Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

PROTESTY POKRAČOVALI: Ľudia boli v uliciach, žiadali slušné Slovensko

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 5. apríla 2018. Foto: TASR/Michal Svítok

Správu AKTUALIZUJEME.

Bratislava 5. apríla (TASR) - Zhromaždenie Za slušné Slovensko, ktoré sa konalo v Bratislave, bolo pokojné, polícia nezaznamenala narušenie poriadku. Vyplýva to z hodnotenia bezpečnostnej situácie, o ktorom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

"Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave aj dnes napomáhalo zabezpečovať pokojný a nerušený priebeh oznámeného verejného zhromaždenia, ako aj pochodu," uviedol s tým, že polícia počas ich priebehu nebola nútená zakročiť.



"Prípady narušenia verejného poriadku zo strany účastníkov zhromaždenia a pochodu sme doposiaľ nezaznamenali," doplnil Szeiff. Situáciu na území hlavného mesta polícia aj naďalej monitoruje.

Ľudia na verejnom zhromaždení žiadali odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície.

Na snímke protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 5. apríla 2018.
Foto: TASR/Michal Svítok


Organizátori zhromaždení ani desať dní od vyslovenia dôvery vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) nevidia jasný signál, že to nový kabinet myslí so snahou o obnovenie dôvery vážne. Preto sa konali ďalšie zhromaždenia vo viacerých slovenských mestách aj v zahraničí.

Zaplnené námestie v Bratislave žiadalo odchod policajného prezidenta T. Gašpara


Na bratislavskom Námestí SNP sa opäť zišli desaťtisíce ľudí na zhromaždení Za slušné Slovensko. Piaty rovnomenný pochod sa uskutočnil vo štvrtok, hlavnou požiadavkou bol tentoraz odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Hodinu a pol trvajúce zhromaždenie prebehlo pokojne, nenarušili ho žiadne incidenty.

Zhromaždenie začalo minútou ticha za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Organizátori z pódia pripomenuli, že vyšetrenie smrti týchto dvoch mladých ľudí je naďalej ich hlavnou požiadavkou. Súčasná vládna moc si podľa organizátorky Karolíny Farskej stále nechce uvedomiť, že odvolanie Gašpara je prvý nevyhnutný krok k tomu, aby verejnosť mohla začať veriť, že vražda novinára a kauzy, na ktoré poukázal, budú nezávisle vyšetrené.

Okrem odchodu šéfa polície iniciatíva Za slušné Slovensko žiada systémové zmeny v polícii a odpolitizovanie jej vedenia. "To, čo premiér hovorí, je zbavovanie sa zodpovednosti," uviedol jej ďalší predstaviteľ Juraj Šeliga na margo slov predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý uviedol, že jeho úlohou nie je rozhodovať o budúcnosti policajného prezidenta a v tejto záležitosti dáva voľnú ruku ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD). Organizátori v závere zhromaždenia vyhlásili, že sú odhodlaní pokračovať v protestoch, až kým Gašpar neodíde.



Dav zaplnil väčšiu časť Námestia SNP. Okrem štrngania kľúčmi a výziev na koniec policajného prezidenta a súčasného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika ľudia opakovane skandovali heslo "Voľby". Námestiu sa v úvode prihovorila novinárka týždenníka Trend Zuzana Petková, ktorá pred dvoma rokmi napísala článok o kauze podvodov na DPH, v ktorej mali byť namočené politické špičky Smeru.

"Polícia mi do dnešného dňa neodpovedala na otázku, ako naložila s podozreniami, ktoré sa týkali bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka," povedala davu. "Namiesto toho si mňa a kolegyňu predvolala NAKA. Elitná zložka polície, ktorá bola zriadená na boj s mafiou a najhoršou kriminalitou, vyšetrovala, či sme sa nedopustili trestného činu ohovárania ministra," doplnila Petková.

Najemotívnejší prejav mal opäť herec Richard Stanke, ktorý prišiel na pódium v sprievode ďalších hercov a umelcov. "Od nástupu vlády prešlo desať dní a začala sa okamžitá normalizácia. Na jednej strane novinári denne odhaľujú korupčné prepojenia členov vlády či vysokých štátnych úradníkov, na strane druhej sú viac ako trestné oznámenia na vysokopostavených ľudí prešetrovaní ľudia, ktorí tieto skutky oznámili," povedal Stanke. "Atmosféra strachu, nedôvera v spravodlivosť pokračujú a chobotnica je v bezpečí," dodal herec.

