Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

NOVOTNÝ: Nie je zlé, ak pacient poďakuje lekárovi kyticou či koňakom

Viliam Novotný Foto: TASR/Vladimír Benko

Uviedol to dnes chirurg a poslanec NR SR Viliam Novotný (nezaradený) na margo medializovaných prípadov o možnej korupcii v zdravotníctve.

Bratislava 11. februára (TASR) - Nie je nič zlé na tom, ak sa spokojný pacient príde lekárovi poďakovať za poskytnuté služby kyticou kvetov či fľašou koňaku. Uviedol to dnes chirurg a poslanec NR SR Viliam Novotný (nezaradený) na margo medializovaných prípadov o možnej korupcii v zdravotníctve s tým, že o úplatku možno hovoriť, ak dá pacient dar vopred, aby niečo získal.

Poďakovanie po liečbe vníma Novotný ako pomerne bežné a ako slovenský folklór. "Ja vnímam ako niečo rozdielne, ak sa príde pacient poďakovať za zdravotnú starostlivosť a donesie sestričkám kávu a čokoládu. Tak asi to nebol úplatok, ale poďakovanie. Áno, môžeme to odmietať a vracať, môže Slovenská lekárska komora povedať, aby sa všetko vracalo. Je to ale iné, ako keď máte byť operovaný za tri mesiace, ale lekár vám povie, že je možný termín aj na budúci týždeň a záleží len na vás, či to chcete skôr," porovnával Novotný.

Na druhej strane výroky všeobecného lekára Petra Liptáka, ktorý verejne priznal prijímanie darov od pacientov, Novotný odsudzuje. "To, čo odznelo, je nehoráznosť. Je neprípustné, aby lekár hovoril o tom, že prijíma peňažné dary od pacientov. Považujem to za hanbu, aby museli chudobní ľudia v zdravotníctve vôbec za niečo platiť," zdôraznil.

Podľa Novotného sa korupcii v slovenskom zdravotníctve neobyčajne darí a jej prítomnosť sa akoby neobyčajne zväčšovala. Preto považuje nutné niečo urobiť, pričom on navrhuje aplikáciu holandského modelu. "Zdravotníctvo pre lekárov musíme zmeniť na zdravotníctvo pre pacienta. On platí poistku, preto musí vedieť, na čo má nárok. Nemal by byť rukojemníkom systému," myslí si Novotný. Podľa jeho slov v Holandsku neexistujú hotovostné platby v ambulanciách, čo by mohol byť ďalší prostriedok proti korupcii. "Lekár tam fakturuje poisťovni služby, ktoré poskytol, poisťovňa to skontroluje a zaplatí lekárovi za jeho prácu," vysvetlil.



Novotnému sa zároveň nepáči, že ani po prípade lekára Petra Liptáka sa doteraz nevyjadril minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD). "Chýba mi hlas ministra, je streda a on nepovedal nič. Aké pripravuje systémové zmeny? Očakávam, že ministerstvo zdravotníctva začne problém riešiť," apeloval.

Podľa poslanca sa v súčasnosti pacient dostáva do situácie, že ak chce službu, asi bude musieť nejako motivovať lekára, lebo len on o tom rozhoduje. "To je systém priam vhodný na vytváranie korupčného prostredia. Kým existovali do roku 2006 regulárne poplatky, každý pacient vedel, koľko musí doplatiť a miera vnímania korupcie v zdravotníctve bola historicky najnižšia. Od ich zrušenia prišli poplatky za klimatizáciu, pitnú vodu či čakáreň. Vzniklo eldorádo poplatkov," dodal Novotný.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.