Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Pacienti žilinskej nemocnice využívajú už pol roka verejnú lekáreň

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Cieľom bolo skvalitniť služby pacientom, ktorí navštívia nemocnicu, ale aj získať dodatočné finančné prostriedky pre nemocnicu. Za prvý polrok prevádzky nie je lekáreň v strate.

Žilina 29. júla (TASR) - Pacienti Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline si už viac ako pol roka môžu vyzdvihnúť lieky vo verejnej lekárni na prízemí v budove polikliniky, ktorej prevádzkovateľom je fakultná nemocnica. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

"Jedným z cieľov otvorenia verejnej lekárne bolo skvalitniť služby pacientom, ktorí navštívia nemocnicu. Ale aj získať dodatočné finančné prostriedky pre nemocnicu," uviedol námestník riaditeľa FNsP pre zdravotnú starostlivosť Roman Mráz.

Podľa Jurčiovej zabezpečuje ambulantnú starostlivosť vo fakultnej nemocnici 64 odborných ambulancií, preto je i viac výdajov liekov na recept. "Deväťdesiat percent zákazníkov tvoria pacienti, ktorí prichádzajú s receptami a doplnkový predaj je minimálny. Viac výdajov na recept je podmienených i dobrou polohou," doplnila vedúca farmaceutka verejnej lekárne Daniela Mekiňová.

V lekárni pracuje šesť zamestnancov – traja farmaceuti, dve farmaceutické laborantky a jeden pomocný pracovník v zdravotníctve. "Za prvý polrok prevádzky nie je lekáreň v strate. Zisk, ktorý vyprodukuje, pôjde späť do nemocnice. Manažment rozhodne, či bude smerovať do nákupu liekov, špeciálneho zdravotného materiálu alebo do materiálno-technického a prístrojového vybavenia. Nemocnica zároveň prevádzkuje aj nemocničnú lekáreň pre potreby pacientov na lôžkových oddeleniach," dodala hovorkyňa žilinskej nemocnice.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Žilinskom kraji klesla o 17,6 %

Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) klesla v 30. kalendárnom týždni v Žilinskom kraji v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 17,6 percenta, čo predstavuje 556,1 chorých na 100 000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

Chorobnosť klesla najmä v okrese Martin (-36,6 percenta) a vo vekovej skupine od 20 do 59 rokov (-31,5 percenta). Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do päť rokov (1755,1 chorých na 100 000 obyvateľov). "Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,1 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal stredného ucha," uviedla Košecká.

O chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ v uplynulom týždni 140 hlásení, čo predstavuje chorobnosť 43,9 chorých na 100 000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 28,39 percenta, a to najmä vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov (-50,13 percenta) a v okrese Liptovský Mikuláš (-93,7 percenta). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine do 5 rokov (170,63 chorých na 100 000 obyvateľov), dodala Košecká.