Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. marec 2025Meniny má Matilda
< sekcia Slovensko

R. Fico dnes rokoval s predstaviteľmi cirkvi, témou boli aj sviatky

Foto: TASR/Pavel Neubauer

"Je to návrh, ktorý vzišiel z kuchyne zamestnávateľov. Bavíme sa zatiaľ o otvorenej otázke. Dnes na Rade solidarity a rozvoja budem informovať o obsahu nášho rozhovoru," dodal Robert Fico.

Bratislava 29. mája (TASR) - Možnosť zrušenia niektorého z cirkevných sviatkov vyplýva podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z požiadaviek zamestnávateľov, ktorým by sa tak čiastočne kompenzovali straty v dôsledku konsolidácie verejných financií. Zoznam cirkevných sviatkov je však spojený s medzinárodnou zmluvou a je preto potrebné zistiť, za akých okolností ho možno meniť.

"Overujeme si, v akom stave je vzťah vnútroštátneho práva a tejto medzištátnej zmluvy medzi Svätou stolicou a vládou SR. Ak je pevnou súčasťou Vatikánskej zmluvy aj zoznam štátnych cirkevných sviatkov, opakujem, pevnou súčasťou, o to je komplikovanejšie siahať na tieto sviatky, aj keď si to zamestnávatelia želajú," povedal po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi katolíckej cirkvi predseda vlády.

"Je to návrh, ktorý vzišiel z kuchyne zamestnávateľov. Bavíme sa zatiaľ o otvorenej otázke. Dnes na Rade solidarity a rozvoja budem informovať o obsahu nášho rozhovoru," dodal Fico. Vláda podľa neho pracuje s návrhmi, ktoré vzídu z rokovaní so sociálnymi partnermi a toto je jeden z nich.

Tu bude player


"Katolícku cirkev vnímame ako veľmi vplyvnú inštitúciu. Považovali sme za podstatné informovať predstaviteľov cirkvi o troch pilieroch konsolidácie verejných financií. O tom, že ideme cestou solidarity silných k slabším, že ideme cestou šetrenia na úkor štátu a že hľadáme všetky spôsoby, ako zabrániť veľkým daňovým únikom," komentoval priebeh rokovaní Fico.

S predstaviteľmi katolíckej cirkvi preberal aj priebeh a výsledky ich rokovaní s bývalým ministrom kultúry Danielom Krajcerom (SaS) o modeloch financovania cirkví. "Zdá sa, že jeho (Krajcerove, pozn. TASR) mediálne vystúpenia zďaleka nezodpovedali realite. Požiadali sme katolícku cirkev, aby nám v písomnej podobe predložila správu o tom, v akom štádiu skončili tieto rozhovory," povedal premiér. "Budeme na tieto rozhovory nadväzovať. Ale chcem povedať, že urobíme len to, na čom sa dohodne štát a katolícka cirkev," uzavrel Fico. Iné formy, akými by sa katolícka cirkev podieľala na konsolidácii verejných financií, podľa neho predmetom rokovaní neboli.

"Na záver svojej služby ministra predložil návrh, ktorý sme, žiaľ, museli vyhodnotiť ako neprijateľný," komentoval rozhovory s Danielom Krajcerom predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), arcibiskup Stanislav Zvolenský. Dodal, že na túto tému dnes rokovali s premiérom. "Dohodli sme sa na tom, že podáme sumárnu informáciu v mene KBS," povedal s tým, že termín, dokedy má KBS vypracovať správu, stanovený nebol, vypracujú ju však v "reálnom čase". Ako dodal, financovanie katolíckej cirkvi by malo byť predmetom ďalšej zo zmlúv s Vatikánom. "V základnej zmluve medzi SR a Svätou stolicou existuje požiadavka uzavrieť samostatnú parciálnu zmluvu na túto tému," pripomenul Zvolenský.

