Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Oznamovatelia korupcie sú slabo informovaní, že majú právo na ochranu

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Poukazuje na to Transparency international Slovensko, ktorá skúmala, ako inšpektoráty práce implementujú zákon o tzv. whistleblowingu.

Bratislava 6. novembra (TASR) - Oznamovatelia protispoločenskej činnosti nie sú chránení dostatočne. Ľudia sú navyše slabo informovaní, že môžu požiadať o ochranu. Poukazuje na to Transparency international Slovensko (TIS), ktorá skúmala, ako inšpektoráty práce implementujú zákon o tzv. whistleblowingu.

Zákon platí od januára. Má chrániť zamestnancov, ktorí poukážu na nekalú činnosť vo firme, kde pracujú, pred prípadným postihom od zamestnávateľa. Takýmto postihom môže byť napríklad výpoveď, preloženie na inú pozíciu či zníženie platu. Ak oznamovateľ požiada o ochranu, mal by ju dostať a zamestnávateľ by sa mu nemohol pomstiť.

"Od januára do augusta žiadny oznamovateľ priamo nepožiadal inšpektorát o ochranu. Ochranu prostredníctvom oznámenia polícii, prokuratúre či inej inštitúcii získalo len sedem oznamovateľov," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii Zuzana Dančíková z TIS. Za nízkym počtom vidí spôsob, akým inšpektoráty práce informujú o ochrane oznamovateľov a o tom, ako o ňu žiadať. Na webe je podľa nej ťažko získať potrebné informácie.

Rovnako TIS zistila, že aj keby oznamovatelia vedeli o zákone a o tom, že môžu žiadať o ochranu, asi by im to veľmi nepomohlo. "Posielali sme podnety na deväť inšpektorátov. Jeden z inšpektorátov odpovedal na siedmy deň, šesť ich odpovedalo do dvoch týždňov a dva neodpovedali ani do dvoch týždňov. Nejaké informácie sme od nich dostali až potom, čo sme im zatelefonovali," vysvetlila Dančíková.

Pripomenula, že oznamovateľ má sedem dní na to, aby požiadal o ochranu, ak ho napríklad zamestnávateľ prepustil v dôsledku oznámenia nekalej činnosti. Z výskumu tiež vyplynulo, že ak by aj inšpektoráty práce odpovedali včas, zrejme by nepomohlo ani to. "Päť z ôsmich inšpektorátov nezistilo z týchto žiadostí, prosieb o radu, že by mohlo ísť o oznamovateľa, a teda neposkytli mu potrebné informácie," objasnila Dančíková s tým, že navyše inšpektoráty neposkytli možnému oznamovateľovi potrebné informácie.

TIS sa pri výskume obrátila na Národný inšpektorát práce a osem krajských inšpektorátov. Národného inšpektorátu sa pýtala na finančné a personálne kapacity na implementáciu zákona, ako informoval svojich zamestnancov o nových povinnostiach a ako informuje verejnosť o možnosti ochrany. Ochranu oznamovateľov skúmala TIS aj pomocou mystery shoppingu. Jej pracovník sa anonymne alebo pod vymyslenou identitou oznamovateľa obrátil na osem krajských inšpektorátov práce a Národný inšpektorát práce. Žiadal ich o radu.

TIS ocenila, že inšpektoráty práce odpovedali aj na anonymné podnety a dokonca odpovedali bez ohľadu na to, či išlo o trvalý pracovný pomer, alebo o iný typ pracovného vzťahu. "Čo tiež nemusí byť pravidlo," poznamenala Dančíková.

Právnik TIS Pavel Nechala konštatoval, že na Slovensku panuje veľká neznalosť o týchto právnych nástrojoch a o ochrane. Poukázal na Srbsko, kde prebehla podľa jeho slov veľká informačná kampaň. "U nás k ničomu takému nedošlo. Naopak, ten spôsob informovania je deklaratórny, používajú sa zákonné termíny, ktoré sú nezrozumiteľné pre bežného používateľa. Takže reálne zákon je na papieri, ale nie v praxi," doplnil.

Nechala zdôraznil potrebu zvýšenia pozornosti verejnosti. Treba podľa neho tiež upraviť webstránku inšpektorátu práce a hľadať iné komunikačné kanály, ako o možnosti ochrany informovať zamestnancov. "Musia sa uskutočniť zmeny v prešetrovaní podnetov a v poskytovaní rád. Je potrebné vypracovať modelové prípady, čo najviac priblížiť aj samotným zamestnancom inšpektorátov, aby správne poskytovali radu," uviedol. Zároveň treba podľa neho personálne aj finančne posilniť inšpektoráty práce, ak sú ich kapacity nedostatočné.

Ľudia by už čoskoro mali byť lepšie informovaní o možnostiach ochrany pre oznamovateľov korupcie. Národný inšpektorát práce totiž vydá informačnú brožúrku. Pracuje aj na sprehľadnení svojej webstránky. TASR to v reakcii na vyjadrenia TIS potvrdila hovorkyňa Národného inšpektorátu práce Slavěna Vorobelová.

Streda bude slnečná, môžu sa však vyskytnúť búrky

Teploty 19 až 24 stupňov C.

- Pri požiari rodinného domu v obci Tichý Potok v okrese Sabinov, ku ktorému došlo v noci na stredu, bola nájdená mŕtva osoba.

- Vláda sa po dvojtýždňovej prestávke zíde opäť na stredajšom rokovaní. Zaoberať sa bude i vyhlásením štátneho smútku na sobotu (26. 4.). Dôvodom je úmrtie pápeža Františka. Štátny smútok by mohol byť vyhlásený od 8.00 do 20.00 h.

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.