR a napomôže "vybudovať systémovú biobankovú infraštruktúru, ktorá by umožnila posilnenie excelentného biomedicínskeho výskumu a intenzívnejšie zapojenie do prestížnych medzinárodných vedeckých projektov." Táto platforma má tiež napomáhať "v podpore rozvoja znalostnej ekonomiky a jej diverzifikácií aj v rámci spolupráci spoločenstva krajín V4."

Cieľom SLOVACRIN-u je "vybudovanie národnej výskumnej infraštruktúry, posilňovanie kontaktov s dôrazom na medzinárodnú spoluprácu našich odborníkov v rámci klinických štúdií a biomedicínskeho výskumu," dodal Pella.

Slovensko je aktuálne vo výskumnej infraštruktúre ECRIN v pozícii pozorovateľa s potenciálom v budúcnosti participovať na klinických štúdiách a pacientom inovatívnu liečbu urobiť viac dostupnou.