Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 2. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Slovensko

Obľúbený panovník František Jozef I. sa narodil pred 190 rokmi

Na snímke replika Svätoštefanskej koruny. Foto: TASR - Milan Kapusta

František Jozef I. oceňoval na Slovákoch ich lojálnosť i pracovitosť a často medzi nich zavítal.

Viedeň/Bratislava 18. augusta (TASR) – Ani jeden panovník na našom území nevládol tak dlho ako František Jozef I. Počas svojej 68 rokov trvajúcej vlády sa stal synonymom rakúsko-uhorskej monarchie. Heslo jeho vládnutia znelo: Viribus Unitis (Spoločnými silami). V utorok 18. augusta uplynie 190 rokov od narodenia cisára Františka Jozefa I., manželkou ktorého bola Alžbeta Bavorská, známa ako Sissi.

Preslávil sa nesmiernou pracovitosťou a zmyslom pre poriadok. Sám sa označoval za "posledného európskeho monarchu starej školy", ktorý nerád prijímal čokoľvek nové, ale napokon sa zmenám nebránil. Traduje sa historka, že aj na zvoniaci telefón, ktorý mu po dlhom presviedčaní umiestnili na pracovný stôl, zvykol kričať "Počkať!" a slúchadlo zdvíhal cisárov komorník.

František Jozef sa narodil vo Viedni na zámku Schönbrunn 18. augusta 1830 Františkovi Karlovi Habsburskému a Žofii Bavorskej. Ctižiadostivá matka, ktorá mala v rodine dominantnú úlohu a značný vplyv na politické dianie, ho od ranného detstva pripravovala na úlohu budúceho vládcu. Od malička bol vychovávaný vo vojenskej disciplíne, ktorá ho sprevádzala po celý život - obliekal sa takmer výlučne do uniformy.

Jeho vojenský vychovávateľ, plukovník von Hauslab sa držal zásady, že mladý František sa musí najskôr naučiť sám poslúchať, aby ho neskôr poslúchali iní. Už v 16-tich rokoch bol jeho denný program nalinajkovaný od šiestej hodiny rannej do deviatej hodiny večernej.

Zlom v živote Františka Jozefa nastal v revolučných rokoch 1848/1849. 2. decembra 1848 abdikoval jeho strýko, cisár Ferdinand a matka presvedčila manžela, aby sa zriekol následníctva trónu v prospech ich syna. Na trón nastúpil iba ako 18-ročný v Olomouci, kde našla cisárska rodina útočisko, pretože Viedeň zmietali revolučné udalosti. František Jozef I. vládol ako rakúsky cisár a uhorský a český kráľ, i keď korunovácia za českého kráľa sa nikdy nekonala.

Hneď na začiatku panovania sa mu v auguste 1849 podarilo s pomocou ruských vojsk poraziť Maďarov v bitke pri Világoši. Viedenský dvor využil víťazstvo na upevnenie si svojej moci a centralizáciu štátu. Toto obdobie je známe pod pojmom Bachov absolutizmus, podľa vtedajšieho rakúskeho ministra vnútra Alexadra von Bacha.

K zásadnej zmene situácie došlo ale v roku 1866 po prehratej vojne s Pruskom. Porážka v bitke pri Hradci Králové mala pre monarchiu vážne následky - vyostrila jej vnútornú krízu, maďarskí predstavitelia využili oslabené pozície cisárskej moci a po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867 vznikol dualistický štátny útvar Rakúsko - Uhorsko, čo znamenalo pre slovenský národ zintenzívnenie násilného pomaďarčovania. Vytvorenie duálneho štátu však monarchiu neposilnilo, skôr naopak, v podstate viedlo k jej zániku.

Postavenie Františka Jozefa I. na medzinárodnej scéne slablo. Jeho niekdajšia snaha o zviditeľnenie krajiny i seba samého upadala a postupne sa sťahoval do úzadia na medzinárodnej scéne i v domácej politike.