Predstavitelia iniciatívy v utorok (3.4.) informovali, že dostali pozvánku na stretnutie s Druckerom. Pozvanie odmietli s tým, že sa na ňom nezúčastnia skôr, ako minister odvolá Gašpara.

Premiéra Pellegriniho mrzí pokračovanie zhromaždení. Ohľadom kľúčovej požiadavky iniciatívy na odvolanie Gašpara sa premiér spolieha na profesionalitu Druckera. „Nechávam na pána ministra, aby rozhodol, aké personálne zmeny spraví. Pre mňa je momentálne kľúčové, aby čo najskôr dokončil a verejnosti predstavil nový zákon o voľbe policajného prezidenta a následne musí povedať, ako mieni naložiť s terajším," vysvetlil v stredu (4.4.) Pellegrini.

Dve tisícky ľudí v Nitre žiadali od vlády, aby splnila svoje sľuby


Približne dve tisícky ľudí sa vo štvrtok zišli v Nitre na pochode Za slušné Slovensko. Organizátori zvolili symbolickú trasu, ktorá viedla od Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa (UKF), kde študovala zavraždená Martina Kušnírová, a pokračovala k budove študentského domova Nitra, kde sídli Katedra žurnalistiky UKF, na ktorej študoval a neskôr vyučoval Ján Kuciak.

Pochod sa skončil pri Mariánskom stĺpe na Svätoplukovom námestí, kde účastníci zaspievali hymnu a zapálili kahance na pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky.



Na Svätoplukovom námestí sa zhromaždeným ľuďom prihovoril študent žurnalistiky Jakub Prok, ktorý bol žiakom Jána Kuciaka. Zdôraznil, že od vraždy Jána a Martiny už uplynul viac ako mesiac. „Požiadavka na jej dôkladné a nezávislé vyšetrenie a tiež všetkých káuz, na ktoré Jano poukázal, však stále zostáva nesplnená. Za ten čas sa nám však prostredníctvom verejného tlaku podarilo donútiť vládu prijať politickú zodpovednosť. Desaťtisíce slušných ľudí v uliciach ukázali, že Slovensko má nádej stať sa lepšou krajinou," vyhlásil.

Na snímke protestný pochod Za slušné Slovensko 5. apríla 2018 v Nitre.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


Jeho slová sprevádzalo hlasné „do basy", ktoré skandovali zhromaždení ľudia. Tým organizátori pripomenuli sľub vlády o vrátení dôvery orgánom činným v trestnom konaní. „Svoj sľub nesplnili. Je nepochopiteľné, že aj po desiatich dňoch vo funkcii nedokázal urobiť minister vnútra Tomáš Drucker v tejto veci ani to najzákladnejšie gesto - odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho zotrvanie vo funkcii je pritom výsmechom akejkoľvek snahe o objektivitu vyšetrovania. Zároveň je to pomyselná facka do tváre desaťtisícom ľudí v uliciach," skonštatoval Prok.

K protestu v Košiciach sa pridali farmári s traktormi


Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko sa vo štvrtok opäť konalo v centre Košíc. Podujatie, ktoré prebehlo bez incidentov, pritiahlo na Hlavnú ulicu pri Dolnej bráne viac ako 2000 ľudí. K akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažujú, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami. Ich protest sprevádzala kolóna desiatok traktorov, ktorá prešla Košicami od mestskej časti Barca až k centru mesta.

Nový minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by podľa výzvy zo zhromaždenia mal vykonať opatrenia na obnovu dôvery občanov v políciu a ministerstvo vnútra. "Žiadame okamžité odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odpolitizovanie vedenia polície a realizáciu nevyhnutných systémových zmien v policajnej inšpekcii, ktoré budú garantovať jej nezávislosť," uviedli za organizátorov Ján Gálik a Alžbeta Bojková. Poukázali na medializované informácie o pochybeniach pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj na stále sa objavujúce korupčné kauzy.



Za protestujúcich farmárov vystúpil František Oravec, farmár z Gyňova pri Košiciach, ktorý hovoril o "mafiánskych praktikách" v poľnohospodárstve. Silné skupiny podľa jeho slov zaberajú pôdu od tých, ktorí majú na ňu právny nárok a ktorí tak musia čeliť nátlaku, vyhrážkam i fyzickým útokom.