Katolícka cirkev podľa neho nie je naklonená myšlienke rušenia niektorého z cirkevných sviatkov. "Pán premiér spomínal viaceré možnosti riešenia situácie. My sme dávali stanovisko za katolícku cirkev a to sa dá vyjadriť sumárne tak, že pokladáme všetky sviatky za veľmi dôležité pre duchovnú vyrovnanosť našej spoločnosti," uzavrel predseda KBS.

Koniec pracovného týždňa bude prevažne zamračený

Teploty sa budú pohybovať okolo 8 až 13 stupňov C.

- Čínsky technologický gigant Huawei v piatok uviedol, že má nulovú toleranciu ku korupcii. Prisľúbil tiež bezodkladnú komunikáciu s belgickými vyšetrovateľmi, ktorí sa zaoberajú podozreniami z korupcie v Európskom parlamente (EP).

- Hladina svetových morí stúpla v roku 2024 viac, než sa očakávalo. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to uvádza v analýze, ktorú zverejnil vo štvrtok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Portugalský prezident Marcelo Rebelo vo štvrtok oznámil, že predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 18. mája.

- V rámci pracovnej cesty v Poľskej republike navštívil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár varšavskú centrálu Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

- Ruské úrady výrazne rozšírili zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií Európskej únie, ktorí majú zakázaný vstup do Ruska, oznámilo vo štvrtok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve.

- Bulharský ústavný súd vo štvrtok uviedol, že na základe prepočítania hlasov bolo 17 poslancov v parlamentných voľbách v októbri 2024 zvolených nesprávne.

- Hokejistov HKM Zvolen delí už iba jedno víťazstvo od postupu do štvrťfinále play off Tipos extraligy. V treťom dueli predkola zdolali na domácom ľade Slovan Bratislava 5:2 a v sérii hranej na tri výhry vedú 2:1 na zápasy.

- Rwandou podporované militantné Hnutie 23. marca (M23) vo štvrtok uvítalo možnosť rokovaní s konžskou vládou o ukončení konfliktu na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR).

- Český premiér Petr Fiala a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš sa v otvorených listoch a v príspevkoch na sociálnej sieti X vo štvrtok dohadovali a kritizovali pri obranných a bezpečnostných témach.

- Železničnú stanicu vo Zvolene vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku (NKP).

- Slovenská boxerka Miroslava Jedináková postúpila na MS v srbskom Niši do semifinále kategórie do 60 kg a má istú minimálne bronzovú medailu.

- Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že Rusko súhlasí s návrhmi Spojených štátov na prímerie na Ukrajine, avšak prípadná dohoda by sa musela zaoberať základnými príčinami konfliktu.

- Poplatky za nákup lístkov na železničných staniciach sú nespravodlivé a diskriminačné voči cestujúcim, ktorí nemajú prístup k online nákupu lístkov.

- Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) so sídlom v Luxemburgu vyriekol rozsudok v neprospech Maďarska a dal za pravdu transrodovému iránskemu utečencovi.

- Kontroverzná rumunská europoslankyňa Diana Šošoacaová predložila vo štvrtok ústrednej volebnej komisii v Bukurešti svoju kandidatúru do opakovaných májových prezidentských volieb.

- Rusko neplánuje diskutovať o odblokovaní zahraničných aktív dovtedy, dokiaľ budú zmrazené ruské štátne a súkromné aktíva v zahraničí.

- Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu (12. 3.) diskutovali o nedávno navrhnutom akčnom pláne Európskej komisie (EK) pre automobilový priemysel.

- Polícia vyšetruje bližšie okolnosti tragickej zrážky vlaku a maloletého dieťaťa, ku ktorej došlo v minulých dňoch medzi železničnou zastávkou Košice-Ťahanovce a Ťahanovským tunelom. Informovala o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.

- Slovensko apeluje na Rusko, aby sa veľmi konštruktívne zaoberalo návrhmi na prímerie z Džiddy a hľadalo spôsob ako pristúpiť k mierovému rokovaniu.

- Minister zahraničných vecí a európských záležitostí SR Juraj Blanár sa vo Varšave stretol s poľským náprotivkom Radoslawom Sikorskim.