František Jozef I. oceňoval na Slovákoch ich lojálnosť i pracovitosť a často medzi nich zavítal. V Bratislave bol na jeho pamiatku postavený a 31. decembra 1890 za účasti cisára otvorený prvý pevný most cez Dunaj, ktorý niesol jeho meno – Most Františka Jozefa, neskorší Starý most.

V apríli 1854 sa oženil so svojou o sedem rokov mladšou sesternicou Alžbetou Bavorskou, známou ako Sissi, ktorá bola považovaná za najkrajšiu panovníčku svojej doby. Okrem, syna mali tri dcéry, ale manželstvo sa veľmi nevydarilo, spočiatku do neho veľmi zasahovala jeho matka, ktorá prevzala aj výchovu detí.

František Jozef I. zomrel 21. novembra 1916 vo veku 86 rokov na zámku Schönbrunn. Jeho smrť spôsobila šok, nielen u vojakov na fronte, ale aj medzi obyvateľmi krajiny. Všeobecne bol totiž tento panovník považovaný za veľmi obľúbeného.

Trump oznámil recipročné clá na dovoz tovaru z EÚ vo výške 20 percent

Americký prezident okrem iného prisľúbil, že do Spojených štátov vráti pracovné miesta a zavedie väčšiu konkurenciu, ktorá podľa neho zníži ceny pre amerických spotrebiteľov.

,aktualizované 

- Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil recipročné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ vo výške 20 percent.

- Americký prezident Donald Trump povedal členom svojej administratívy a ďalším blízkym osobám, že miliardár Elon Musk čoskoro odíde zo svojej funkcie vo vláde a vráti sa k podnikaniu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere stredajšieho rokovania venovali vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvládli úvodný zápas semifinále Slovnaft Cupu a priblížili sa k finálovej účasti.

- Štát by po novom mal mať predkupné právo na obchodné podiely či akcie vlastníkov verejných vodovodov alebo kanalizácií. Vyplýva to z novely zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách, ktorú v stredu poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

- Na horách sa vo viacerých okresoch severného a stredného Slovenska môže vo štvrtok (3. 4.) vyskytnúť vietor.

- Vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní.

- Smrť 59-ročného muža, ktorého našli v nedeľu (30. 3.) v noci pod Poľanou v okrese Detva s devastačnými poraneniami, bola spôsobená útokom medveďa.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v stredu do programu aktuálnej 33. schôdze aj vládny návrh novely zákona o civilnom letectve (letecký zákon), ktorý kabinet schválil dopoludnia.

- V blízkosti bývalých hraničných priechodov s Rakúskom sa môžu objaviť kontroly rakúskych veterinárov, ktorým poskytuje súčinnosť tamojšia polícia.

- Do Malaciek sa v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK) presunul v stredu ráno konvoj hasičskej techniky.

- Agrárna komora (AK) ČR v stredu vyzvala českého premiéra Petra Fialu, aby jeho vláda prijala ďalšie preventívne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do ČR.

- Aj pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 % až 80 % domácností, teda tých domácností, čo pomoc dostanú, bude podstatne viac ako tých, čo ju nedostanú.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v stredu kritizovala gruzínskym parlamentom prijatý zákon o registrácii zahraničných agentov.

- Vyšetrovatelia z viac ako 30 krajín rozbili internetovú platformu Kidflix na zdieľanie detskej pornografie s takmer dvomi miliónmi používateľov po celom svete a zadržali 79 osôb, uviedol v stredu Európsky policajný úrad (Europol).

- Na Slovensku nie je zatiaľ nové ohnisko slintačky a krívačky okrem doteraz potvrdených piatich ohnísk. Uviedol to po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Maďarská vláda požiada ozbrojené sily na pomoc pri zavedení opatrení proti šíreniu slintačky a krívačky. Minister pôdohospodárstva István Nagy to oznámil v pondelok na Facebooku.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR bude môcť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šíreniu nákazlivých chorôb zvierat. Dôvody rezort dopravy navrhol rozšíriť pre ochorenie slintačky a krívačky.

- Vláda na stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s poslaneckým návrhom novely zákona o mimovládnych organizáciách.