Protestná jazda traktorov košickými ulicami 5. apríla 2018 v Košiciach.
Foto: TASR/František Iván


"Žiadame, aby finančné prostriedky - dotácie boli vyplácané iba takým užívateľom pôdy, ktorí k nej vedia preukázať právny titul, či už na základe vlastníctva, alebo právoplatnej nájomnej zmluvy. Žiaľ, odkedy sme vstúpili do Európskej únie, nie je žiadny štátny ani samosprávny orgán, ktorý by kontroloval právne tituly k pôde. Tu je tá diera a priestor pre rôznych špekulantov, novodobú mafiu, ktorá vie poberať finančné prostriedky Európskeho spoločenstva bez právneho titulu," povedal Oravec pre novinárov.

Pokiaľ Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) alebo ministerstvo pôdohospodárstva nepristúpia k zmene, nespokojní farmári sa podľa neho chystajú na protest aj s traktormi od Michaloviec až do Bratislavy.



Na zhromaždení vystúpil aj vedúci charity Samaritán a zakladajúci člen Občianskeho fóra a hnutia VPN Ľubomír Badiar, ktorý navrhol vyhlásiť deň zavraždenia novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za pamätný deň SR – deň boja proti korupcii. Medzi rečníkmi boli aj ochranár a filmár Erik Baláž či riaditeľka Karpatskej nadácie a občianska aktivistka Laura Dittel.

V Žilina sa zišlo niekoľko tisíc ľudí


Na zhromaždení Za slušné Slovensko sa vo štvrtok popoludní zišlo na Námestí Andreja Hlinku v Žiline niekoľko tisíc ľudí. Jedným z jeho cieľov bolo podľa spoluorganizátora zhromaždenia Mareka Richtera vyslať jasný nesúhlas s tým, že minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) stále neodvolal prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara.

"Rovnako chceme poukázať na nevyhnutné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície. Preto požadujeme dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície," zdôraznil Richter.

Na snímke zhromaždenie Za slušné Slovensko na Hlinkovom námestí v Žiline 5. apríla 2018.
Foto: TASR/Erika Ďurčová


Za iniciatívu siedmich mimovládnych organizácií Chceme veriť, ktorú podpísalo 6000 signatárov, sa zhromaždeniu prihovoril Ján Orlovský. "Najdôležitejšia vec je, že sa zobudila občianska spoločnosť. Pretože, keď kontrolujeme vládnu moc len raz za štyri roky v čase volieb, zdá sa, že je to málo. Zvolení ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na isté pohodlie a moc. Majú pocit, že už sú nekontrolovateľní. A keď nefungujú jednotlivé inštitúcie, tak tu máme marazmus, ktorý tu máme," podotkol Orlovský.



Podľa blízkeho priateľa Jána Kuciaka Marcela Tomaníka je veľmi ťažké uvedomiť si, že človek, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou vášho života, tu už nikdy viac nebude. "To, čo Janko robil, nerobil len pre seba. Robil to pre nás všetkých. Preto, aby naozaj docielil slušné Slovensko. Žiaľ, už nikdy to nedokončí. Preto vás všetkých prosím, aby ste nepoľavili a dávali najavo, že to, čo sa tu, na Slovensku deje, nie je v poriadku. Chcem požiadať všetkých, ktorým nie je jedno, v akom štáte žijú a v akom štáte budú žiť ich deti, aby neprestali bojovať za slušný štát, spravodlivosť, urýchlené a transparentné vyšetrenie vraždy našich priateľov," povedal pred zhromaždením Tomaník.

Na proteste v Trnave bolo 500 ľudí, vystúpil R. Bezák i V. Oktávec


Arcibiskup Róbert Bezák aj tribún Novembra '89 Vladimír Oktávec vystúpili vo štvrtok v Trnave na ďalšom proteste Za slušné Slovensko. Na Trojičnom námestí sa zišlo okolo 500 ľudí všetkých vekových kategórií.

Prítomnosť Bezáka organizátor akcie Pavol Koprda vopred neavizoval, o to väčší potlesk mal arcibiskup po svojom vystúpení. Povedal, že sú udalosti, ktoré nás posúvajú ďalej, aj „keď máme v srdci obavu a niet toľko odvahy. Ale keď sa odvahy spoja, je to lavína a tá spôsobila, že sa čosi zásadné zmenilo“. Smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v ľuďoch, ako uviedol, vzbudila záujem o veci verejné, o pravdu a spravodlivosť a je to búrka, ktorá sa valí Slovenskom a má veľkú silu. "Verím, že žijeme chvíľu zrodenia čestného občana Slovenska, ktorý chce, aby bola táto krajina slušná a krásna svojimi ľuďmi," povedal Bezák.

