Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Slovensko

Odštartovala celoštátna akcia Vyčistime si Slovensko

Ministerstvo životného prostredia odštarovalo akciu upratovaním areálu vysokoškolských internátov v Mlynskej doline v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Projekt potrvá do 22. apríla, teda do Dňa Zeme, kedy sa uskutoční aj jeho vyhodnotenie.

Bratislava 6. marca (TASR) – Dnešným dňom odštartovala celoštátna akcia Vyčistime si Slovensko, do ktorej sa môže zapojiť ktokoľvek a upratovať verejné priestranstvá. Napríklad v okolí brehov potokov či parkov, ciest alebo odstraňovať čierne skládky odpadu. Akciu dnes symbolicky otvoril minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) spoločným čistením okolia internátov v bratislavskej Mlynskej doline so študentmi.

"Mladí ľudia by mali zaviesť do ochrany životného prostredia a do ochrany prírody novú vlnu rozmýšľania. Mohli by ukázať aj ostatným, či už starším a najmä deťom, ktoré onedlho budú mať, ako sa správať k životnému prostrediu," vysvetlil Nagy dôvod spustenia akcie práve pred vysokoškolskými internátmi v Mlynskej doline.

"Kto raz ide zbierať, ten už nebude zahadzovať. To je najdôležitejšie," podotkol minister. Do akcie sa v prvom týždni prihlásilo podľa jeho slov už vyše 400 rôznych subjektov. "Minulý rok ich bolo za mesiac 1500. Pevne verím, že teraz presiahneme tento počet," dodal Nagy. A nielen počet organizácií, ktoré sa do akcie prihlásia, ale aj počet jednotlivcov. Tých bolo vlani vyše 100.000.

Registrácia účastníkov do akcie Vyčistime si Slovensko potrvá do 15. marca. Zúčastnených ministerstvo podporí a poskytne im pracovné pomôcky. Napríklad symbolické množstvo plastových vriec a rukavíc. Projekt potrvá do 22. apríla, teda do Dňa Zeme, kedy sa uskutoční aj jeho vyhodnotenie.

Počas dnešného otvorenia akcie predstavil minister Nagy zároveň aj novú mobilnú aplikáciu, prostredníctvom ktorej môžu ľudia ohlasovať nelegálne čierne skládky. Skládku odfotia, odhadnú množstvo odpadu, jeho druh a odošlú správou cez mobil. Takáto obrazová správa následne putuje na ministerstvo životného prostredia, odkiaľ sa prepošle na príslušnú inšpekciu životného prostredia a obvodný úrad životného prostredia. Tu si už pracovníci s nelegálnou skládkou poradia. "Oznámenie bude mať rovnakú váhu ako písomné podanie," priblížil Nagy. Ľudia si zároveň môžu zvoliť aj anonymnú formu ohlásenia skládky.