Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Slovensko

VIDEO: NR SR: Žilinka, Crkoňová aj Mitrík môžu kandidovať za šéfa NKÚ

Pokračovanie 48. schôdze Národnej rady SR 17. marca 2015 v Bratislave. Na snímke pohľad do rokovacej sály. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Maroš Žilinka, Henrieta Crkoňová aj Karol Mitrík spĺňajú zákonné podmienky na to, aby mohli kandidovať na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR. Rozhodol o tom parlamentný finančný výbor.

Bratislava 13. mája (TASR) - Maroš Žilinka, Henrieta Crkoňová aj Karol Mitrík spĺňajú zákonné podmienky na to, aby mohli kandidovať na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Rozhodol o tom dnes parlamentný finančný výbor, ktorému sa kandidáti predstavili.

Všetci traja kandidáti sa zhodujú, že o NKÚ by malo byť viac počuť. Chcú preto zmeniť komunikáciu nielen s úradmi, ale aj navonok. Hovorili tiež o lepšej kontrole narábania s verejnými zdrojmi. Nevyhli sa otázkam o nezávislosti. Všetci traja trvajú na tom, že sú nadstranícki.



Žilinku, prokurátora a bývalého štátneho tajomníka na ministerstve vnútra za vlády Ivety Radičovej, nominovalo KDH, podporu má u 60 opozičných poslancov. Crkoňovú, bývalú vedúcu služobného úradu na ministerstve školstva za vlády Smeru-SD, navrhli poslanci Marián Kvasnička a Štefan Kuffa. Kvasničku to stálo členstvo v klube KDH, Kuffu v klube OĽaNO tiež kritizovali, ale nevylúčili ho.



Mitríka, bývalého šéfa SIS, preferuje šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo, za čo ho kritizuje aj jeho posledný kolega v parlamente z SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Voľba šéfa NKÚ bude 19. mája. Úrad vedie naďalej Ján Jasovský, ktorý presluhuje od februára 2012. Do funkcie ho nominovala už neexistujúca ĽS-HZDS.

M. ŽILINKA: Chcem byť dobrým, nezávislým a nestranným predsedom NKÚ

Nesmierna úcta k právu a spravodlivosti – aj to považuje za jednu zo svojich predností kandidát na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Maroš Žilinka. Dnes sa spolu s ďalšími dvomi kandidátmi predstavil poslancom finančného výboru. Tí ho vypočuli a podrobili otázkam.

"Je mojou ambíciou ozaj byť dobrým, nezávislým a nestranným predsedom NKÚ. Na to dávam svoje slovo,"
zdôraznil Žilinka. V prípade, že ho nedodrží, dajú sa z toho podľa neho vyvodiť konzekvencie. Žilinku podporuje ako kandidáta na šéfa NKÚ takmer celá opozícia. Traja opoziční poslanci majú vlastných kandidátov.

V prípade, že by bol zvolený, chce popracovať na viacerých oblastiach úradu, kde vidí rezervy. V prvom rade je to plánovanie kontrolnej činnosti z hľadiska významu subjektov a objemov financií, ktoré by mali byť kontrolované. Je za strategické, väčšie a celoplošné úlohy.

Ďalšie zefektívnenie by rád dosiahol v kontrole samosprávy a vyšších územných celkov. Zároveň by sa chcel zamerať aj na kontrolu prostriedkov z fondov európskych spoločenstiev. "To sa zvýrazňuje aj tým, že sme na prahu nového programovacieho obdobia," opísal Žilinka.

Venovať sa chce tiež aj komunikačnej sfére. Chcel by komunikovať tak, aby boli závery NKÚ jasné, zrozumiteľné a transparentné. Aby ich teda pochopila nielen odborná, ale aj laická verejnosť. "Treba zlepšiť uvádzanie prínosu NKÚ z hľadiska jeho činnosti na nakladanie s verejnými financiami," priblížil. To znamená, poukazovať na to, aké nedostatky sa zistili, prípadne, aké zlepšenia sa dosiahli a aké prostriedky sa tým ušetrili.

Na Žilinkovo vystúpenie reagoval poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický. Pripomenul mu, že v rokoch 2010 až 2012 bol štátnym tajomníkom ministerstva vnútra a bol aj na kandidačnej listine KDH. "Ako môžete tvrdiť, že ste apolitický?" položil Žilinkovi otázku Kamenický.

Podľa Žilinku ale v prípade jeho pôsobenia na ministerstve vnútra išlo o odbornú nomináciu, čomu zodpovedal aj obsah jeho práce. O to isté mu išlo podľa jeho slov aj na kandidačnej listine KDH, nikdy do strany nevstúpil a kandidoval ako odborník. "Ani samotné členstvo v politickej strane nie je prekážkou kandidovať na funkciu predsedu NKÚ," zdôraznil Žilinka.