Oktávec pripomenul, že v Novembri '89 "sme žili v neslobode, dnes atribúty slobody máme a napriek tomu cítime potrebu vyjadrovať nespokojnosť s vecami verejnými. Volíme slobodne, ale akosi divne - najprv vhodíme lístok a potom sa držíme za hlavu". Podľa jeho slov sa podnikanie a politika nedajú robiť naraz. "Ľudia, ktorí to tak robia, prznia podnikanie i politiku," konštatoval Oktávec.

Snímka zo zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko na Trojičnom námestí v Trnave 5. apríla 2018.
Foto: TASR/Lukáš Grinaj


Zástupca iniciatívy Chceme veriť Peter Wilfling zo združenia Via Iuris zoznámil prítomných s požiadavkami iniciatívy a požiadal nielen o ich podporu, ale aj šírenie. Zahŕňajú obnovenie dôvery občanov v štát cez kroky ako odvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a policajného prezidenta Tibora Gašpara či väčšiu kontrolu nimi riadených orgánov i súdnictva.

Koprda prečítal list novinára Andreja Bána. Moderátorom protestu bol opäť herec trnavského Divadla Jána Palárika Tomáš Vravník, jeden zo signatárov výzvy Kultúrny reparát, ktorého text predniesol pred zhromaždenými Trnavčanmi. Povedal, že výzvu na odstúpenie nevymenovanej ministerky kultúry podpísalo už 2000 ľudí. V závere mítingu oznámil vznik platformy Za slušné Slovensko a vyzval, aby sa obyvatelia Trnavy zišli opäť, ak to bude potrebné.



„Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti. My vydržíme,“ adresoval za zúčastnených tým, ktorí nechcú počuť "hlas ulice" žiadajúci výmenu policajného prezidenta, nezávislé vyšetrovanie smrti novinára Kuciaka, odpolitizovanie polície a zastavenie korupcie a stíhania prokurátora Vasiľa Špirka.

Rečníci na banskobystrickom námestí žiadali odchod T. Gašpara a dôveryhodnú vládu


Približne 2000 ľudí sa zišlo vo štvrtok podvečer na Námestí SNP v Banskej Bystrici na mítingu podporujúcom iniciatívu Za slušné Slovensko. Na pódiu sa takmer dve hodiny striedali organizátori z rôznych občianskych zoskupení a rečníci z radov študentov, zdravotníkov či umeleckej obce.

Ako krátko pred podujatím TASR povedala Martina Strmeňová, koordinátorka platformy Nie v našom meste, ktorá v Banskej Bystrici organizuje mítingy Za slušné Slovensko, štvrtkový protest pod Urpínom sa koná najmä preto, aby boli splnené požiadavky protestujúcich, ako sú nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zostavenie dôveryhodnej vlády. "Nezávislé vyšetrenie vraždy však nemôže byť, pokiaľ je na svojom mieste v polícii politický nominant. Preto chceme zvýrazniť našu požiadavku na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara," zdôraznila. Organizátori sa zároveň pripojili aj k protestom slovenských farmárov pre agrokauzu s eurodotáciami na východe Slovenska.

Približne 2000 ľudí sa zišlo vo štvrtok 5. apríla 2018 na Námestí SNP v Banskej Bystrici na mítingu podporujúcom iniciatívu Za slušné Slovensko. Na pódiu sa takmer dve hodiny striedali organizátori z rôznych občianskych zoskupení a rečníci z radov študentov, zdravotníkov či umeleckej obce.
Foto: TASR/Jozef Poliak


Na pódiu sa okrem organizátorov a hudobných hostí vystriedali napríklad aktivistka z platformy Nie v našom meste Csilla Droppová, novinár Eugen Korda alebo občiansky aktivista Slávo Sochor.

V Gregorovciach bude 5. mája koncert, v deň plánovanej svadby Martiny a Jána


Vyše 2000 ľudí prišlo v Prešove na štvrtkové zhromaždenie, ktoré vyzývalo postaviť sa za slušné Slovensko. Na transparentoch dominovali výzvy na odvolanie prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, kritika na adresu špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a dav žiadal predčasné voľby.

