Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

OĽaNO: Eurofondy musia byť zdrojom rozvoja a prosperity, nie korupcie

Na snímke poslankyňa Veronika Remišová. Foto: TASR - Michal Svítok

Pre pochybné dotácie rezortu pôdohospodárstva podáva poslankyňa Remišová spoločne s europoslancom Škripekom podnet na Európsky úrad pre boj proti podvodom.

Bratislava 24. januára (TASR) - Eurofondy musia byť zdrojom rozvoja a prosperity, nie korupcie. Pre pochybné dotácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podáva poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová spoločne s europoslancom Branislavom Škripekom podnet na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Informovala o tom Elena Burešová z Kancelárie europoslanca Branislava Škripeka.

Viac než 600.000 eur z eurofondov a štátneho rozpočtu získala v rokoch 2015 a 2016 spoločnosť Mäsovýroba-Bitúnok Tomášov, s. r. o, na dotáciách od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorá patrí pod MPRV. V čase pridelenia dotácií stál na čele MPRV Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Pri uvedenej spoločnosti sa však objavuje viacero pochybností o tom, či boli dodržané podmienky poskytnutia dotácie, ako aj postup PPA pri poskytnutí ďalšej dotácie.

"Myslíme si, že mohlo dôjsť k porušeniu zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, a to ponukou na predaj, respektíve predajom podniku bez predchádzajúceho písomného súhlasu PPA. Preto žiadame Európsky úrad pre boj proti podvodom o prešetrenie podozrení, nakoľko by išlo o neoprávnené použitie finančných prostriedkov EÚ, a teda aj o poškodenia a ohrozenia finančných záujmov EÚ v SR. Zároveň je namieste dôkladné preverenie postupu PPA aj pri rozhodovaní o pridelení druhej dotácie, ako aj samotného nakladania s pridelenými prostriedkami zo strany konečného prijímateľa," uviedol Škripek.

V zmluve o pridelení prvej dotácie vo výške 449.643,60 eura sa konečný prijímateľ - Mäsovýroba-Bitúnok Tomášov, s. r. o., zaväzuje, že podnik alebo časť podniku neprevedie na inú osobu bez predchádzajúceho písomného súhlasu PPA. V opačnom prípade konečný prijímateľ vyplatenú finančnú pomoc vráti. Už počas novembra 2015, teda približne dva mesiace po konečnom termíne na ukončenie realizácie projektu, sa objavil na internete inzerát s ponukou na odpredaj bitúnku za cenu 1,099 milióna eur.

Podľa informácií z obchodného registra následne prišlo v januári a v auguste 2016 k zmene vlastníka konečného prijímateľa. Skutočnosť, že podnik bol za nejasných okolností ponúkaný na predaj pravdepodobne v rozpore so zmluvou, a tiež to, že počas roka od poskytnutia dotácie úplne zmenil majiteľa, nebránila PPA poskytnúť v marci 2016 ďalšiu dotáciu - tentoraz vo výške 211.820 eur.