Za organizátorov zhromaždení na východnom Slovensku sa Prešovčanom prihovoril Matúš Nakata, ktorý poukázal na politické nominácie nových ministrov, ktoré sú podľa jeho slov výsmechom voči ľuďom v uliciach. „Je evidentné, že pokračujú v trende, ktorý Smer-SD nastavil pred desiatimi rokmi, v dosadzovaní tendenčných, stranou ovládaných ľudí do kľúčových pozícií riadenia štátu,“ povedal. Ako príklad uviedol policajného prezidenta Gašpara. Ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD) adresoval otázku, dokedy ich chce pozývať na kávu a ignorovať hlas ľudu.

Na pódiu sa hovorilo aj o dotáciách v agrorezorte a „kradnutí“ pôdy prostredníctvom nekalých praktík, ktoré zakrýva nie zahraničná, ale domáca mafia.

K Prešovčanom sa prihovoril riaditeľ vydavateľstva Denníka N Lukáš Fila, ktorý pripomenul, že ostáva nevyšetrená vražda dvoch ľudí, Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Jeden z nich bol mojím kolegom, novinárom. Existuje dôvodné podozrenie, či súčasné vedenie polície má úprimný záujem okolnosti tejto vraždy vyšetriť. Ministerstvo kultúry, ktoré má na starosti novinárov a médiá, má sa postarať o to, aby sa niečo podobné neopakovalo, je v rukách ministerky, ktorá je v danej oblasti absolútne neznáma,“ uviedol.

Na tribúne sa opäť objavila matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová, ktorá neprišla rečniť, iba svojou prítomnosťou chcela pripomenúť, že žiada spravodlivé vyšetrenie vraždy svojej dcéry a jej snúbenca. V jej mene zaznelo pozvanie na koncert do Gregoroviec na 5. mája, kedy mali mať svadbu zavraždení Martina a Ján.

Za slušné Slovensko demonštrovali aj v zahraničí, v Prahe sa zišli stovky ľudí



Praha/Amsterdam/Dublin 5. apríla (TASR) - Zhromaždenia v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko sa konali vo štvrtok popri Slovensku opäť aj vo viacerých zahraničných mestách. Zrejme najviac ľudí sa zišlo na podujatí pod heslom "Praha - Postavme sa za slušné Slovensko", ktoré organizovali Slováci žijúci v českej metropole už po piatykrát.

Na podvečernom zhromaždení na pražskom Václavskom námestí vystúpili hostia z Česka i zo Slovenska vrátane umelcov, ako sú David Koller, Nina Rosa, Silvia Szollos či folklórny súbor Limbora. Z údajov na facebookovej stránke podujatia vyplýva, že prítomných bolo približne 500 účastníkov.

Podľa zverejnenej tlačovej správy išlo o apolitické protestné zhromaždenie s cieľom "upozorniť na fakt, že slovenská spoločnosť... sa dožaduje zmien, čomu bolo doposiaľ vyhovené len čiastočne". "Ani mesiac od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej verejnosť nepozná vrahov a je presvedčená, že Polícia SR túto vraždu nikdy neobjasní, pretože prezident policajného zboru SR je namočený v kauzách mafie a vládnych špičiek, o ktorých Ján Kuciak písal," uviedol spolok Pražská kaviareň.

Okrem vyšetrenia vraždy Kuciaka a odvolania slovenského policajného prezidenta Tibora Gašpara organizátori požadovali aj "vznik novej a dôveryhodnej vlády, ktorej súčasťou nebudú ľudia podozriví z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin".

Miestami ďalších štvrtkových zhromaždení boli podľa internetovej stránky iniciatívy Amsterdam, Dublin, Manchester, Štokholm, ale aj kalifornské Palo Alto.

Diana Quirschfeld zo skupiny organizátorov akcie v Amsterdame pre TASR uviedla, že v súlade s očakávaniami sa tentoraz zúčastnilo približne 60 ľudí, zatiaľ čo pri predošlých zhromaždeniach sa ich zišlo 30-130. Ciele boli podľa nej "stopercentne jednotné" s cieľmi protestov na Slovensku. Okrem "odpolitizovania polície" protestujúci opakovane žiadali medzinárodné vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Na večernom proteste pred slovenským veľvyslanectvom v Dubline sa podľa vyjadrenia usporiadateľa Miroslava Talara pre TASR malo zúčastniť približne 25-30 ľudí.